Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Niebieska godzina – co to jest?

 2023-10-11 

Jeśli już wiesz, co to jest i kiedy nadchodzi złota godzina w fotografii, nie może Ci umknąć ta, mniej znana część dnia. Kiedy Słońce właśnie zaszło lub zaraz wzejdzie, niebo nad głową przybiera ciemnoniebieski kolor, a krajobraz skąpany jest w niebieskawym świetle, to jest niebieska godzina. Niebo nabiera chłodnego, rześkiego niebieskiego koloru, zanim zrobi się zbyt ciemno.

Co to jest niebieska godzina?

Niebieska godzina może być olśniewającym spektaklem, gdy niebo jest jasne, a pośrednie światło słoneczne zabarwia niebo na żółto, pomarańczowo, czerwono i niebiesko.


Niebieska godzina jest ceniona przez fotografów za nasycone kolory i spokojny, tajemniczy nastrój. Ponieważ światło jest miękkie i o tej porze dnia ma bardzo wysoką temperaturę barwową, najlepiej nadaje się do uchwycenia motywów zawierających sztuczne źródła światła, takich jak pejzaże miejskie, budynki, mosty czy pomniki. Oprócz środowisk miejskich niebieska godzina może również dobrze sprawdzać się w przypadku krajobrazów, o ile obejmuje obszary z ciepłym światłem kontrastującym z niebieskim tłem.


Ponieważ niebieska godzina jest terminem potocznym, nie ma oficjalnej definicji podobnej do świtu, zmierzchu i jego 3 faz. Odnosi się raczej do stanu naturalnego oświetlenia, który zwykle pojawia się o świcie rano i podczas ostatnich faz zmierzchu wieczorem.


O której godzinie jest niebieska godzina? Chociaż nazywa się to niebieską godziną, nie trwa ona godziny, w rzeczywistości to zwykle od 20 do 40 minut, ale może być jeszcze krótsza. Długość niebieskiej godziny różni się w zależności od pory roku i miejsca na świecie, w którym jesteś. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że rano niebieska godzina pojawia się tuż przed złotą godziną na początku zmierzchu Księżyca, czyli około 30 minut przed wschodem słońca. Wieczorem pojawia się pod koniec zmierzchu Słońca, tuż po złotej godzinie i zaczyna się mniej więcej 10-15 minut po jego zachodzie.

Co powoduje niebieską godzinę?

Niebieska godzina ma miejsce, gdy Słońce znajduje się na tyle nisko poniżej horyzontu, że niebieskie długości fal światła słonecznego dominują z powodu absorpcji promieniowania elektromagnetycznego przez ozon. Jest ona szczególnie widoczna w warstwie ozonowej, która pochłania niewielką część światła słonecznego w widzialnej części widma elektromagnetycznego i nazywana jest absorpcją Chappuisa. Trochę to skomplikowane i dla fotografa nie ma specjalnego znaczenia. Istotne jest przede wszystkim to, jaki rodzaj światła ma on do dyspozycji.


Niebieska godzina to genialny sposób na wyrażenie na zdjęciach tych uczuć, które inaczej trudno byłoby uchwycić. Obrazy niebieskiej godziny są zwykle ciemne i mają wysoki kontrast. Pamiętaj jednak, że te emocje nie działają na każde zdjęcie. W tym czasie nawet żywe obiekty, takie jak zielone drzewa i czerwone formacje skalne, nabierają niebieskiego odcienia. Jednak zdarza się czasem, że części obrazu nie zmieniają koloru na niebieski podczas niebieskiej godziny. Jest to szczególnie ważne w przypadku używania wysokoprężnych żarówek sodowych lub innych lamp o ciepłej temperaturze barwowej. W takich sytuacjach obraz może mieć piękny kontrast koloru pomarańczowego i niebieskiego, który dodaje mu wyrazistości.

Jak fotografować podczas niebieskiej godziny?

Aby uchwycić magię niebieskiej godziny na swoich zdjęciach, spróbuj zastosować się do tych wskazówek:

  • Planuj sesję zdjęciową z wyprzedzeniem. Niebieska godzina jest krótka – za krótka, by zacząć bawić się sprzętem i ustawieniami, gdy światło jest odpowiednie. Zapoznaj się z miejscem docelowym i przyjdź z kilkoma pomysłami na tematy i kąty, które chcesz uchwycić.
  • Użyj swojego smartfona. Większość nowych smartfonów pomaga robić świetne zdjęcia podczas niebieskiej godziny. Wiele aparatów ma funkcję HDR (ang. High Dynamic Range), która zapewnia ładną ekspozycję nieba i fotografowanego obiektu.
  • Dostosuj do poziomu światła. Poziom światła jest niski, więc w zależności od przysłony możesz potrzebować wyższego ustawienia ISO niż w normalnych godzinach dziennych. Pamiętaj jednak, że zbyt wysokie ISO to też zwiększone szumy na zdjęciach.
  • Użyj szerokiej przysłony. Użycie szerokiej przysłony podczas niebieskiej godziny sprawi, że światła, takie jak latarnie uliczne, będą miękkie i magiczne jak z bajki.
  • Mała przysłona i statyw pozwolą uchwycić wszystkie szczegóły krajobrazu. Pobaw się, aby znaleźć najlepszą kombinację. Tym razem wysokie ustawienia ISO mogą dodać ziarnisty „szum” do obrazu.
  • Statyw i długi czas otwarcia migawki pomogą uchwycić ciepłe światło z otoczenia na tle kontrastu ciemniejącego błękitu nieba.
  • Wypróbuj lampę błyskową. Aby wyróżnić obiekt na zdjęciu, możesz użyć lampy błyskowej.
  • Jeśli używasz lustrzanki cyfrowej lub innego zaawansowanego aparatu, rób zdjęcia w formacie RAW lub TIFF. Przetwarzanie obrazu pozwoli Ci uwydatnić zimne kolory niebieskiej godziny.
  • Eksperymentuj z przysłonami, lampą błyskową i czasami otwarcia migawki. Tylko pojemność karty pamięci może być limitem eksperymentów z niebieską godziną w fotografii.

Niebieska godzina w fotografii

Budynki i latarnie w miastach są już włączone, co sprawia, że jest to idealny czas na fotografię miejską. Ze względu na różne odcienie nieba i nasycenie barw doskonale sprawdza się również w fotografii krajobrazowej. Ponieważ niebieska godzina wypada podczas zmierzchu Słońca, będzie to dobry czas na sfotografowanie księżyca. Podczas niebieskiej godziny można zobaczyć na niebie pełny gradient kolorów, od niebieskiego do pomarańczowego. W tym czasie niebo jest niebieskie, z żółtymi i czerwonymi odcieniami w miejscach wschodów i zachodów słońca.


Niebieska godzina nie jest tak znana, jak złota godzina, ale daje równie, jeśli nie bardziej, magiczną fotografię. Cierpliwość to najważniejsza cecha, jaką należy mieć podczas fotografowania niebieskiej godziny. Najlepiej przybyć wcześnie w wybrane miejsce i zacząć eksperymentować z kompozycjami, zanim ona nadejdzie. Bądź przygotowany, ponieważ niebieska godzina jest bardzo krótka/

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756