Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

FreeSync w monitorze – co to jest?

 2023-07-20 

Obecnie w większości monitorów komputerowych dostępna jest funkcja FreeSync. To technologia opracowana przez firmę AMD, która powstała jako odpowiedź na konkurencyjny standard Nvidia G-Sync. Obie te funkcje miały rozwiązać problem, jakim jest wyświetlanie na ekranie o określonej częstotliwości odświeżania obrazu o zmiennej płynności, czyli liczbie kl./s. AMD FreeSync pozwala uniknąć artefaktów obrazu oraz zachować większą płynność.

Jakie problemy rozwiązuje FreeSync?

Każdy wyświetlacz pracuje z określoną częstotliwością odświeżania. W monitorach biurowych standardem jest 60 Hz, z kolei w gamingowych do 120 do nawet 360 Hz. Od zawsze problemem było zsynchronizowanie płynności obrazu generowanego przez układ graficzny z częstotliwością odświeżania monitora. Na wyświetlaczu 60 lub 120 Hz najlepiej prezentują się treści, których płynność to odpowiednio 60 lub 120 kl./s. W wielu grach jednak utrzymanie takiej liczby kl./s. nie jest możliwe lub wymaga bardzo wydajnego komputera. Kiedy na ekran pracujący z częstotliwością odświeżania np. 100 Hz podamy sygnał, którego płynność to np. 60 kl./s, możesz zauważyć takie zjawisko jak tearing lub stuttering. Wynika ono z tego, że niektóre klatki obrazu muszą być wyświetlane dwukrotnie lub nachodzą na siebie, ponieważ obraz jest niezsynchronizowany.

Monitory w naszej ofercie:

Czym jest tearing?

Tearing to po prostu „rozrywanie” klatek obrazu. Wskutek błędów synchronizacji na ekranie wyświetla się część jednej oraz kolejnej klatki animacji. Od wielu lat, aby zapobiec tearingowi stosowało się synchronizację pionową – V-Sync. Jednak powoduje ona tzw. input lag, czyli opóźnienie przesyłania sygnału. W bardzo dynamicznych grach, zwłaszcza online, jest to dokuczliwe. Oprócz tego występuje stuttering, czyli krótkotrwałe „zacięcia” obrazu. Zarówno FreeSync jak i G-Sync mają im zapobiegać.

Jak działa FreeSync?

Technologia FreeSync odpowiada za dynamiczną synchronizację częstotliwości odświeżania monitora z liczbą klatek obrazu. Oznacza to, że jeśli odświeżanie Twojego monitora wynosi np. 75 Hz, a liczba klatek generowanych przez kartę graficzną waha się np. w przedziale 50-60, to odświeżanie będzie się do niej dopasowywać automatycznie. Dzięki temu nie powstają wspomniane wcześniej błędy obrazu. FreeSync jest standardem otwartym, więc producenci monitorów i telewizorów nie muszą wnosić opłat licencyjnych za stosowanie go. Korzystanie z niego wymaga karty graficznej firmy AMD oraz odpowiedniego wyświetlacza ze złączem HDMI lub DisplayPort. Kompatybilne są karty graficzne AMD Radeon RX200 lub nowsze. Z FreeSync mogą korzystać także posiadacze kart graficznych Nvidia GeForce serii 10 lub nowszej, które wspierają standard DisplayPort Adaptive-Sync. Szerzej piszemy o tym w dalszej części poradnika. W przeciwieństwie do G-Sync funkcja FreeSync nie wymaga stosowania w monitorach specjalnego modułu. Dlatego wyświetlacze te są tańsze niż podobne, obsługujące G-Sync.


Pod względem technologicznym standard FreeSync jest przystosowany do pracy w zakresie odświeżania od 9 do nawet 240 Hz. W praktyce jednak to od konkretnego monitora zależy, jakie częstotliwości obsługuje FreeSync. W niektórych wyświetlaczach funkcja ta działa np. od 40 do 144 Hz, w innych od 35 do 90 Hz. Gdy będziesz wybierał monitor warto zwrócić uwagę na wartość częstotliwości obsługiwanych przez FreeSync. Im zakres ten jest szerszy, tym lepiej. Dla posiadaczy słabszych komputerów istotna jest zwłaszcza dolna granica. Lista monitorów kompatybilnych z technologią FreeSync oraz informacje o zakresie pracy dostępne są w internecie

Wersje standardu FreeSync

W zależności od stopnia zaawansowania standard AMD FreeSync występuje w trzech wersjach. Różnią się one obsługą wybranych technologii. Podstawowa wersja dostępna jest w bardzo dużej liczbie monitorów. Zapewnia ona brak artefaktów jak wspomniany tearing oraz stuttering oraz niskie opóźnienia (input lag). W bardziej zaawansowanych monitorach gamingowych znajdziemy standard AMD FreeSync Premium. Wyświetlacz oznaczony takim logo powinien oprócz spełnienia wcześniej wymienionych warunków oferować częstotliwość odświeżania na poziomie 120 Hz, przy rozdzielczości Full HD oraz wsparcie dla technologii LFC (low framerate compensation). Ta ostatnia poprawia płynność wyświetlania obrazu w przypadku, gdy Twój komputer generuje niską liczbę klatek na sekundę. Najbardziej zaawansowaną wersją technologii, jest FreeSync Premium Pro, którą stosuje się w najlepszych monitorach gamingowych na rynku. Oprócz wymienionych wcześniej warunków wprowadza takie innowacje, jak tryb niskiego opóźnienia dla treści SDR oraz HDR oraz wsparcie dla wyświetlania w HDR wraz z wysoką luminancją oraz szeroką paletą barw. Dzięki temu umożliwia uzyskanie najbardziej realistycznego obrazu.

freesync

FreeSync w telewizorach

Z technologii FreeSync możesz korzystać nie tylko w monitorach gamingowych. Coraz częściej znajduje ona zastosowanie także w telewizorach, m.in. marek Samsung oraz LG. To dobra informacja nie tylko jeśli grasz na „pececie” czy laptopie. Standard ten obsługują bowiem konsole Xbox One oraz Xbox Series X/S. Obecnie wraz z wejściem na rynek złącza HDMI 2.1 jest także opcja skorzystania z funkcji VRR (Variable Refresh Rate), której działanie jest tożsame. Lista odbiorników telewizyjnych kompatybilnych z funkcją FreeSync jest dostępna w internecie.

FreeSync a G-Sync

Jak wspomnieliśmy, konkurencyjnym standardem dla FreeSync jest G-Sync. Jakie występują między nimi różnice? Przede wszystkim G-Sync jest zamkniętą technologią, opracowaną przez firmę Nvidia. Kompatybilny wyświetlacz powinien być wyposażony w specjalny moduł, a producent musi uiścić opłatę licencyjną. Wyświetlacze są też certyfikowane, co oznacza brak problemów z kompatybilnością, jeśli posiadasz kartę Nvidia GeForce. Wybrane monitory z G-Sync oferują częstotliwość odświeżania nawet do 360 Hz, a funkcja synchronizacji działa już od 1 Hz. FreeSync jest standardem otwartym i producenci wyświetlaczy mogą go dowolnie adaptować w swoich urządzeniach. Nie trzeba także wnosić opłat licencyjnych, dlatego takie monitory są tańsze niż konkurencja z G-Sync.

FreeSync na kartach Nvidia

Jak wspomnieliśmy, wykorzystanie pełni możliwości FreeSync wymaga karty AMD, tymczasem przeglądając ankietę platformy Steam zauważymy, że dziewięć najpopularniejszych kart graficznych dla graczy to układy firmy Nvidia. Czy jeśli posiadasz GPU GeForce i monitor z FreeSync musisz obejść się smakiem i nie skorzystasz z nowych technologii? Na szczęście nie do końca.


Ogromna popularność monitorów z FreeSync nie uszła uwadze firmy Nvidia. Od jakiegoś czasu funkcjonuje standard G-Sync Compatible. W ten sposób oznaczane są monitory oferujące technologię adaptacyjnego dostosowania częstotliwości odświeżania z katami GeForce serii 10 lub nowszymi. Wiele z nich wykorzystuje także standard FreeSync. W praktyce oznacza to, że jeśli masz monitor FreeSync i kartę graficzną Nvidia, możesz korzystać z najważniejszych atutów tej technologii. Pamiętaj jednak, że wymagane jest podłączenie portem DisplayPort lub HDMI 2.1.

Jaki monitor z FreeSync wybrać?

Jak widać oferta monitorów z FreeSync jest bardzo szeroka, jaki więc powinieneś wybrać? To zależy przede wszystkim od Twoich upodobań i stylu gry. Jeśli zazwyczaj grasz w tytuły fabularne, przeznaczone dla jednego gracza i zależy Ci przede wszystkim na płynnej animacji i dobrej jakości obrazu, to w zupełności wystarczający będzie monitor obsługujący podstawową wersję standardu. Osobom, które lubią rywalizację online w popularnych tytułach e-sportowych jak np. CS: GO, COD Warzone, polecamy wybór monitora, który ma wysoką częstotliwość odświeżania, przynajmniej 120 Hz, a więc z certyfikatem FreeSync Premium. Szybka matryca w takich wypadkach da Ci znaczną przewagę nad rywalami. Z kolei monitory z oznaczeniem FreeSync Premium Pro to propozycja dla najbardziej wymagających graczy. Oferują minimalne opóźnienia i wysoką płynność obrazu, a obsługa standardu HDR sprawia, że znakomicie nadają się również do gier fabularnych.

Monitory dla graczy w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756