Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jak włączyć Bluetooth w laptopie?

 2023-10-13 

Bluetooth jest wyjątkowo popularnym narzędziem, które dziś używane jest przy wielu różnych procesach. Połączenie między sobą kilku urządzeń takich jak smartfony, drukarki, komputery stacjonarne i przenośne, głośniki czy nawet współczesne auta i wiele innych – taka możliwość daje użytkownikom szeroki wachlarz funkcji, które wspomagają coraz więcej codziennych czynności. Funkcja Bluetooth w telefonach i innych małych, przenośnych urządzeniach jest powszechnie znana i z jej włączeniem oraz stosowaniem radzi sobie niemal każdy. Trochę trudniej robi się jednak, gdy z podobnych zastosowań tego bezprzewodowego systemu zechcemy skorzystać w laptopie. Jak włączyć Bluetooth na komputerze przenośnym? Takie pytanie stawia sobie wielu użytkowników. Odpowiedź zależna jest od systemu, którego używasz – inaczej z Bluetooth będziesz łączyć się przy użyciu popularnego Windows 10, inaczej przy użyciu starszych wydań oprogramowania od firmy Microsoft, a z jeszcze innego sposobu będą korzystały osoby użytkujące urządzenia marki Apple. W tym artykule dowiesz się jak włączyć Bluetooth w laptopie i najprawdopodobniej okaże się, że jest to prostsze, niż myślisz!

Jak sprawdzić czy Twój laptop posiada Bluetooth?

Pierwszym pytaniem, które należy sobie zadać nim pójdziemy o krok dalej, jest to, czy w naszym urządzeniu system Bluetooth jest w ogóle zainstalowany. Może bowiem wystąpić sytuacja, w której starszy laptop lub komputer stacjonarny nie są w niego wyposażone. Ikona odpowiadająca za interfejs Bluetooth często włączona jest w pasek zadań. Wystarczy poszukać charakterystycznej, niebiesko-białej ikony w odpowiednim miejscu ekranu bądź rozwinąć pasek. Jeżeli odnajdziesz Bluetooth na pasku zadań, możesz swobodnie przejść do kolejnego etapu. Jeśli jednak nie jesteś w stanie dostrzec ikony, nie martw się – możliwe, że Twoje urządzenie jest wyposażone w Bluetooth, lecz musisz go poszukać gdzie indziej.


Najprostszym sposobem będzie wyszukanie frazy „Bluetooth” w wyszukiwarce systemu. W zależności od systemu, którego używasz, wyszukiwarka może być zlokalizowana w różnych miejscach – najczęściej na pasku zadań lub w menu Start. Jeżeli tam nie znalazłeś aplikacji Bluetooth, bardzo prawdopodobne jest, że niestety Twoje urządzenie nie jest w nią wyposażone. Nie jest to jednak droga bez wyjścia – bez problemu możesz zakupić specjalne adaptery, które przy wykorzystaniu portu USB potrafią połączyć komputer z innymi urządzeniami za pomocą Bluetooth. Gdy jesteś już pewien, że Twój komputer jest w stanie korzystać z Bluetooth, przejdźmy do odpowiedzi na kluczowe pytanie – jak włączyć Bluetooth w laptopie?

Jak włączyć Bluetooth w laptopie z Windows 10?

Windows 10 jest obecnie najpopularniejszym systemem operacyjnym na świecie (sam produkt Microsoft, jako taki, obecnie odpowiada za obsługę ponad 70 procent urządzeń komputerowych). Sposób włączenia Bluetooth w Windows 10 jest stosunkowo prosty. Pierwszym krokiem, podobnie jak w procesie sprawdzania, czy Twoje urządzenie wyposażone jest w Bluetooth, jest odnalezienie aplikacji odpowiedzialnej za sterowanie tym bezprzewodowym systemem łączenia. Jak opisaliśmy to szczegółowo wyżej – należy odnaleźć ikonę lub program odpowiadający za uruchomienie interfejsu Bluetooth. Znajdziesz je na pasku zadań lub wyszukując nazwę „Bluetooth” w wyszukiwarce systemu operacyjnego. Następnie kliknij w charakterystyczną, znaną wszystkim ikonę, a otworzy się interfejs Bluetooth. Przejdź do zakładki „Ustawienia Bluetooth”, by znaleźć tam pasek uruchamiający bezprzewodowe łączenie. Wystarczy go kliknąć, a pytanie „jak włączyć Bluetooth na komputerze?” odejdzie w przeszłość. Wszystko jest już gotowe! Teraz wystarczy, że sparujesz komputer z wybranym przez Ciebie urządzeniem i możesz się cieszyć bezprzewodowym połączeniem między laptopem, a chociażby telefonem, głośnikiem czy myszką lub klawiaturą.

Jak włączyć Bluetooth w laptopie z Windows 7, 8 i starszymi?

Każde z wydań systemów Windows w nieco inny sposób łączy się z Bluetooth. Co więcej – różne wersje konkretnych edycji oprogramowania od marki Microsoft mogą różnić się między sobą w tym względzie dosyć znacznie. Aby dać jedną odpowiedź, która jak najpełniej pomoże włączyć Bluetooth w komputerze, wystarczy zastosować się do podstawowych kroków wymienionych wcześniej. Samo włączenie Bluetooth nie sprawia trudności, gdy odnajdziemy już interfejs programu. Postępuj więc tak, jak opisaliśmy to powyżej. Znajdź w odpowiednim miejscu aplikację Bluetooth, uruchom ją, a najczęściej opcja włączenia systemu będzie widoczna na pierwszy rzut oka.

Jak włączyć Bluetooth w laptopie od Apple?

iOS jest drugim z kolei najpopularniejszym systemem operacyjnym na świecie. Włączenie Bluetooth na urządzeniach od marki Apple jest wyjątkowo proste. Wystarczy, że uruchomisz menu Apple i wybierzesz „Preferencje systemowe”. Tam znajdziesz aplikację Bluetooth, którą należy uruchomić i bezpośrednio połączyć się z pożądanym przez Ciebie urządzeniem. To wszystko!

Laptopy Apple w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756