Dostępność DVI w ofercie
Nie musisz obawiać się braku dostępności przewodów DVI. Mimo wysokiej popularności standardu HDMI, kable te nadal są dostępne w sprzedaży. W naszym sklepie internetowym dostępnych jest aktualnie co najmniej kilka przewodów DVI o rożnej długości.
Jeśli chodzi o adaptery (przejściówki) w tym formacie, to oferta jest o wiele okazalsza. To łącznie kilkadziesiąt akcesoriów dedykowanych tylko DVI. Kupisz między innymi adaptery o złączach:
- DVI – VGA,
- DVI-D, HDMI/DVI-D,
- DisplayPort – HDMI/VGA/DVI-D,
- Mini DisplayPort – HDMI/DVI/VGA,
- USB typu C – DVI-I,
- DVI – DVI,
- HDMI – DVI,
- VGA – DVI,
- USB – DVI,
- VGA, DVI-D.
Adaptery, podobnie jak przewody, mogą posiadać różne styki. Warto zwrócić uwagę na materiał wykonania, gdyż może mieć on wpływ na jakość transmisji sygnału.
Najpopularniejszy obecnie standard – HDMI
HDMI jest obecnie najbardziej popularnym złączem i na razie nie zapowiada się, aby doszło do zmiany na tronie. Skrót pochodzi od pełnej nazwy występującej w języku angielskim – High Definition Multimedia Interface. W tłumaczeniu na język polski chodzi o multimedialny interfejs wysokiej rozdzielczości. Standard został po raz pierwszy zastosowany w 2003 roku. Był odpowiedzią na rozwijane możliwości urządzeń IT i RTV, które gwarantowały coraz lepszą jakość obrazu i dźwięku.
No właśnie, ten jeden element na pewno wyróżnia HDMI na tle pozostałych złącz. Standard nie tylko przesyła obraz, ale również dźwięk. I to wszystko jednym przewodem, bez konieczności stosowania innych rozszerzeń. HDMI jest stosowane nie tylko w komputerach, ale także telewizorach, soundbarach, konsolach, odtwarzaczach oraz innych urządzeniach. Produkowanie kabli w tym standardzie wymaga wykupienia licencji. Popularność złącza sprawia, że oferta dostępnych kabli oraz przejściówek jest ogromna. Żeby jednak zakup miał sens, powinieneś wiedzieć czego szukać. HDMI występowało w wielu wersjach, a niektóre z nich wprowadzały naprawdę rewolucyjne rozwiązania.
A wszystko zaczęło się oczywiście od wersji 1.0. W 2003 roku HDMI mogło obsłużyć jedynie rozdzielczość 1920 x 1200 w sześćdziesięciu klatkach. Z kolei maksymalna szerokość pasma sygnału liczyła 165 megaherców. Kolejna wersja, 1.1 nie wprowadziła rewolucji w obszarze samego obrazu. Nowością jednak była możliwość obsługi DVD-Audio będącego formatem zapisywania dźwięku na nośnikach DVD. HDMI 1.2 było stworzone z myślą o wsparciu rozwiązania Direct Stream Digital. To technologia autorstwa Sony oraz Philips i dotyczyła nośnika audio.
Wersją, która wprowadziła pierwsze, duże zmiany było na pewno HDMI 1.3. W tym wypadku zdecydowano się na zwiększenie obsługiwanej rozdzielczości do 2560 x 1600 pikseli. Nowy standard pozwolił także na zwiększenie głębi kolorów wyświetlanych na ekranie telewizora czy też monitora. Szerokość pasma wzrosła ponad dwukrotnie, bo wynosiła 340 megaherców. Poza tym, wprowadzono kompatybilność z kodekami i technologiami tworzonymi przez producentów sprzętu. Mowa tu między innymi o Dolby True HD czy DTS-HS Master Audio.
Kamieniem milowym na pewno było też zaprezentowanie HDMI 1.4. W tym wypadku zapewniono już kompatybilność z rozdzielczością 4K, czyli formatem 4096 x 2160 pikseli. Co więcej, wersja ta obsługuje także kanał Ethernet oraz technologię 3D.
Obecnie najpopularniejsza wersja HDMI to 2.0. W tym wypadku pasmo sygnału sięga już pułapu aż 600 megaherców. Maksymalna rozdzielczość to nadal 4K, choć możliwe jest już wyświetlanie obrazu w 60 klatkach. Głębia koloru w tym wypadku liczy 48 bitów. Złącze generacji 2.0 obsługuje także technologię HDR, która odpowiada za naturalne kontrasty, cienie i światła. W 2020 roku sporo mówiono o nowej wersji HDMI – 2.1. Zapowiedziana trzy lata wcześniej generacja złącza obsługuje rozdzielczości 8K i 10K. Szerokość pasma wzrosła dwukrotnie i liczy 1200 megaherców.
Sprawdź również:
HDMI 2.1 – co oferuje nowy standard?
Jakie kable HDMI kupić?