Poradniki Eksperta

DVI, HDMI, DisplayPort – poznaj różne rodzaje złącz


Od ilości dostępnych przewodów i złącz można dostać zawrotu głowy. Szczególnie, jeśli czeka Cię zakup nowego monitora, telewizora lub komputera. Warto wiedzieć, który standard oferuje najlepsze rozwiązania, aby wybrać dobrze. W poniższym poradniku chcemy scharakteryzować złącza DVI, HDMI i DisplayPort. Zachęcamy do lektury!DVI, HDMI, DisplayPort


Złącze DVI – charakterystyka standardu, który niedawno obchodził swoje 20-lecie


Cyfrowy interfejs wizualny. Tak brzmi tłumaczenie angielskiej nazwy złącza – Digital Visual Interface. DVI zostało wprowadzone do sprzedaży w 1999 roku. Powstało po to, aby połączyć monitor z kartą graficzną komputera. Było rozwinięciem dotychczasowych, analogowych form przesyłania danych. Nie oznacza to jednak, że taki rodzaj transmisji nie jest możliwy. DVI jest złączem występującym w trzech formatach i każdy oferuje nieco inne możliwości, co warto mieć na uwadze.


Podstawową wersją jest DVI-A. W tym wypadku możliwe jest korzystanie jedynie z sygnału analogowego. Z kolei DVI-D jest przeznaczone tylko do komunikacji w formie cyfrowej. Najciekawszym typem opisywanego interfejsu jest na pewno DVI-I. Złącze to jest w stanie przesyłać dane w formacie cyfrowym oraz analogowym. To bardzo ważna informacja, gdyż kabel taki może być wykorzystywany z różnymi rodzajami portów. Warunkiem jest tylko wykorzystanie odpowiedniej przejściówki.


Adaptery takie kosztują niewiele, bo zazwyczaj około kilkunastu złotych. Dzięki nim, posiadając jedynie jeden przewód, możesz podłączyć się na przykład z urządzeniem wykorzystującym starszy port VGA. Standard DVI ma przepustowość sięgającą 3.7 gigabita na sekundę w przypadku pojedynczego kanału. Jeśli skorzystasz z trybu dwukanałowego, możliwe jest wyświetlanie na ekranie obrazu w formacie 1920 x 1080, 2560 x 1600 lub 3840 x 2400 pikseli. Jak na stosunkowo leciwy format złącza, to naprawdę dobry wynik!


Sprawdź również:  DVI – rodzaje kabli DVI. Jakie rozróżniamy?


Złącza DVI w naszej ofercie:


Dostępność DVI w ofercie


Nie musisz obawiać się braku dostępności przewodów DVI. Mimo wysokiej popularności standardu HDMI, kable te nadal są dostępne w sprzedaży. W naszym sklepie internetowym dostępnych jest aktualnie co najmniej kilka przewodów DVI o rożnej długości.


Jeśli chodzi o adaptery (przejściówki) w tym formacie, to oferta jest o wiele okazalsza. To łącznie kilkadziesiąt akcesoriów dedykowanych tylko DVI. Kupisz między innymi adaptery o złączach:


  • DVI – VGA,
  • DVI-D, HDMI/DVI-D,
  • DisplayPort – HDMI/VGA/DVI-D,
  • Mini DisplayPort – HDMI/DVI/VGA,
  • USB typu C – DVI-I,
  • DVI – DVI,
  • HDMI – DVI,
  • VGA – DVI,
  • USB – DVI,
  • VGA, DVI-D.


Adaptery, podobnie jak przewody, mogą posiadać różne styki. Warto zwrócić uwagę na materiał wykonania, gdyż może mieć on wpływ na jakość transmisji sygnału.


Najpopularniejszy obecnie standard – HDMI


HDMI jest obecnie najbardziej popularnym złączem i na razie nie zapowiada się, aby doszło do zmiany na tronie. Skrót pochodzi od pełnej nazwy występującej w języku angielskim – High Definition Multimedia Interface. W tłumaczeniu na język polski chodzi o multimedialny interfejs wysokiej rozdzielczości. Standard został po raz pierwszy zastosowany w 2003 roku. Był odpowiedzią na rozwijane możliwości urządzeń IT i RTV, które gwarantowały coraz lepszą jakość obrazu i dźwięku.


No właśnie, ten jeden element na pewno wyróżnia HDMI na tle pozostałych złącz. Standard nie tylko przesyła obraz, ale również dźwięk. I to wszystko jednym przewodem, bez konieczności stosowania innych rozszerzeń. HDMI jest stosowane nie tylko w komputerach, ale także telewizorach, soundbarach, konsolach, odtwarzaczach oraz innych urządzeniach. Produkowanie kabli w tym standardzie wymaga wykupienia licencji. Popularność złącza sprawia, że oferta dostępnych kabli oraz przejściówek jest ogromna. Żeby jednak zakup miał sens, powinieneś wiedzieć czego szukać. HDMI występowało w wielu wersjach, a niektóre z nich wprowadzały naprawdę rewolucyjne rozwiązania.


A wszystko zaczęło się oczywiście od wersji 1.0. W 2003 roku HDMI mogło obsłużyć jedynie rozdzielczość 1920 x 1200 w sześćdziesięciu klatkach. Z kolei maksymalna szerokość pasma sygnału liczyła 165 megaherców. Kolejna wersja, 1.1 nie wprowadziła rewolucji w obszarze samego obrazu. Nowością jednak była możliwość obsługi DVD-Audio będącego formatem zapisywania dźwięku na nośnikach DVD. HDMI 1.2 było stworzone z myślą o wsparciu rozwiązania Direct Stream Digital. To technologia autorstwa Sony oraz Philips i dotyczyła nośnika audio.


Wersją, która wprowadziła pierwsze, duże zmiany było na pewno HDMI 1.3. W tym wypadku zdecydowano się na zwiększenie obsługiwanej rozdzielczości do 2560 x 1600 pikseli. Nowy standard pozwolił także na zwiększenie głębi kolorów wyświetlanych na ekranie telewizora czy też monitora. Szerokość pasma wzrosła ponad dwukrotnie, bo wynosiła 340 megaherców. Poza tym, wprowadzono kompatybilność z kodekami i technologiami tworzonymi przez producentów sprzętu. Mowa tu między innymi o Dolby True HD czy DTS-HS Master Audio.


Kamieniem milowym na pewno było też zaprezentowanie HDMI 1.4. W tym wypadku zapewniono już kompatybilność z rozdzielczością 4K, czyli formatem 4096 x 2160 pikseli. Co więcej, wersja ta obsługuje także kanał Ethernet oraz technologię 3D.


Obecnie najpopularniejsza wersja HDMI to 2.0. W tym wypadku pasmo sygnału sięga już pułapu aż 600 megaherców. Maksymalna rozdzielczość to nadal 4K, choć możliwe jest już wyświetlanie obrazu w 60 klatkach. Głębia koloru w tym wypadku liczy 48 bitów. Złącze generacji 2.0 obsługuje także technologię HDR, która odpowiada za naturalne kontrasty, cienie i światła. W 2020 roku sporo mówiono o nowej wersji HDMI – 2.1. Zapowiedziana trzy lata wcześniej generacja złącza obsługuje rozdzielczości 8K i 10K. Szerokość pasma wzrosła dwukrotnie i liczy 1200 megaherców.


Sprawdź również:

HDMI 2.1 – co oferuje nowy standard?

Jakie kable HDMI kupić?

Kable HDMI w naszej ofercie:


Kable HDMI w ofercie – jest w czym przebierać!


O ile asortyment przewodów DVI można było liczyć w sztukach, to kable HDMI występują w setkach modeli. Są produkowane przez wielu producentów, w tym HAMA, Baseus czy Götze & Jensen. Wybór powinieneś uzależnić od obsługiwanego formatu rozdzielczości oraz długości przewodu. Nie będzie problemu z wybraniem właściwego kabla, gdyż jest ich naprawdę mnóstwo. Bardzo wygodne są przewody w oplocie tekstylnym, które są nie tylko trwałe, ale także nie plączą się tak szybko. Zwróć uwagę na styki, które powinny być wykonane z możliwie jak najlepszych materiałów. Polecane są na pewno te pozłacane, gdyż gwarantują najlepszą przepustowość.


Kable Displayport w naszej ofercie:


Charakterystyka złącza DisplayPort


DisplayPort jest ostatnim rodzajem złącza, które opisujemy. Służy do cyfrowanego przesyłania dźwięku i obrazu, podobnie jak HDMI. Twórcą standardu jest VESA, czyli instytucja, która ustandaryzowała również typy montażu telewizora do uchwytów ściennych. DisplayPort ma służyć przede wszystkim do łączenia komputera z innym urządzeniami, takimi jak monitory, telewizory, projektory multimedialne czy systemy audio. Dużą zaletą złącza jest jego wysoka przepustowość. W wersji 1.4 to to aż 25,92 gigabita na sekundę. Naturalnie możliwa jest także obsługa rozdzielczości 8K i to w częstotliwości odświeżania na poziomie 60 herców. Z kolei 4K zapewnia aż dwukrotnie wyższą płynność.


Jakiś czas temu zaprezentowano DisplayPort 2.0. Przepustowość została zwiększona aż trzykrotnie. Złącze w tej wersji lepiej radzi sobie również z wyższymi częstotliwością odświeżania oraz HDR. Założeniem twórców było także poprawienie wrażeń płynących z rozrywki VR, co udało się spełnić. Warto dodać, że złącze DisplayPort jest mniejsze od HDMI. Często kart graficzne korzystają z obydwu portów. Dzięki temu możesz podłączyć dwa monitory, wykorzystując po jednym ze złącz. W razie wątpliwości związanych z zakupem przewodów, polecamy skontaktować się z naszymi specjalistami.


Sprawdź również: DisplayPort – do czego służy?


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756