Poradniki Eksperta

Jak wykonać klonowanie dysku HDD na SSD?

Dyski wewnętrzne (tzw. dyski twarde) dzielą się na różne rodzaje. Dostępne są dyski SSD (flash) oraz HDD (magnetyczne, talerzowe). Istnieją również warianty hybrydowe – SSHD. Kupując nowy komputer lub po prostu zmieniając rodzaj dysku twardego, najczęściej chcemy skopiować dane ze starego nośnika na nowy. Jak wykonać klonowanie dysku HDD na SSD?


klonowanie dysku HDDKlonowanie dysku systemowego – różnice między dyskiem HDD i SSD


Dyski HDD (ang. hard disc drive) to klasyczne elementy, które są montowane w większości laptopów. Zapisują dane na magnetycznych talerzach, wirujących z prędkością 5400 lub 7200 rpm (revolutions per minute – ang. obrotów na minutę). Charakteryzują się dużą pojemnością, jednak niską odpornością na różnice temperatur, są również bardziej awaryjne od dysków SSD (ang. solid-state drive), które są nieco droższe i w związku z tym rzadziej montowane fabrycznie. Ich działanie opiera się na pamięci flash, co przekłada się na zwiększoną prędkość przetwarzania danych oraz mniejsze zużycie energii (dłuższą pracę baterii laptopa bez podłączenia do zasilania).


Klonowanie dysku systemowego, czyli przeniesienie danych z jednego dysku na drugi, często odbywa się podczas wymiany tego elementu, np. przechodzenia z HDD na SSD. Aby wykonać klonowanie dysku systemowego, należy zakupić nowe urządzenie z uwzględnieniem ilości danych, jakie są zawarte na dotychczasowym nośniku. Im więcej plików i programów do przeniesienia, tym większą pojemność powinien mieć nowy dysk wewnętrzny komputera. Często zdarza się, że kupując SSD, otrzymujemy gratis oprogramowanie do klonowania danych. Jeżeli taka aplikacja nie znajduje się w zestawie, możemy ją zakupić lub skorzystać z jednej z darmowych wersji, które są dostępne w internecie.
Klonowanie dysku na SSD – jak przeprowadzić przenoszenie danych?


Klonowanie dysku systemowego HDD na SSD odbywa się za pomocą dedykowanych do tego celu aplikacji. Do najpopularniejszych z nich należą:


  • AOMEI Backupper Standard – darmowe oprogramowanie przeznaczone do kopiowania systemu oraz wybranych plików, partycji i woluminów, a także tworzenia kopii zapasowych.

  • EaseUS Todo Backup Free – aplikacja występująca w wersji podstawowej i rozszerzonej (płatnej). Funkcje darmowe to przenoszenie plików, dysków i partycji, a także przywracanie systemu i tworzenie obrazu dysku.

  • Clonezilla – program umożliwiający klonowanie dysku, a także wykonanie obrazu systemu i jego przywracania w dowolnym momencie.


Przed przystąpieniem do klonowania dysku HDD na SSD, należy wykonać oczyszczanie dysku za pomocą dedykowanego narzędzia systemu Windows. Następnym krokiem jest uruchomienie programu do kopiowania (np. jednego z wymienionych powyżej) i wykonanie kopii zapasowej danych.


Jeżeli komputer ma wbudowaną kieszeń na dysk twardy, nowy nośnik może zostać połączony z nim bezpośrednio. W przeciwnym razie należy podłączyć go do laptopa za pomocą adaptera lub stacji dokującej. Sam proces kopiowania danych rozpoczyna się po kliknięciu w aplikacji przycisku „klonowanie” lub „migracja systemu”. Cała procedura może trwać od kilku do kilkunastu godzin, w zależności od liczby przenoszonych plików i programów. Przykładowo, klonowanie dysku o pojemności 320 GB może zająć ok. 5 godzin.


Warto również pomyśleć o przeniesieniu partycji Recovery na dysk SSD lub płytę CD/DVD czy pendrive. Partycja Recovery to wydzielona część dysku zawierająca obraz instalacyjny systemu operacyjnego. To zabezpieczenie na wypadek utraty danych, np. podczas nieprawidłowego przebiegu klonowania dysku HDD na SSD. Dzięki partycji Recovery jesteśmy w stanie przywrócić system do stanu fabrycznego, bez konieczności ponownej instalacji poszczególnych sterowników czy ustawień.


Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert