Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Gdzie przechowywać zdjęcia i dane?

 2022-08-03 

Gdzie trzymać zdjęcia i dane, które z każdym dniem kumulują się na naszych urządzeniach – smartfonach, komputerach czy tabletach? Jeżeli nie chcesz zajmować miejsca bezpośrednio na pamięci wbudowanej urządzenia, bardzo dobrymi rozwiązaniami mogą okazać się karty SD, przenośne dyski pamięci oraz metoda zapisywania danych w chmurze. Gdzie przechowywać dane i zdjęcia w bezpieczny sposób?

Karty SD


Dawniej karty SD nie powalały użytkowników swoja pojemnością. W przeciągu ostatnich lat jednak bardzo się to zmieniło, a wielkość bardziej zaawansowanych (przez co droższych) kart SD możemy liczyć nawet w terabajtach (1 TB = 1000 GB). Choć karty SD nie są najczęściej wykorzystywanym miejscem przechowywania danych, wiele osób docenia zalety tego rozwiązania. Przede wszystkim mowa tu o porównaniu wielkości urządzenia do pojemności. Karty SD są urządzeniami o bardzo małych rozmiarach, przy czym, jak już wiemy, potrafią przechowywać w sobie nierzadko ogromne ilości danych. Dzięki temu najważniejsze dokumenty i dane innego rodzaju możemy mieć zawsze przy sobie, chociażby umieszczając zabezpieczona kartę w portfelu. Rozwiązanie to może przypominać przechowywanie danych z pomocą pendrive’ów – w małym urządzeniu mieści się wiele danych.


Znamy już zalety rozwiązania, jakim jest karta SD. Jakie są jej wady? Choć małe rozmiary urządzenia w wielu aspektach są dużą zaletą, okazuje się, że mogą być także wadą. Przechowywanie danych na tak małym sprzęcie może skończyć się w łatwy sposób po prostu jego zgubieniem. Jeżeli zdecydujemy się na przechowywanie plików na kartach pamięci SD, powinniśmy szczególnie mocno zadbać o ich zabezpieczenie przed zgubieniem. Istotnym zagrożeniem jest również relatywnie mała wytrzymałość urządzeń. Łatwo jest o przypadkowe zgniecenie, połamanie lub zalanie karty SD, przez co możemy nieodwracalnie utracić przechowywane dane. Rozwiązanie, jakim są karty SD może być kuszące dla wielu osób, lecz większość zazwyczaj decyduje się na inne rozwiązania. Gdzie przechowywać zdjęcia i pliki poza kartą SD?

.

Dyski zewnętrzne w naszej ofercie:

Dyski zewnętrzne

Prawdopodobnie najpopularniejszym współcześnie rozwiązaniem jest gromadzenie danych na zewnętrznych dyskach pamięci. Są to urządzenia wielkością przypominające średniej wielkości portfel, które podłączamy do komputera poprzez użycie kabla USB. Urządzenia te charakteryzują się dużą pojemnością miejsca na dane oraz uniwersalnością. Specjalne kable pozwolą nam korzystać z zewnętrznego dysku pamięci nie tylko z komputerem, ale również ze smartfonami. Wybierając nowe urządzenie, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka zasadniczych czynników. Jednym z nich jest rodzaj zastosowanego USB. Najlepiej wybrać jest urządzenia posługujące się technologią USB 3.0 lub USB 3.1. Rozwiązania te charakteryzują się większą prędkością przesyłania i pobierania danych między urządzeniami. Zaletą zewnętrznych dysków pamięci wobec kart SD zazwyczaj jest również ich cena. Ponieważ producenci nie są tu zmuszeni do tak drastycznego ograniczania wielkości urządzenia, jak to w wypadku różnego rodzaju kart pamięci SD, ceny dysków zewnętrznych są zazwyczaj konkurencyjne. Na rynku dostępne są zewnętrzne dyski pamięci dwóch rodzajów – HDD oraz SSD. Czym różnią się od siebie te dwie wersje urządzenia?

Dyski HDD

Dyski zewnętrzne HDD wykorzystują do zapisywania danych specjalne dyski znajdujące się wewnątrz solidnej obudowy urządzenia. Podczas zapisywania i pobierania danych z zewnętrznego nośnika pamięci, dyski zaczynają się intensywnie obracać, a zawartość na nich zapisaną odczytuje specjalna głowica. Rozwiązanie to, choć skuteczne, posiada szereg dość istotnych wad. Pierwszym z nich jest szybkość urządzenia. Wraz z coraz bardziej narastającą ilością kumulowanych danych, urządzenie będzie działało wolniej. W oczywisty sposób wpływa to na jakość pracy dysku. Kolejnym minusem jest ryzyko łatwego uszkodzenia dysku zewnętrznego HDD. Obracające się dyski są dość wrażliwe na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Wystarczy raz niefortunnie upuścić lub przygnieść urządzenie, by dyski zatarły się lub przekrzywiły, co może w skuteczny sposób pozbawić nas zapisanych plików. Ryzyko takiej sytuacji jest szczególnie wysokie, gdy urządzenie jest podłączone do komputera, a dyski obracają się. Na szczęście, producenci świadomi takich sytuacji tworzą coraz to lepsze i trwalsze obudowy urządzeń, by zapobiec niechcianym skutkom ewentualnych wypadków. Jakie są zalety dysków zewnętrznych HDD? Wiele osób decyduje się na zakup dysku HDD ze względu na ich atrakcyjną cenę (w porównaniu z dyskami SSD). Dyski tego rodzaju – jako bardzo ekonomiczne, lecz relatywnie ryzykowne rozwiązanie – polecane są do przetrzymywania mniej istotnych danych.

Dyski SSD

Gdzie przechowywać zdjęcia i dane o dużej dla nas wartości? Prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem będzie umieszczenie ich na dysku zewnętrznym SSD. Urządzenia te zapisując i przechowując dane nie wymagają do pracy ruchomych elementów, jak to w wypadku dysków HDD, przez co są znacznie mniej narażone na uszkodzenia. Zapisywanie informacji przebiega tu bardzo podobnie jak w wyżej opisanych kartach SD, lecz w znacznie mniej zminiaturyzowanej wersji. Jak już możemy się domyślić, dyski SSD są droższym rozwiązaniem od odpowiedników HDD. Co zyskujemy za wyższą cenę oprócz mniejszego ryzyka uszkodzenia plików? Dyski SSD są przede wszystkim szybsze. Przekazywanie danych między urządzenia przebiega sprawniej dzięki zastosowaniu specjalnych technologii półprzewodnikowych. Poza szybkością, dysk SSD jest także cichszy. Brak obracających się z urządzeniu elementów wpływa na jakość, szybkość i niższą głośność pracy.

Chmura – technologia przyszłości

Zapisywanie dysku w chmurze polega na przenoszeniu danych do wirtualnych serwerów za pośrednictwem Internetu. Rozwiązanie to jest szczególnie wygodne, gdyż dostęp do naszych danych mamy niezależnie od tego, z jakiego urządzenia korzystamy oraz czy mamy przy sobie oddzielny, fizyczny nośnik pamięci. Jedynym warunkiem, który stawia nam technologia chmury, jest dostęp do Internetu. Jak przechowywać dane w chmurze? Jest to wyjątkowe proste – do dyspozycji mamy wiele programów, które oferują nam miejsce do gromadzenia danych. Część z aplikacji pozwala nam na przetrzymywanie ograniczonej wielkości informacji za darmo. Aby móc poszerzyć swoje możliwości, będziemy musieli zapłacić. Wiele osób widzi w technologii chmury przyszłość przechowywania danych. Jest to sposób bezpieczny, bardzo wygodny oraz mało wymagający.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756