Poradniki Eksperta

Jak podłączyć laptop do telewizora? Poznaj sprawdzone sposoby

O wiele lepiej ogląda się filmy albo zdjęcia na dużym ekranie telewizora niż małym wyświetlaczu komputera. Jest kilka sposobów, jak podłączyć laptop do telewizora, tak aby odtwarzał treści na dużym monitorze.


Jak podłączyć laptop do telewizora


Jakie są zalety podłączenie laptopa do telewizora?


Nie każdy telewizor ma możliwość bezpośredniego odtwarzania filmów z platform internetowych, a jak wiadomo, filmy bardziej komfortowo ogląda się na dużym ekranie niż na przykład 13-calowym laptopie. Do tego najczęściej telewizor jest wyposażony w lepszej jakości głośniki. Gdy chcemy pokazać znajomym zdjęcia z wakacje, również duży ekran lepiej się sprawdzi. Goście będą mogli rozsiąść się wygodnie na kanapie i je spokojnie obejrzeć. Na monitorze widać też o wiele więcej szczegółów.


Zalety ekranu telewizora docenią także miłośnicy gier komputerowych — w tym przypadku telewizor służy jako monitor laptopa.


Jak podłączyć laptop do telewizora za pomocą kabli?


Prawie wszystkie telewizory wyprodukowane w ostatnich latach zostały wyposażone w zestaw złączy. Podobnie jest z laptopami. Na początek warto sprawdzić, czy oba urządzenia mogą zostać połączone za pomocą tego samego rodzaju kabla, tzn. czy mają wbudowane identyczne porty. Jeśli wejścia są różne, trzeba dokupić kabel, który na końcach ma odmienne wejścia pasujące do naszych sprzętów, albo specjalną przejściówkę.

Obecnie możemy spotkać następujące rodzaje kabli: 

  • HDMI — to najczęściej spotykane rozwiązanie w telewizorach oraz komputerach. Aczkolwiek wiele laptopów może mieć zainstalowane mniejsze złącze micro lub mini HDMI. Trzeba na to zwrócić uwagę przy zakupie przewodów. Jak podłączyć laptop do telewizora za jego pomocą? Najpierw należy kabel HDMI wpiąć do obu sprzętów. Następnie przy pomocy pilota w ustawieniach telewizora wybieramy połączenie HDMI jako źródło sygnału. Po włączeniu laptopa obraz z monitora powinien pokazać się na ekranie telewizora. Połączenia poprzez przewód HDMI jest bardzo wygodne, ponieważ za jego pomocą jest przesyłany nie tylko obraz, lecz także dźwięk.

  • DVI — te złącza występują w komputerach stacjonarnych oraz starszych laptopach. Niestety za jego pomocą nie można przesyłać filmów nakręconych w 4K oraz dźwięku. Do sygnału audio należy użyć innego kabla — przeważnie z wejściem 3,5 mm.

  • VGA (D-SUB) - to złącze podobne do poprzedniego standardu i umożliwia przesyłanie podatnego na zakłócenia analogowego sygnału wideo. Dźwięk należy podłączyć w taki sam sposób jak w przypadku DVI.

  • DisplayPort — to cyfrowy interfejs o parametrach zbliżonych do HDMI. Porty w wersji mini są często spotykane w komputerach przenośnych marki Apple.


Laptopy w naszej ofercie


Jak podłączyć laptop do telewizora bezprzewodowo?


Możliwe jest też połączenie laptopa z telewizorem za pomocą bezprzewodowej sieci Wi-Fi. Transmisja może się odbywać bezpośrednio lub za pośrednictwem routera. Niestety w większości przypadków można odtwarzać pojedyncze pliki lub foldery ze zdjęciami. 


Inną opcją jest wykorzystanie urządzenia zwanego transmiterem. Najpopularniejszym jest Google Chromecast. To niewielki przedmiot, który wpina się do telewizora za pomocą wejścia HDMI. Aby działał poprawnie, należy zainstalować przeglądarkę Chrome oraz skonfigurować odpowiednio komputer. Urządzenie łączy się z Wi-Fi i pozwala bezprzewodowo przesyłać obraz i dźwięk z laptopów, tabletów czy telefonów komórkowych


Laptop i telewizor można połączyć na kilka sposobów. Transmisja za pomocą kabla jest stabilna, lecz wymaga zakupu przewodów, natomiast łączenie się poprzez Wi-Fi jest wygodne, aczkolwiek nie zawsze sygnał będzie przebiegał bez zakłóceń. Najważniejsze, że opisane sposoby nie wymagają dużych nakładów finansowych, a mogą poprawić komfort oglądania filmów i zdjęć.Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną