Poradniki Eksperta

Jak włączyć Wi-Fi w laptopie?


Laptopy mają jedną, ogromną przewagę nad komputerami stacjonarnymi. Są mobilne i niewykluczone jest ich używanie w dowolnym miejscu na świecie. Dzięki sieciom bezprzewodowym możliwe jest łatwe podłączenie do Internetu. Jak włączyć Wi-Fi w laptopie? Co zrobić, jeśli masz problemy z dostępem do sieci?jak włączyć wifi w laptopie


Czym jest sieć Wi-Fi?


Technologia Wi-Fi pozwala na tworzenie lokalnych sieci, które wykorzystują komunikację radiową. Sieci bezprzewodowe są dostępne już praktycznie wszędzie. Korzystamy z nich w domu, pracy, szkole, hotelach, a także centrach handlowych. Sieci Wi-Fi mogą mieć różny zasięg. Te domowe najczęściej pozwalają na łączenie się w odległości do kilkunastu metrów. Musisz pamiętać, że znaczenie ma także usytuowanie routera. Jeśli znajdujesz się w pomieszczeniu zabudowanym grubymi ścianami, moc sygnału może ulec pogorszeniu. Na rynku dostępnych jest jednak coraz więcej akcesoriów, które pozwalają na wzmacnianie wydajności Internetu. To między innymi wzmacniacze sygnału czy routery kompatybilne ze standardem Wi-Fi 6.


Sprawdź również: Laptop nie widzi Wi-Fi – co może być przyczyną?Problemy z Wi-Fi?


Masz problemy z połączeniem? Nie widzisz dostępnych sieci? Problemów możesz napotkać sporo, szczególnie, jeśli korzystasz z nowego sprzętu i dopiero uczysz się jego obsługi. Brak możliwości połączenia nie musi oznaczać problemów ze sprzętem. Być może to sieć nie działa tak, jak powinna. Wytłumaczymy też jak włączyć Wi-Fi w laptopie, gdyż funkcja ta może być dezaktywowana.


Jak włączyć Wi-Fi w laptopie?


Funkcję Wi-Fi możesz aktywować w zasadzie na dwa sposoby. Najszybciej zrobisz to za pośrednictwem odpowiedniego klawisza funkcyjnego. Powinien być oznaczony ikoną anteny. Najczęściej jest on połączony z klawiszami F1-F12. W takim wypadku konieczne jest również jednoczesne naciśnięcie przycisku „FN”. W ten sposób funkcje sieciowe powinny zostać włączone, co potwierdzi zmiana ikony połączenia znajdująca się zazwyczaj po prawej stronie paska startu. Klikając w nią zobaczysz dostępne sieci, do których możesz się podłączyć.


Jeśli nie możesz zlokalizować odpowiedniego klawisza, możesz także uruchomić Wi-Fi za pośrednictwem oprogramowania systemowego. Jeśli korzystasz z Windows 10, bardzo szybko odnajdziesz odpowiedni konfigurator. Rozwiń menu Start, a następnie zacznij wpisywać skrót „Wi-Fi”. Wyszukiwarka powinna zasugerować Ci aplikację „Ustawienia sieci Wi-Fi”. W nowo uruchomionym oknie ustaw suwak w odpowiedniej pozycji, a połączenia z siecią bezprzewodową będą od tej pory możliwe.


Pamiętaj, aby wybierać wiarygodne źródła Internetu. Nieznane sieci Wi-Fi mogą być niebezpieczne dla Twojej prywatności i gromadzonych danych. Niestety, ataki hakerskie nadal się zdarzają, a cyfryzacja doprowadziła do tego, że na komputerze wykonujemy wiele operacji: wysyłamy dokumenty urzędowe, korzystamy z bankowości online. To oczywiście duże ułatwienie życia codziennego, lecz wymaga od nas większej uwagi podczas połączeń z nieznanymi sieciami.


Czy laptop może korzystać tylko z Wi-Fi?


Oczywiście, że nie! Mimo wszystko, połączenia bezprzewodowe są szeroko dostępne i wygodne. Jeśli jednak masz możliwość, możesz także podłączyć się do Internetu przewodowo. Służy do tego kabel ze złączem RJ-45. Warunkiem jest oczywiście wyposażenie laptopa w odpowiednie gniazdo sieciowe. Nie jest ono przewidziane we wszystkich modelach. Może być pominięte w przypadku mniejszych komputerów przenośnych, które nastawione są na pracę bezprzewodową.


Brak dostępnych sieci Wi-Fi – co teraz?


Co zrobić, jeśli w Twojej okolicy nie ma dostępnej sieci? Czasami dochodzi do nagłych sytuacji, które wymuszą skorzystanie z laptopa. W takim wypadku przydatny jest Internet mobilny, który możesz kupić od jednego z wielu operatorów. Takie rozwiązanie wiąże się jednak z koniecznością opłacania abonamentu. Jeśli rzadko korzystasz z Internetu w podróży, takie rozwiązanie jest nieopłacalne. Możesz także zdecydować się na zakup routera mobilnego z możliwością doładowywania transferu wtedy, gdy tego potrzebujesz.


Są jednak prostsze i tańsze rozwiązania! Większość z nas dysponuje routerem w… smartfonie. W takim wypadku jedyne co musisz zrobić, to aktywować właściwą funkcję w swoim telefonie. Jak włączyć Internet w laptopie już wiesz. Opcja routera może kryć się również pod nazwą „Hot Spot”. Uruchom ją, a następnie skonfiguruj. Dzięki danym mobilnym sieci komórkowej oraz połączeniu z telefonem, będziesz mógł korzystać z Internetu wygodnie i kiedy tylko zajdzie taka potrzeba. Pamiętaj tylko, aby kontrolować zużycie pakietu. Pobieranie dużych plików oraz oglądanie filmów online w wysokiej jakości „kosztuje” sporo dostępnego transferu.


Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert