Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jak włączyć mikrofon w laptopie?

 2023-10-13 

W dobie spotkań online sprawny mikrofon i kamera w laptopie to absolutna podstawa. Ważna jest również jakość dźwięku i obrazu, aby rozmowy były przyjemne i nie męczyły żadnej ze stron. Jak włączyć mikrofon w laptopie? Na to i kilka innych pytań odpowiadamy w poniższym poradniku.

Jak włączyć mikrofon w laptopie? Zacznijmy od typu urządzenia

Czeka Cię pierwsza telekonferencja i zastanawiasz się jak włączyć mikrofon w laptopie? To proste! Tak naprawdę nie wymaga to wiedzy i doświadczenia. Nie jest też potrzebna żadna konfiguracja. Korzystać możesz z kilku rodzajów mikrofonów. Podstawowym wyborem jest przeważnie ten zamontowany w laptopie. To wygodne rozwiązanie, gdyż nie wymaga wyposażania się w dodatkowe akcesoria. Jednak, jeśli zależy Ci na jakości dźwięku, bo prowadzisz ważną konferencję, zastanów się nad zewnętrznym mikrofonem, który podłączysz do odpowiedniego gniazda. Najbardziej praktycznym rozwiązaniem są jednak słuchawki wyposażone w opcję rejestrowania dźwięku. Obecnie większość modeli posiada mikrofon, a cenowo nie ma to już większego znaczenia podczas wybierania pomiędzy różnymi słuchawkami.

Sprawdzamy mikrofon zamontowany w laptopie

Jeśli chcesz skorzystać z mikrofonu, w który wyposażony jest Twój laptop, najpierw sprawdź, czy działa prawidłowo. Możesz to zrobić za pośrednictwem narzędzia Rejestrator Głosu, o ile jesteś użytkownikiem systemu operacyjnego Windows 10. Jeśli tak, uruchom Menu Start i wpisz w wyszukiwarce nazwę wspomnianej aplikacji. Uruchom ją, a następnie zezwól programowi na dostęp do mikrofonu. Podobny zabieg musisz powtarzać w przypadku innych aplikacji, jeśli chcesz korzystać z możliwości rejestrowania dźwięku. Teraz możliwe będzie nagranie dźwięku – kliknij w ikonę niebieskiego mikrofonu i powiedz kilka słów. Odsłuchaj nagranie i sprawdź, czy głos zapisał się poprawnie. Jeśli tak, oznacza to, że mikrofon jest prawidłowo skonfigurowany i nie musisz nic robić.


Jeśli jednak na nagraniu nic nie słychać, możliwe, że Twój rejestrator jest wyciszony. W tym celu kliknij prawym przyciskiem muszy na ikonę głośnika, która znajduje się po prawej stronie paska startowego. Wybierz opcję „Otwórz ustawienia dźwięku”. Uruchomisz w ten sposób konfigurator, w którym odnaleźć musisz sekcję „Wejście”. Odpowiada ona za urządzenia wejściowe, czyli takie, które dostarczają sygnał do komputera – w tym przypadku chodzi oczywiście o mikrofon. Możesz zmienić głośność rejestrowania dźwięku oraz polecić systemowi rozwiązanie problemów. Dzięki temu procesowi możliwe jest wskazanie przyczyn ewentualnych problemów z nagrywaniem. Jak widzisz, narzędzia systemowe w zupełności wystarczą do testowania i konfigurowania mikrofonu.

Mikrofony do komputera w naszej ofercie:

Jak włączyć mikrofon zewnętrzny?

Jeśli planujesz korzystać z akcesoryjnego mikrofonu, musisz go najpierw prawidłowo podłączyć. Używa się do tego złącza 3.5 mm lub po prostu USB. To drugie rozwiązanie jest bardziej uniwersalne i w ostatnich czasach najbardziej popularne. Jeśli już podłączyłeś mikrofon, upewnij się, że zainstalował się prawidłowo. Proces ten powinien wykonać się samodzielnie, gdyż większość obecnie produkowanych urządzeń pracuje w systemie „Plug & Play”, czyli po polsku: podłącz i działaj. Jeśli jednak producent załączył sterowniki w zestawie, zainstaluj je. W ten sposób zyskasz pewność, że sprzęt będzie pracował prawidłowo. Teraz powinieneś przełączyć używany mikrofon z tego podstawowego, na nowy. W tym celu ponownie musisz uruchomić „Ustawienia dźwięku”. Przejdź do sekcji „Wejście” i z rozwijanej listy wybierz nowe, podłączone urządzenie. Możesz od razu dokonać testu, wykorzystując rejestrator głosu. Testowanie przed właściwym użytkowaniem jest bardzo ważne, gdyż pozwala na wyeliminowanie ewentualnych błędów. Zmiana ustawień dźwięku podczas spotkania ze współpracownikami może być stresująca, więc warto tego unikać.


Jeśli chodzi o słuchawki wyposażone w mikrofon, to jego aktywacja wygląda bardzo podobnie. W zasadzie wraz z podłączeniem słuchawek, sam rejestrator również jest włączony. Bez względu na to, czy jest to urządzenie przewodowe, czy bezprzewodowe. Jedyne co pozostaje zrobić, to zmienić urządzenie wejścia z podstawowego, na mikrofon zamontowany w słuchawkach.

Jak zmieniać głośność mikrofonu?

Zbyt głośno ustawiony mikrofon może negatywnie wpływać na jakość dźwięku. Warto też dbać o to, aby wszyscy uczestnicy spotkania mieli ustawione parametry na podobnym poziomie, biorąc pod uwagę oczywiście różnice w sprzęcie. Ściszenie lub zwiększenie głośności mikrofonu nie jest trudne. Wystarczy uruchomić odpowiedni konfigurator. Ponownie kliknij prawym przyciskiem myszy na ikonę głośnika znajdującą się po prawej stronie paska startowego. Wybierz opcję „Otwórz ustawienia dźwięku”. Przejdź do sekcji „Wejście”, a następnie wybierz opcję „Właściwości urządzenia”. W tym oknie możliwa jest zmiana ustawienia głośności mikrofonu za pomocą suwaka. Wartości możliwe do wybrania mieszczą się w przedziale od 0 do 100.

Jak wyłączyć mikrofon w laptopie?

Najprościej jest to zrobić w przypadku mikrofonów zewnętrznych. Wystarczy odłączenie urządzenia i gotowe – dźwięk nie będzie już rejestrowany. Pozostaje jeszcze jednak kwestia mikrofonu wewnętrznego, który znajduje się w laptopie na stałe. W takim wypadku, jednym z rozwiązań jest jego wyciszenie. Zrobisz to klikając prawym przyciskiem myszy na ikonę głośnika. Wybierz „Otwórz ustawienia dźwięku”. Ponownie przejdź do sekcji „Wejście”, a następnie kliknij w „Właściwości urządzenia”. Przesuń suwak maksymalnie w lewo, w pozycji „0”. W ten sposób mikrofon będzie wyciszony.


Możesz też skorzystać z ustawień prywatności użytkownika. W tym celu uruchom Menu Start i wpisz frazę „Ustawienia”. Uruchom konfigurator i wybierz opcję „Prywatność”. Następnie odszukaj pozycję „Mikrofon”. Zobaczysz tam kilka dostępnych opcji. Między innymi, możesz całkowicie dezaktywować (do odwołania) działanie mikrofonu dla konkretnego laptopa. Kliknij w szary kafel „Zmień” i ustaw suwak w pozycji „Wyłączone”. W ten sposób całkowicie zablokujesz działanie mikrofonu. Ważną opcją jest także udostępnianie działania mikrofonu dla poszczególnych aplikacji. Możesz wybrać, które z nich nie mogą korzystać z rejestrowania dźwięku. Możliwe jest także zablokowanie używania mikrofonu przez wszystkie aplikacje, bez względu na to, która to z nich będzie. Podobne ustawienia możesz zdefiniować dla kamery, co również bywa pomocne, szczególnie jeśli pracujesz w wielu miejscach, korzystając z publicznych sieci bezprzewodowych.

Co jest lepsze? Mikrofon wewnętrzny w laptopie czy akcesoryjne urządzenie?

Na to pytanie nie można jednoznacznie odpowiedzieć. Jeśli mikrofon wykorzystujesz rzadko i głównie do krótkich spotkań ze współpracownikami, powinien wystarczyć ten wbudowany w laptopie. Szczególnie, jeśli nie pracujesz w hałaśliwym otoczeniu i urządzenie nie rejestruje szumów. Co innego, jeśli zajmujesz się specjalistyczną działalnością, w której wymagana jest dobra jakość dźwięku. Mowa tu na przykład o nauczycielach, którzy prowadzą lekcje online. Na pewno głos rejestrowany przez lepszej jakości mikrofon będzie o wiele wyraźniejszy, co pozwala lepiej skupić się na wykładzie. Akcesoryjne urządzenie polecane jest także w przypadku nagrywania podcastów, videoblogów z komentarzem lub komunikacji zespołowej podczas gry wieloosobowej. W przypadku takich zastosowań jakość dźwięku ma znaczenie i Twoi odbiorcy na pewno docenią tę niewielką, ale bardzo ważną inwestycję. Szczególnie, że dźwięk staje się coraz bardziej docenianym formatem. Multimedia audio, choćby podcasty, dorównują popularności blogom prowadzonym w formacie video.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756