Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Serwer NAS do domu – jaki wybrać?

 2023-08-28 

Domowa sieć internetowa także może być funkcjonalna! Wyobrażasz sobie dostęp do danych ze wszystkich używanych urządzeń? Mowa tu o muzyce, filmach, zdjęciach lub po prostu dokumentach. Takie rozwiązanie gwarantuje serwer NAS. Przyda się w domu oraz małych firmach. Dziś opowiemy czym jest, jakie jest jego zastosowanie i na co zwrócić uwagę podczas zakupu.

Serwer NAS – co to takiego?

Zacznijmy od wyjaśnienia, co ukrywa się pod tą nazwą. Serwer NAS to w praktyce kompaktowy komputer służący do magazynowania danych. Posiada własny system operacyjny i w zależności od modelu, obsługuje określoną ilość dysków. Dyski sieciowe to naprawdę zgrabne urządzenia, które nijak się mają rozmiarami do serwerowni zajmujących całe pomieszczenia. W naszym sklepie internetowym znajduje się niespełna sto serwerów NAS. Możesz przekonać się, że to naprawdę niewielki sprzęt. Najczęściej przystosowany jest do obsługi jednego lub dwóch dysków. Dostępne są także modele obsługujące cztery napędy. Sporo modeli sprzedawanych jest bez dysków, co pozwala zaoszczędzić trochę pieniędzy, jeśli dysponujesz własnymi magistralami.

Serwer NAS do domu i nie tylko – możliwe zastosowania

Żebyś mógł rozważyć zakup takiego urządzenia, powinieneś poznać jego zastosowania. A jest ich całkiem sporo! Rzadko można spotkać sprzęt, który gwarantuje taką uniwersalność. Jakie zalety posiada domowy serwer plików? Po pierwsze może być centralnym miejscem magazynowania danych. Kiedy będziesz potrzebował dostępu do jakiegoś pliku, po prostu połączysz się z serwerem NAS. Nie musisz przechować dokumentów na każdym urządzeniu. Wystarczy sieciowy dostęp do dysków służących jako magazyn danych. To rozwiązanie działa oczywiście w dwie strony. Możesz tam także przesyłać pliki, aby skorzystali z nich pozostali domownicy lub współpracownicy, jeśli używasz serwera w pracy. Możesz połączyć się również z telewizorem, aby odtworzyć filmy znajdujące się bezpośrednio na dysku w NAS. Nie musisz zgrywać ich na pendrive lub podłączać dodatkowych przewodów. Wybierz film, kliknij „Play” i gotowe. Seans rozpoczęty. To samo możesz robić ze zdjęciami. Stwórz wirtualny album, do którego dostęp będą mieli wszyscy domownicy. Zgrywaj tam na bieżąco zdjęcia z aparatu i smartfonów, aby nie ginęły one wraz z wymianą sprzętu na nowy.


Serwer NAS może także pełnić rolę magazynu kopii zapasowych systemu i danych z różnych urządzeń. Backupy mogą być wysyłane bezpośrednio na dysk sieciowy, aby w razie potrzeby – móc z nich skorzystać i odzyskać gromadzone pliki i dokumenty. Skoro już o bezpieczeństwie mowa… Serwer NAS możesz także wykorzystać jako rejestrator dla domowego monitoringu. Montaż kamer IP jest banalnie prosty i nie potrzeba już instalować skomplikowanych systemów przemysłowych. Nowoczesny monitoring pozwala gromadzić materiały na karcie pamięci lub serwerze plików. Zaletą takiego rozwiązania jest przede wszystkim większa pojemność takiego urządzenia. Zamiast cofnąć się o trzy dni, będziesz mógł obejrzeć nagrania nawet sprzed kilku tygodni.


Ponadto, urządzenie możesz wykorzystać także jako platformę ułatwiającą drukowanie. Podłącz drukarkę do serwera i drukuj dokumenty za pośrednictwem sieci bezprzewodowej. Jeśli zainstalujesz odpowiednie oprogramowanie, możesz także skonfigurować własny serwer poczty e-mail lub WWW. To rozwiązania, które spodobają się osobom tworzącym strony internetowe. Nie będziemy jednak wchodzić w szczegóły, bowiem to skomplikowane operacje, które zainteresują tylko określone grono użytkowników.

Jaki NAS do domu wybrać? Ważne cechy serwerów

Jeśli jesteś naszym stałym czytelnikiem, wiesz, że zalecamy zawsze przemyślane wybory. Tylko dokładna analiza danych technicznych pozwala kupić urządzenie odpowiadające Twoim wymaganiom. Satysfakcja z pracy każdego urządzenia zależy od tego, ile czasu poświęcimy na zapoznanie się z jego specyfikacją. W przypadku serwerów NAS jest tak samo. Inne urządzenie sprawdzi się jako magazyn plików, a jeszcze inne jak serwer WWW. Skupmy się na najważniejszych cechach tego rodzaju sprzętu. Po pierwsze, musisz wiedzieć jaki dysk do NAS jest potrzebny. Każdy serwer umożliwia obsługę określonej ilości napędów. Bywa, że urządzenia posiadają już zainstalowane dyski. Większość modeli jednak dysponuje wolnymi kieszeniami, w których umieścić należy własne napędy. Przed zakupem zweryfikuj, jaka maksymalna pojemność dysku jest obsługiwana przez NAS. W naszym sklepie znajdziesz sprzęt umożliwiający korzystanie z napędów o pojemności od jednego do nawet dwunastu terabajtów. Istotny jest także format kieszeni. Zdecyduj, który rodzaj Cię interesuje. Możesz wybrać format 2.5, 3.5 cala oraz M2. Warto wybrać przede wszystkim modele umożliwiające zainstalowanie co najmniej dwóch dysków. Jeden z czasem może okazać się zbyt mało pojemny.


Ze względu na bezpieczeństwo gromadzonych przez Ciebie danych, konieczne jest także zweryfikowanie dostępnych trybów RAID. Umożliwiają one między innymi zwiększenie wydajności transmisji plików, powiększenie pojemności magazynowej danych, ale najważniejszym zadaniem jest zapewnienie backupu na wypadek awarii któregoś z dysków. Najpopularniejsze są serwery z możliwością ustawienia trybu RAID 1. Gwarantuje on zapisywanie tych samych plików na obydwu dyskach. Kiedy któryś z nich ulegnie awarii, będziesz mieć dostęp do sklonowanych automatycznie plików.


Sprawdź dostępne w serwerze plików porty. Bardzo ważne jest wejście LAN. Dowiedz się, jaką masz gwarantowaną przepustowość złącza. Zależy ona od wykorzystanego typu złącza. Portów LAN może być kilka – to nawet lepiej. W przypadku dużego obciążenia serwera NAS, możliwe jest przyspieszenie wymiany plików. Jeśli zdecydowałeś się na inwestycję w urządzenie, poszukaj modelu z portem USB. Podłączysz do niego drukarkę, urządzenie wielofunkcyjne lub dyski zewnętrzne.

Domowy serwer plików – na co jeszcze zwrócić uwagę?

To jeszcze nie wszystko, co powinieneś zweryfikować przed złożeniem zamówienia. Każda karta produktu w naszym sklepie zawiera szereg danych na temat każdego oferowanego sprzętu. W przypadku serwerów NAS istotny jest na pewno wykorzystany procesor oraz pamięć RAM. Im lepsze podzespoły, tym wydajniejszą pracę będzie oferowało urządzenie. Sprawdzisz tam także listę dostępnych usług, które przewidział producent. Być może takie zestawienie zainspiruje Cię to wykorzystania urządzenia w kolejny sposób. Na karcie produktów znajdziesz także informację na temat sposobu zarządzania urządzeniem. Może to być aplikacja na urządzenie mobilne, specjalne oprogramowanie lub przeglądarka WWW. Producenci określają także, w jakim środowisku powinien pracować serwer. To najczęściej temperatura podawana w stopniach Celsjusza oraz poziom wilgotności powietrza. Podawane są także wymiary urządzeń, które pozwolą zaplanować stanowisko dla serwera NAS. Umieszczanie go w zabudowanych meblach raczej nie jest dobrym pomysłem. Podobnie jak każdy komputer, sprzęt potrzebuje odpowiedniej wentylacji, aby nie dochodziło do przegrzewania się podzespołów. Ponadto, sprzęt może być sprzedawany w zestawie z innymi, dodatkowymi akcesoriami. Na pewno może to być kabel Ethernet oraz zasilacz sieciowy.


Jeśli wybierzesz już urządzenie, możesz zamówić je wygodnie z dostawą do domu lub wskazanego punktu odbioru. W przypadku wątpliwości, poproś o pomoc naszych doradców. Pomogą wybrać sprzęt i przeprowadzą Cię przez proces składania zamówienia.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756