Poradniki Eksperta

Zalany laptop? Sprawdź, co zrobić!


Zalany laptop to najgorszy koszmar każdego właściciela komputera przenośnego. Zwłaszcza w przypadku, gdy przechowujemy na dysku urządzenia cenne informacje czy zdjęcia, które możemy bezpowrotnie utracić lub też po prostu nie stać nas na wymianę części ani kupno nowego modelu. Naprawa zalanego laptopa w specjalistycznym serwisie to dla wielu osób spory wydatek. Jak więc zminimalizować ryzyko ewentualnych zniszczeń po zalaniu laptopa i uratować sprzęt? zalany laptop


Jak uratować zalanego laptopa?


W chwili, gdy dochodzi do nieprzyjemnego zdarzenia, jakim jest wylanie na laptopa kawy, herbaty, soku, alkoholu lub innego napoju, pierwsza myśl, jaka najczęściej przychodzi do głowy użytkownikowi sprzętu to, czy zalany laptop będzie działał. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie – wszystko zależy od tego:


 • w jakim stopniu laptop został zalany (czy płyn doszedł do układów elektronicznych), 

 • jaki to model (przykładowo na rynku dostępne są laptopy z klawiaturą odporną na zalanie i upadek, które lepiej znoszą tego typu incydenty),

 • jakim napojem został zalany sprzęt (najbardziej destrukcyjnie działa wino, herbata z cukrem oraz napoje typu cola, gdyż przyczyniają się do korozji. W najlepszej sytuacji są osoby, które zalały laptop czystą wodą),

 • jakie czynności podejmiemy w celu osuszenia sprzętu (wiele osób popełnia popularny błąd – podnosi urządzenie do góry i energicznie nim potrząsa, próbując pozbyć się cieczy, która dostała się do środka, bez wcześniejszego wyjęcia baterii. Wycieranie wody z klawiatury papierowym ręcznikiem również nie jest dobrym posunięciem. Takie działanie może mieć fatalne skutki, gdyż tak naprawdę płyn jeszcze bardziej rozlewa się po wnętrzu laptopa).


Tak więc, jakie działania podjąć tuż po zalaniu laptopa, aby skutecznie walczyć z ewentualnymi konsekwencjami tego nieszczęśliwego wypadku? Do serwisów komputerowych codziennie trafiają dziesiątki zalanych laptopów – jak uniknąć konieczności korzystania z pomocy fachowców? Po pierwsze, należy zachować spokój i szybko odłączyć wszystkie źródła prądu (zasilacz do laptopa, a następnie akumulator). W przypadku modelu z wbudowaną baterią, trzeba wyłączyć ją, naciskając na bardzo mały przycisk reset – to możliwe przy użyciu wykałaczki lub spinacza. Odcinając zasilanie, możemy uniknąć uszkodzenia elementów płyty głównej. Następny krok to próba osuszenia zalanego laptopa. Należy odwrócić urządzenie z otwartą pokrywą do góry nogami – zapobiegnie to spływaniu cieczy w głąb komputera – pod wpływem grawitacji wycieknie na zewnątrz. W przypadku nowoczesnych modeli z klapą, która rozchyla się o 180 stopni, najlepiej rozłożyć sprzęt na płasko na biurku lub stole (warto skorzystać ze wsporników). Urządzenie powinno pozostać w takiej pozycji przez 24-48 godzin. Niedopuszczalną czynnością jest próba przyspieszenia schnięcia zalanego laptopa za pomocą suszarki do włosów czy umiejscowienia komputera blisko grzejnika – to prosta droga do zwiększenia szkód.Jak rozkręcić zalanego laptopa?


Jeśli czujemy się na siłach, jesteśmy ostrożni i mamy zdolności manualne, możemy spróbować samodzielnie rozkręcić komputer. Warto posiłkować się service manual, czyli instrukcją rozbierania laptopa od producenta. Następnie możemy oczyścić podzespoły, zwłaszcza jeśli laptop został zalany herbatą z cukrem lub innym słodzonym napojem – kleista warstwa cukru powinna zostać dokładnie usunięta (im szybciej, tym lepiej). Decydując się na rozkręcenie sprzętu, trzeba przygotować wodę destylowaną (dostępną w każdej aptece lub na stacji benzynowej), patyczki do uszu, nową szczoteczkę do zębów, chusteczki higieniczne oraz odpowiedniej wielkości śrubokręty. Po ostrożnym rozkręceniu urządzenia należy przyjrzeć się miejscom, w których widać ślady zalania i delikatnie wyczyścić je za pomocą wody destylowanej (skutecznie usuwa osad po cukrze). Jeśli komputer został zalany czystą wodą, wystarczy usunąć jej nadmiar chusteczką higieniczną i patyczkami do uszu (sprawdzają się doskonale w trudno dostępnych miejscach). Natomiast przy zalaniu sprzętu słodzoną herbatą, kawą, sokiem lub piwem, osad pomoże zlikwidować szczoteczka do zębów (należy robić to bardzo delikatnie i z wyczuciem, aby nie uszkodzić twardym włosiem szczoteczki drobnych elementów na płycie głównej). Po odczekaniu 1-2 dób możemy sprawdzić, czy sprzęt działa poprawnie. 


Jeśli test zakończy się niepowodzeniem, pozostaje nam udać do serwisu i oddać zalanego laptopa fachowcom lub zakupić nowy model. Należy podkreślić, że nawet jeśli zalany wcześniej komputer działa poprawnie, może zacząć psuć się po kilku tygodniach lub miesiącach – negatywne skutki zalania, takie jak awaria klawiszy czy płyty głównej nie zawsze są widoczne od razu. Warto wspomnieć, że praktycznie każdy serwis komputerowy odrzuca reklamacje zalanego laptopa – tak więc nawet obowiązująca gwarancja w tym przypadku nic nie zdziała. W lepszej sytuacji są klienci, którzy wykupili dodatkowe ubezpieczenie. W takim wypadku należy skontaktować się z ubezpieczycielem.Jak wyczyścić zalaną klawiaturę w laptopie? 


Awaria klawiatury spowodowana zalaniem dowolnym płynem może zdarzyć się każdemu z nas. Zalana klawiatura w laptopie to sytuacja, która wymaga natychmiastowej reakcji (jeśli woda przedostanie się głębiej, może dotrzeć do podzespołów i zniszczyć sprzęt, powodując korozję, uszkodzenie płyty głównej, napędu lub dysku twardego). Jak pozbyć się niepożądanej cieczy z powierzchni klawiatury zalanego laptopa? Najpierw należy wyłączyć komputer z menu (pozycja Start), a następnie odłączyć sprzęt od prądu, aby nie doszło do zwarcia). Czyszczenie klawiatury laptopa po zalaniu, należy rozpocząć od jej demontażu oraz sprawdzenia podzespołów (jeśli są mokre – wycieramy je). Warto także oczyścić klawisze, zwłaszcza jeśli został wylany na nie napój zawierający cukier, używając w tym celu wody z detergentem. Nowe klawiatury zwykle mają osobno osadzone klawisze, co zmniejsza ryzyko całkowitego uszkodzenia zalanego laptopa.


W przypadku klawiatur starego typu, ciecz może szybko dostać się do płyty głównej, choć z drugiej strony, znacznie łatwiej je zdemontować. Po oczyszczeniu i wysuszeniu klawiszy warto odczekać co najmniej 24 godziny, a następnie ponownie je zamontować, w takim samym układzie i włączyć komputer, aby sprawdzić, czy wszystko działa. Jeśli wylaliśmy małą ilość cieczy i szybko zareagowaliśmy, bardzo możliwe, że sprzęt będzie poprawnie pracował, choć może też zdarzyć się, że niektóre klawisze nie będą działały lub wywoływały inne znaki niż powinny. W takiej sytuacji jedynym rozsądnym wyjściem pozostaje udanie się do serwisu komputerowego lub po prostu zakup nowego sprzętu (polecamy laptop wodoodporny). 


Jeśli zalana została również mysz komputerowa, należy jak najszybciej odłączyć ją od źródła prądu i osuszyć chusteczką higieniczną. Jeżeli podejrzewamy, że ciecz dostała się do środka, musimy rozkręcić mysz, przyjrzeć się jej elementom i wyczyścić za pomocą wody destylowanej. Jeśli po podłączeniu nie działa, należy zaopatrzyć się w nowy model (na szczęście nie jest to duży wydatek, najtańsze myszki komputerowe kosztują poniżej 50 złotych).Wielu konsumentów zastanawia się, ile kosztuje wymiana klawiatury w laptopie. Cena naprawy jest uzależniona od modelu urządzenia. Standardowo sama usługa wymiany to 40-100 złotych + koszt nowej klawiatury. Jeśli często pijemy napoje i spożywamy posiłki, jednocześnie korzystając z komputera, warto rozważyć inwestycję w laptop z wodoodporną klawiaturą. Laptop z podświetlaną klawiaturą odporną na zalanie płynami będzie idealnym wyborem dla osób, które lubią e-rozrywkę i chętnie grają w gry komputerowe.


Ile kosztuje naprawa zalanego laptopa? 


Osoby, które spotkała ta przykra sytuacja, często nie zdają sobie sprawy z tego,  ile kosztuje naprawa zalanego laptopa i z jakim wydatkiem muszą się liczyć. Jest to uzależnione od danego serwisu komputerowego, modelu urządzenia i stopnia uszkodzeń. Niestety, bardzo często naprawa wiąże się z koniecznością wymiany drogich podzespołów i jest zupełnie nieopłacalna dla właściciela zalanego sprzętu. Niejednokrotnie lepszym wyjściem jest po prostu kupno nowego produktu. Jeśli nie dysponujemy odpowiednim budżetem, możemy kupić laptopa na raty – rozłożenie płatności to naprawdę wygodne rozwiązanie.Czego unikać, chcąc ratować zalany laptop? Niekorzystny wpływ na sprzęt będzie miała:

 • wysoka temperatura (np. wskutek pracy suszarki lub grzejnika),

 • wkładanie laptopa do ryżu (mimo że ryż ma właściwości higroskopijne, w tym przypadku to nieskuteczna metoda, której nie warto nawet próbować),

 • energiczne potrząsanie urządzeniem (płyn penetruje kolejne rejony, uszkadzając sprzęt),

 • płukanie klawiatury w zmywarce (bardzo prawdopodobne, że zostanie zniszczona),

 • niewyjęcie baterii po zalaniu (zostawiając baterię, możemy doprowadzić do zwarcia),

 • za szybkie włączenie laptopa (może spowodować przepalenie się podzespołów),

 • niepodjęcie natychmiastowej próby osuszania sprzętu (im dłużej ciecz zalega we wnętrzu laptopa, tym gorzej),

 • oddanie mokrego laptopa do serwisu (obecny płyn może spowodować jeszcze więcej uszkodzeń).Podsumowując, wystarczy chwila nieuwagi, by zalać laptop, jednak kierując się powyższymi wskazówkami - podejmując szybkie, konkretne działania, możemy wyjść obronną ręką z tej nieprzyjemnej sytuacji i uratować nasz sprzęt, bez konieczności ponoszenia dodatkowych wydatków. Aby uniknąć ryzyka zalania laptopa, warto starać się nie jeść ani nie pić w pobliżu sprzętu. Niestety wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że wystarczy jeden gwałtowny ruch, by zawartość kubka, kieliszka lub butelki zalała klawiaturę i matrycę - laptop może zostać całkowicie zniszczony, jeśli dojdzie do zwarcia.Zapraszamy serdecznie do zapoznania z kompleksową ofertą produktową naszego sklepu internetowego Media Expert, w którym dostępne są najnowsze modele komputerów przenośnych, myszki, karty sieciowe, klawiatury, zasilacze, podkładki pod laptopa oraz inne przydatne akcesoria i urządzenia RTV w bardzo przystępnych cenach. Nasi wykwalifikowani i doświadczeni Doradcy Sprzedaży chętnie udzielą praktycznych wskazówek odnośnie wyboru sprzętu lub gadżetów elektronicznych, dostosowanych do potrzeb i budżetu każdego klienta.


Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert