Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jak podłączyć laptop do telewizora? Poznaj sprawdzone sposoby

 2023-05-01 

Jest kilka sposobów, jak podłączyć laptopa do telewizora tak, abyś mógł odtworzyć wybrane multimedia na dużym ekranie. W poniższym tekście wyjaśnimy, jak to zrobić. Zachęcamy do lektury i spróbowania tego samodzielnie!

Jakie są zalety podłączenie laptopa do telewizora?

Nie każdy telewizor ma możliwość bezpośredniego odtwarzania filmów z platform internetowych, a jak wiadomo, filmy bardziej komfortowo ogląda się na dużym ekranie niż na przykład 13-calowym laptopie. Do tego najczęściej telewizor jest wyposażony w lepszej jakości głośniki. Ekran telewizora lepiej sprawdzi się także jeśli chcesz pokazać znajomym zdjęcia z wakacji, filmy nakręcone kamerą lub stare fotografie z Waszych młodzieńczych lat. Goście będą mogli rozsiąść się wygodnie na kanapie i spokojnie obejrzeć to, co przygotowałeś. Na dużym ekranie widać o wiele więcej szczegółów, więc może wspólnie odkryjecie nowe, ciekawe elementy zarejestrowanych wspomnień. Jeśli lubisz gry komputerowe, możesz także skorzystać z laptopa jako konsoli. Wystarczy, że podłączysz go do telewizora i użyjesz bezprzewodowego kontrolera, aby zagrać z kolegami w FIFA lub wziąć udział w wyścigu leżąc na kanapie.


Zalety ekranu telewizora docenią także miłośnicy gier komputerowych — w tym przypadku telewizor służy jako monitor laptopa.

Jak podłączyć laptopa do telewizora za pomocą kabli?

Każdy telewizor jest wyposażony w różne złącza, które pozwalają na podłączanie zewnętrznych urządzeń. Do TV podłączane są konsole, sprzęt audio, komputery, dekodery i wiele innych akcesoriów. Choć połączenie przewodowe nie należy do najwygodniejszych, jest najprostsze i ogranicza się tylko do użycia właściwego slotu i kabla. Do połączenia może służyć kilka rodzajów przewodów, choć najpopularniejszym jest oczywiście standard HDMI.


Obecnie możesz spotkać poniższe rodzaje kabli:

HDMI — to najczęściej spotykane rozwiązanie w telewizorach oraz komputerach. Aczkolwiek wiele laptopów może mieć zainstalowane mniejsze złącze micro lub mini HDMI. Trzeba na to zwrócić uwagę przy zakupie przewodów. Jak podłączyć laptop do telewizora za jego pomocą? Najpierw należy kabel HDMI wpiąć do obu sprzętów. Następnie przy pomocy pilota w ustawieniach telewizora wybieramy połączenie HDMI jako źródło sygnału. Po włączeniu laptopa obraz z monitora powinien pokazać się na ekranie telewizora. Połączenia poprzez przewód HDMI jest bardzo wygodne, ponieważ za jego pomocą jest przesyłany nie tylko obraz, lecz także dźwięk.

VGA (D-SUB) - to złącze podobne do poprzedniego standardu i umożliwia przesyłanie podatnego na zakłócenia analogowego sygnału wideo. Dźwięk należy podłączyć w taki sam sposób jak w przypadku DVI.

DVI — te złącza występują w komputerach stacjonarnych oraz starszych laptopach. Niestety za jego pomocą nie można przesyłać filmów nakręconych w 4K oraz dźwięku. Do sygnału audio należy użyć innego kabla — przeważnie z wejściem 3,5 mm.

DisplayPort — to cyfrowy interfejs o parametrach zbliżonych do HDMI. Porty w wersji mini są często spotykane w komputerach przenośnych marki Apple.

Jak połączyć laptopa z telewizorem bezprzewodowo?

Zastanawiasz się jak podłączyć laptopa do telewizora przez Wi-Fi? Jak najbardziej jest to możliwe i bardzo wygodne! Transmisja może się odbywać bezpośrednio między urządzeniami lub za pośrednictwem routera sieciowego. Niestety, w większości przypadków można odtwarzać tylko pojedyncze pliki lub foldery ze zdjęciami. Inną opcją jest wykorzystanie urządzenia zwanego transmiterem. Najpopularniejszym jest Google Chromecast. Wiele nowoczesnych modeli TV jest fabrycznie wyposażonych w tę funkcję. Jeśli posiadasz starszy telewizor, możesz dokupić specjalny moduł. To niewielki przedmiot, który wpina się do telewizora za pomocą wejścia HDMI. Aby działał poprawnie, należy zainstalować przeglądarkę Chrome oraz skonfigurować odpowiednio komputer. Urządzenie łączy się z siecią Wi-Fi i pozwala bezprzewodowo przesyłać obraz oraz dźwięk z laptopów, tabletów czy telefonów komórkowych.

Wybierasz połączenie przewodowe? Jaki kabel HDMI powinieneś kupić?

Jeśli postanowiłeś zagwarantować sobie możliwość połączenia przewodowego, musisz kupić dobry przewód HDMI. Dostępność produktów w tej kategorii może przytłoczyć – tylko w naszym sklepie to ponad 300 modeli różnych producentów. Jak więc wybrać dobrze? Przede wszystkim, nie szukaj najtańszego kabla HDMI, bo to bardzo zdradliwe. Przewody wątpliwej jakości mogą niestety ograniczać jakość przesyłanego obrazu i mimo dobrej rozdzielczości filmów, na telewizorze nie będzie to wyglądało najlepiej. Może dochodzić także do opóźnień dźwięku lub obrazu. Wybierz odpowiednią długość przewodu, a następnie szukaj odpowiedniego produktu. Najprawdopodobniej będziesz potrzebował kabla z dwoma złączami HDMI. Jest to więc kolejne ułatwienie. Następnie wybierz obsługiwany format obrazu – najlepiej jak najwyższy. 4K (ultra HD) to obecnie standard i nie warto sięgać niżej. Sprawdź, z jakiego materiału wykonany jest przewód. Bardzo dobre recenzje zbierają kable w oplocie, które oprócz warstwy izolacyjnej posiadają również tekstylną warstwę, która zabezpiecza przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz plątaniem się. Powinieneś także sprawdzić jakość wykonania samego złącza. Styki wykonane z dobrej jakości kruszców zapewniają bezstratny transfer danych.

Jaki kupić telewizor, aby łatwo łączyć się z innymi urządzeniami?

Wybór właściwego telewizora pomoże Ci łączyć się z innymi urządzeniami w przyszłości. Oprócz poszukiwania sprzętu z możliwie jak największym ekranem i wykorzystywanymi technologiami optymalizacji obrazu, kluczowe jest także zapewnienie łatwego i stabilnego łączenia z urządzeniami zewnętrznymi. Dlatego podczas zakupu TV zwróć uwagę, czy posiada wszystkie dostępne złącza i czy jest ich odpowiednia ilość. Telewizor powinien mieć co najmniej dwa złącza HDMI, choć i to może okazać zbyt mało. Zastanów się, ile portów wykorzystywać będziesz stale (na przykład poprzez podłączony soundbar) i wybierz telewizor z jednym slotem więcej. Wtedy zapewnisz sobie możliwość swobodnego podłączania laptopa w chwili, kiedy tego potrzebujesz – bez odłączania innego sprzętu. Przewód możesz podłączyć, aby w razie potrzeby nie szukać z tyłu urządzenia właściwego gniazda. Sięgniesz tylko po kabel, podłączysz do laptopa i gotowe.


Jeśli zależy Ci na telewizorze łączącym się z komputerem bezprzewodowo, musi być on wyposażony w moduł Wi-Fi. Producenci stosują różne, autorskie funkcje, które mają umożliwiać takie połączenie. Bardzo popularny jest wspominany wcześniej Chromecast, Miracast lub Screen Share od LG. Jeśli zależy Ci na dobrej integracji również z urządzeniami mobilnymi, postaw na telewizory Android TV. Dzięki temu nie tylko łatwo wyświetlisz zawartość smartfona na ekranie TV, lecz również zainstalujesz wiele aplikacji dostępnych w sklepie Google Play.


Wiesz już jak podłączyć laptopa do telewizora przez HDMI i Wi-Fi. Transmisja za pomocą kabla jest stabilna, lecz wymaga zakupu przewodów. Natomiast łączenie się poprzez Wi-Fi jest wygodne, aczkolwiek nie zawsze sygnał będzie pozbawiony zakłóceń. Najważniejsze, że opisane sposoby nie wymagają dużych nakładów finansowych, a mogą poprawić komfort oglądania filmów i zdjęć. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą przewodów i telewizorów! Udanych zakupów i miłych seansów!

Problemy z połączeniem przewodowym?

Masz problemy z połączeniem przewodowym laptopa i telewizora? Przede wszystkim sprawdź, czy przewód jest dobrze podłączony w obydwu gniazdach. Czasami nawet lekki luz, może mieć wpływ na jakość połączenia. Upewnij się, że końcówka jest prawidłowo umieszczona w slocie. Jeśli mimo wszystko, na ekranie brakuje widocznego efektu połączenia, sprawdź, czy wybrałeś właściwe źródło (source) sygnału. Czasami można coś przeoczyć, zwłaszcza jeśli gniazd jest więcej. Sprawdź to dobrze, bo być może problem tkwi właśnie w tym. Warto też zorientować się, czy z przewodem wszystko w porządku. Jeśli izolacja kabla nie jest naruszona, teoretycznie wszystko powinno być dobrze.

Brak połączenia bezprzewodowego – co może być przyczyną?

Połączenia bezprzewodowe są trwałe i rzadko ulegają zerwaniu, ale oczywiście problemy mogą wystąpić zawsze. Jeśli masz problem z nawiązaniem połączenia, przede wszystkim sprawdź, czy obydwa urządzenia są podłączone do jednej sieci Wi-Fi. W innym wypadku, połączenie nie będzie miało prawa zadziałać. Pamiętaj, że jeśli masz router pracujący na pasmach 2,4 GHz i 5 GHz, emituje on dwie osobne sieci. Jeśli mimo wszystko połączenie nie dochodzi do skutku, możesz spróbować uruchomić ponownie moduł Wi-Fi w obydwu urządzeniach i spróbować jeszcze raz.

O czym pamiętać podczas podłączania telewizora do laptopa?

Pamiętaj, że złącza występują w różnych wersjach. O ile HDMI i VGA nie jest problemem, to typ USB ma już znaczenie. Każda generacja złącza ma inny wtyk, więc musisz wybrać przewód z odpowiednim typem końcówki. Korzystanie z dodatkowych adapterów jest oczywiście możliwe, ale zupełnie niepotrzebne. Oferta przewodów łączących różne standardy jest tak duża, że wystarczy dobrze wybrać model kabla do posiadanego sprzętu.


Wybierając przewód, weź również pod uwagę jego długość. Zbyt krótki kabel, uniemożliwi wygodną obsługę komputera i wymusi ustawienie go blisko telewizora. Jeśli chcesz zabrać laptopa na kanapę lub fotel, musisz szukać dłuższych przewodów. Z tym akurat, nie ma problemów. Dostępne są przewody o długości nawet 5 lub więcej metrów. Miej również na uwadze, że jakość wykonania kabla ma znaczenie. Jeśli chcesz zapewnić możliwie jak najlepszą jakość obrazu, szukaj przewodów wykorzystujących wysokiej klasy materiały.

Dostępne rozwiązania do pracy zdalnej

Podłączanie laptopa do telewizora jest na tyle popularne, że producenci TV postanowili udostępnić funkcje ułatwiające pracą zdalną. Ekran w odpowiednim trybie, jest dostosowany między innymi do obsługi pakietu Office. Co ważne, telewizory Neo QLED marki Samsung, mogą się łączyć z komputerem, który został w biurze. To prawdziwa rewolucja i rozwiązanie, które sprawdziło się podczas rosnącej popularności systemu pracy, zwanego jako home office.

Co jeszcze możesz podłączyć do telewizora zamiast laptopa?

Nie tylko laptop jest sprzętem, który możesz podłączyć do telewizora. Możliwe jest klonowanie ekranu smartfona, czy tableta na ekranie TV. Takie połączenia, są jednak realizowane głównie za pomocą sieci Wi-Fi. Jak najbardziej możesz w ten sposób prezentować zdjęcia i filmy magazynowane w pamięci telefonu. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś udostępniał również widok z aplikacji obsługiwanych na smartfonie.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756