Poradniki Eksperta

Jak podzielić dysk na partycje?

Dzielenie dysku na partycje jest bardzo prostym zadaniem, które może nam skutecznie pomóc w organizacji plików na komputerze, zapobiec opłakanym w skutkach konsekwencjom awarii systemu, a nawet usprawnić ogólne działanie urządzenia. Jak podzielić dysk na partycje? Windows 10, ale i starsze systemy mają na to łatwy sposób.


Jak podzielić dysk na partycje


Co to są partycje?


Dawniej dyski twarde nie mogły nawet „pomarzyć” o tak dużych pojemnościach, do jakich przyzwyczajeni jesteśmy dziś. Nawet współczesne smartfony często przewyższają stare komputery w ilości dostępnego miejsca na dysku. Wraz z coraz bardziej rozwijającymi się funkcjami komputerów, potrzebujemy na dyskach więcej miejsca, co powoduje problemy w organizacji i uporządkowaniu zawartości zapisanej na urządzeniu. W związku z tym, producenci umożliwili użytkownikom wnikanie w „budowę” dysku, by ułatwić pracę zarówno im, jak i samemu komputerowi. Narzędziem do rozwiązywania tego problemu, są właśnie partycje, czyli wydzielone „pod-dyski” na dysku komputera. Tworząc nową partycję, stwarzamy niejako nowy katalog na dysku twardym, który obsługiwany jest przez komputer osobno. Użytkownicy decydujący się na tworzenie własnych partycji na komputerze, najczęściej decydują się na tworzenie katalogów według kryterium ważności danych plików lub ich rodzaju. W taki sposób możemy posiadać na komputerze oddzielne partycje, odpowiadające za przechowywanie najważniejszych dokumentów, gier, muzyki czy filmów, a nawet stworzyć partycję z oddzielnym od domyślnego miejscem z systemem operacyjnym. Wiemy już, czym jest partycja. Zanim odpowiemy sobie na techniczne pytanie – jak podzielić dysk na partycje – powiedzmy sobie krótko, w jakim celu tworzy się partycje i w czym może nam to pomóc.


Komputery w naszej ofercie:



W jakim celu tworzy się partycje?


Partycje na dysku twardym nie są wyłącznie dobrym narzędziem do organizacji plików zapisanych na komputerze, choć z pewnością wielu osobom sposób ten może znacznie ułatwić użytkowanie urządzenia. Rozdzielenie swoich plików w bardziej zaawansowany sposób niż tylko utworzenie oddzielnych folderów na pulpicie, może zaowocować szybszą i bardziej zorganizowaną pracą. Jest to jednak kwestia indywidualna i część osób może nie dostrzegać zalet zapisywania swoich danych na oddzielnych partycjach. Jak już jednak wspomnieliśmy, na porządkowaniu plików zalety dzielenia dysku na partycje się nie kończą. Być może najważniejszą funkcją tworzenia własnych partycji, jest zwiększenie bezpieczeństwa swoich danych. Choć współczesne dyski są wyposażone w wyspecjalizowane programy chroniące zapisane na nich informacje, w każdym momencie może dojść do niespodziewanej awarii, która zakończyć się może koniecznością sformatowania dysku. Dla niewtajemniczonych – formatowanie dysku polega na usunięciu z niego praktycznie wszystkich zapisanych na nim przez nas danych, czyszcząc system. Sytuacje, gdy jesteśmy zmuszeni do tak drastycznego kroku nie zdarzają się zbyt często, lecz jeśli zależy nam na plikach, warto zabezpieczyć się na każdą okoliczność. Dzieląc swoje dane na partycje, znacznie ograniczamy ryzyko konieczności sformatowania całego dysku. Dla przykładu – partycja z zapisanymi filmami, muzyką czy grami, podlega awarii i konieczne jest natychmiastowe usunięcie z niej wszystkich danych. Jeżeli posiadamy oddzielną partycję z ważnymi dla nas plikami, umowami, dokumentami, itd., bardzo możliwe jest, że tych danych w ogóle nie będziemy musieli naruszać. W krytycznej sytuacji istnieje oczywiście możliwość próby odzyskania straconych danych, lecz często właśnie tylko na próbach się kończy. Nigdy nie dostaniemy gwarancji przywrócenia informacji, a sam proces jest dość żmudny i kosztowny. Warto więc uchronić się przed zbędnymi nerwami i kosztami, chociażby rozdzielając dane między partycje.


Na marginesie, warto tu krótko wspomnieć o przydatności robienia co jakiś czas tak zwanego backupu, czyli zapisywania swoich danych na zewnętrznym dysku, który będzie nam służył jako awaryjne zabezpieczenie naszych danych. Niezależnie od tego, czy podzielimy dysk na partycje i ograniczymy ryzyko nagłego formatowania całej zawartości dysku głównego, zawsze warto wykonywać regularne nadpisy danych. Możemy to robić w tradycyjny sposób na zewnętrznych dyskach pamięci – tutaj często w zupełności wystarczy dysk o minimum trochę większej pojemności, niż dysk w komputerze. Coraz więcej osób decyduje się jednak na zapisywanie danych w chmurze, co ogranicza ryzyko fizycznego uszkodzenia urządzenia, jakim jest dysk przenośny, a także daje nam dostęp do swoich danych z każdego miejsca na świecie, o ile mamy dostęp do Internetu.


Jakie jeszcze korzyści odniesiemy z podzielenia dysku na partycje poza większym porządkiem danych i zabezpieczeniem przed skutkami awarii? Wymienić należy chociażby możliwość obsługi kilku systemów operacyjnych na jednym urządzeniu. Choć niewiele osób decyduje się na taki krok, wielu profesjonalistów zachwala sobie korzystanie z różnych programów na zróżnicowanych software’ach lub wręcz na starszych lub nowszych wersjach jednego oprogramowania. Innym atutem, z którego powinni już być zadowoleni wszyscy użytkownicy, niezależnie od stopnia ich zaawansowania, jest usprawnienie działania urządzenia. Komputer poza naszymi danymi przechowuje liczne pliki, konieczne dla niego do sprawnej pracy. Umieszczenie tych danych w jednej partycji może znacznie ułatwić komputerowi zadanie odszukiwania potrzebnych mu w danym momencie informacji. Jeżeli komputer nie będzie zmuszony „przedzierać się” przez masę zbędnych mu w danej chwili plików, cały system zacznie działać sprawniej i bez zbędnych zakłóceń. Wiesz już wszystko o tym, czym są partycje i w jakim celu je tworzymy. Przejdźmy więc do odpowiedzi na najważniejsze pytanie – jak podzielić dysk na partycje?


Jak podzielić dysk na partycje – Windows 10


To, jak podzielić dysk na partycje, omówimy na przykładzie systemu Windows 10, gdyż nadal jest on najczęściej używanym na świecie systemem operacyjnym. Jeżeli posiadasz jednak starszą wersję systemu od Microsoft, nie musisz się zbytnio przejmować – proces tworzenia nowych partycji jest w nich bliźniaczo podobny. Zanim przejdziemy do omówienia całego procesu krok po kroku, warto wspomnieć o dobrej praktyce, jaką jest dzielenie dysku na partycje na „świeżym systemie”, czyli najlepiej przy pierwszym uruchomieniu komputera. Unikniemy wtedy ryzyka uszkodzenia plików podczas przenoszenia plików z jednej partycji na nową. Innym rozwiązaniem, gdy chcemy stworzyć nowe partycje na już użytkowanym przez nas komputerze, jest przegranie zawartości dysku na zewnętrzne miejsce przechowywania danych (wcześniej wspomniane dyski przenośne lub chmura), sformatowanie komputera i wgranie wszystkiego od początku już na nowe partycje. Proces ten zabierze nam sporo czasu, lecz uchroni nas przed dodatkowym ryzykiem błędów. Przejdźmy do najważniejszego – jak podzielić dysk na partycje krok po kroku.


W tak zwanej „lupce”, czyli pasku wyszukiwania, który odnajdziemy tuż obok ikonki Menu Start wpisz „Panel Sterowania”. Kliknij w wyszukany wynik, a przed Tobą pojawi się okienko z licznymi funkcjami systemu operacyjnego. Wybierz zakładkę „System i zabezpieczenia”, a w nim odnajdź opcję „Narzędzia administracyjne” i kliknij. Tam należy odnaleźć funkcję „Zarządzanie komputerem”, która po uruchomieniu otworzy nam nowe okno. Wybierz zakładkę „Magazyn” i rozwiń ją. Kliknij w funkcję „Zarządzanie dyskami” – od tego momentu mamy dostęp do utworzonych na komputerze partycji. Odnajdziesz tam trzy katalogi – dysk C oraz dwa foldery o małej pojemności. Nie ingeruj w nie, gdyż zapisane są na nich najważniejsze z punktu widzenia komputera informacje. Dysk C zajmuje całą pojemność dysku twardego. Abyśmy mogli utworzyć nowe partycje, musimy go odpowiednio zmniejszyć.


Jak zmniejszyć partycję? Czynność jest banalnie prosta. Kliknij w pożądaną partycję (w naszym wypadku jest to teraz dysk C) i wybierz opcję „zmniejsz wolumin”. W okienku, które przed Tobą wyskoczy, wpisz wartość w megabajtach, o którą chcesz pomniejszyć daną partycję. O ile należy zmniejszyć partycję? Niestety, na to pytanie nie ma jednej poprawnej odpowiedzi. Wszystko zależne jest od tego, jak duża jest całkowita pojemność Twojego dysku twardego oraz jak duże i ile partycji chcesz ostatecznie posiadać. Dobrze jest przed rozpoczęciem tworzenia partycji oszacować, jak duże części dysku chcesz stworzyć. Dobrym sposobem jest sprawdzenie jaką procentową ilość zajmowanej pamięci zabierają pliki, które ostatecznie mają znaleźć się w jednej partycji i przemnożyć tę wartość przez pojemność dysku komputera. Przy okazji omawiania zmniejszania wielkości partycji, powiedzmy sobie szybko o tym, jak partycje powiększyć. Jeżeli dysponujesz na dysku miejscem niezagospodarowanym (czyli nieprzypisanym do żadnej z partycji), możesz kliknąć w określoną partycję prawym przyciskiem myszy, a następnie wybrać opcję „rozszerz wolumin”. Podobnie jak w wypadku zmniejszania partycji, wpisz w okienko wartość wyrażoną w megabajtach, o którą chcesz rozszerzyć partycję (wartość ta nie może oczywiście być większa od niezagospodarowanego wolnego miejsca, a tym bardziej całkowitej pojemności dysku).


Wróćmy do tworzenia nowej partycji. Jeżeli już pomniejszyłeś dysk C o zadawalającą Cię liczbę megabajtów, możesz wykorzystać nowo utworzone miejsce na przypisanie go do nowej partycji. W tym celu ponownie kliknij prawym przyciskiem myszy w partycję C i wybierz opcję „nowy wolumin prosty”. Pojawi się przed Tobą nowe okno, w którym zostaniesz poproszony o nazwanie nowej partycji oraz określenie jej wielkości (ponownie – nie możemy przekroczyć tu ograniczającego nas miejsca). Zatwierdzamy swój wybór, a komputer sam rozpocznie formatowanie wolnej pamięci i tworzenie nowej partycji.


Jak widać, tworzenie partycji wcale nie jest takie trudne, jak mogłoby się to wydawać. W Internecie znajdziemy różne programy, które mają na celu wspomóc nas w tworzeniu nowych partycji, jednak korzystanie z nich nie jest wcale potrzebne. Oczywiście, jeżeli wolisz oprzeć się na gotowym programie, nic nie stoi na przeszkodzie – pamiętaj jednak, by aplikacje pobierać ze znanych i sprawdzonych źródeł oraz uważać na wybierany program.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756