Poradniki Eksperta

DVI – rodzaje kabli DVI. Jakie rozróżniamy?


Istnieje wiele standardów połączenia urządzeń. Sposoby transmisji są stale rozwijane, aby zapewnić jak najlepszą jakość sygnału. Jednym z używanych typów przewodów są kable DVI. Rodzaje dostępne w sprzedaży są różne i chcemy je w poniższym poradniku przedstawić. Dzięki temu zakup powinien być prostszy, a Ty będziesz mieć pewność, że wybrałeś właściwy przewód. Zachęcamy do lektury, która nie zajmie dłużej, niż 4 minuty!dvi


Złącze DVI – przypominamy czym jest


DVI to skrót od Digital Visual Interface. W tłumaczeniu na język polski oznacza to cyfrowy interfejs wizualny. Złącze to umożliwia między innymi łączność pomiędzy kartą graficzną, a monitorem. Standard miał premierę w 1999 roku i od tej pory był powszechnie wykorzystywany. Złącze to zastąpiło VGA, a obecnie jest wypierane przez DisplayPort. Choć popularność HDMI rośnie i wdrażane są kolejne typy tego formatu, DVI nadal jest wykorzystywane i nie zapowiada się na to, aby w przeciągu najbliższych lat uległo to zmianie. Jeśli nie zależy Ci na wyjątkowo wysokiej rozdzielczości, zmiana sprzętu nie jest konieczna. W sprzedaży dostępne są wszystkie rodzaje kabli DVI, więc nie musisz martwić się o ewentualne problemy z połączeniem.Kable DVI w naszej ofercie:


Kable DVI - rodzaje przewodów dostępne na rynku


W przypadku wielu urządzeń nadal wykorzystuje się kable DVI. Rodzaje przewodów dotyczą przede wszystkim możliwości transmisyjnych, o czym napiszemy za chwilę. Najprostszym typem jest zdecydowanie DVI-A. To złącze służy jedynie do przesyłania danych analogowych. Cyfrowa transmisja jest niemożliwa. Rozwinięciem tego standardu jest niewątpliwie DVI-I. W tym wypadku możliwe jest przesyłanie zarówno treści cyfrowych, jak i analogowych. To sporo ułatwia, szczególnie jeśli podłączamy ze sobą dwa urządzenia z nieco innych epok. W takim wypadku możliwe jest stosowanie przejściówek, które pozwolić na połączenie ze zwykłym portem D-Sub. Jeśli chodzi o rodzaje DVI, to na pozostał jeszcze standard oznaczony na końcu literą „D”. W tym wypadku możliwe jest tylko przesyłanie danych cyfrowych. DVI-D może korzystać z przejściówek HDMI. Niektóre z kart graficznych pozwalają na przejście w tryb HDMI, mimo wykorzystywania standardu DVI.


Sprawdź również: DVI-A – co to jest za złącze?


Ważne i ciekawe cechy DVI – o tym mogłeś nie wiedzieć


Na pewno za cechę wyróżniającą standard od pozostałych, należy wskazać możliwość przesyłania zarówno analogowych, jak i cyfrowych danych. W tym celu konieczne jest wybranie właściwego typu złącza DVI, ale jest to już sprawą indywidualną. Na uwagę zasługuje także możliwość korzystania z przejściówek, które pozwalają uzyskać kompatybilność z różnymi standardami, w tym D-Sub czy HDMI. W przypadku innych złącza nie jest to wcale takie proste, a czasami – po prostu niemożliwe. Przewody DVI mogą być wyposażone w specjalny filtr pozwalający na zredukowanie zakłóceń występujących na drodze sygnału. Oczywiście są to produkty o odpowiednio wyższej cenie, ale na pewno będzie to inwestycja, która się opłaci.


Rodzaje kabli DVI, a wybór najlepszego przewodu


Przewody DVI występują w kilku standardach, ale nie tylko na to musisz zwrócić uwagę przed zakupem. Choć zakup kabla może wydawać się banalnie prosty, jest kilka aspektów, na które musisz zwrócić uwagę. Podstawową sprawą na pewno jest dobranie odpowiedniej długości przewodu. Choć może wydawać Ci się to oczywiste, wielu Klientów ma problem z określeniem tego parametru w trakcie zakupu. W tym celu warto wcześniej zmierzyć odległość komputera od monitora. Przewód nie powinien być ani za krótki, ani zbyt długi. Nie kupuj kabli „na styk”. Zapas kilkunastu centymetrów będzie rozsądny i pozwoli uniknąć wymiany przewodu na nowy, kiedy tylko dokonasz małego przemeblowania. Naddatek kabla pozwoli także na swobodne odkurzanie poprzez możliwość przesuwania urządzeń bez rozłączania przewodów.


W naszym asortymencie znajduje się także wiele kabli różnych producentów. Choć wybór tylko ze względu na markę nie jest najlepszym rozwiązaniem, na pewno warto sprawdzić opinie użytkowników. Czasami tańszy przewód może być wykonany z większą dbałością i przy wykorzystaniu lepszej jakości materiałów. To, na co warto zwrócić uwagę to na pewno materiał, jakim powleczony jest kabel. Dobrze wykonana izolacja będzie trwała, a jednocześnie nie ograniczy możliwości zginania. Ważne jest także samo złącze. Wykonanie z dobrej jakości materiału ma wpływ na jakość transmisji, a także trwałość przewodu. Staraj się wyszukiwać przewody wyposażone we wtyczkę z warstwą złocenia. Taki zabieg poprawia przewodzenie, a jednocześnie zapobiega korozji, która może wystąpić w przypadku wilgotnych miejsc.


Czy inwestycja w standard DVI jest jeszcze opłacalna?


Większość nowoczesnych urządzeń korzysta już z portów HDMI, choć złącze DVI nadal jest dostępne w wielu nowych monitorach jako dodatkowe gniazdo. Zapewnia to kompatybilność także ze starszymi komputerami, które wyposażone są w kilkuletnie karty graficzne. Jeśli Twój PC lub laptop dzielnie pracuje po kilku latach, nie ma sensu zmieniać go na nowy. Chyba, że oczekujesz lepszej wydajności czy jakości obrazu. W takim wypadku warto oczywiście wybrać model kompatybilny z HDMI i DisplayPort. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, abyś dalej korzystał z DVI. Przewody są od ręki dostępne między innymi w naszym sklepie, a ich wybór nie ogranicza się do zaledwie kilku propozycji. Obecnie sprzedawane rodzaje złącz DVI pozwalają na swobodny wybór właściwego przewodu. Przypomnijmy, że to poniższe typy:


 • DVI – służy wyłączenie przesyłaniu sygnału analogowego;
 • DVI-I – pozwala na przesyłanie sygnału analogowego i cyfrowego;
 • DVI-D – umożliwia przesyłanie danych wyłącznie w formacie cyfrowym.


Wybór musisz uzależnić od tego, jaki sygnał Cię interesuje. Zakup dobrze wykonanego przewodu na pewno jest opłacalny. Klienci często oszczędzają na kablach, a to całkiem niesłuszne podejście. Tylko dobrze wykonane przewody zapewniają stabilne połączenie i wysoką jakość obrazu. Zakłócenia i wszelkie odstępstwa od normy w wyświetlaniu multimediów mogą znaleźć swoje źródło właśnie w nieodpowiednio dobranych kablach.


Dostępne w ofercie przejściówki do kabli DVI


Oprócz przewodów, dostępnych jest wiele adapterów DVI. Ilość konfiguracji przejściówek robi wrażenie i sugeruje jak dużą kompatybilność gwarantuje ten standard, mimo niepasującego pozornie złącza. W naszym sklepie internetowym kupisz między innymi takie przejściówki:


 • DisplayPort – DVI,
 • DisplayPort – HDMI/VGA/DVI,
 • Mini DisplayPort – DVI,
 • Mini DisplayPort – HDMI/DVI/VGA,
 • Mini DisplayPort – HDMI/DVI/VGA/Jack 3.5 mm
 • DVI – DVI,
 • USB typu C – DVI,
 • USB typu C – HDMI/VGA/DVI,
 • VGA – DVI,
 • VGA – DVI-D.
 • DVI – VGA,
 • DVI-D – HDMI/DVI-D,
 • HDMI – DVI,
 • USB – DVI.


Jeśli masz wątpliwości i nie wiesz, który adapter lub przewód kupić, zwróć się z pytaniem do naszych specjalistów.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756