Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jak wykonać mapowanie dysku sieciowego?

 2023-07-13 

Wirtualny dysk sieciowy to wygodny sposób na bezpieczne przechowywanie danych na serwerze i udostępnianie ich wybranym użytkownikom. Dostęp można uzyskać praktycznie z dowolnego miejsca na świecie, korzystając ze wszystkich rodzajów stacjonarnych i mobilnych urządzeń elektronicznych, które posiadają dostęp do internetu. Aby było to możliwe, dysk sieciowy należy w prawidłowy sposób skonfigurować i przeprowadzić mapowanie. Co to jest mapowanie i jak je wykonać?

Co to jest konfiguracja i mapowanie dysku?

Dyski sieciowe występują w różnych wariantach – można dopasowywać je samodzielnie do zakupionej wcześniej obudowy bądź też nabyć gotowy zestaw. Aby działał prawidłowo, należy zainstalować go w serwerze, podłączyć przewód zasilania i sieciowy LAN, a następnie odpowiednio skonfigurować urządzenie. Ten proces jest kilkuetapowy: następuje inicjalizacja sieci komputerowej, zdefiniowanie hasła dla administratora oraz adresu sieciowego, a także wybranie systemów operacyjnych, z jakimi ma współpracować dysk. Po wybraniu ustawień konfiguracja jest zakończona i można przystąpić do mapowania. Przeprowadzenie tego procesu jest konieczne, aby połączone z dyskiem sieciowym komputery współpracowały z nim w podobny sposób, jak ze zwykłymi dyskami. Dzięki temu kopiowanie danych i tworzenie folderów odbywa się na intuicyjnych, znanych użytkownikom zasadach.

Jak wykonać mapowanie dysku sieciowego?

Mapowanie niekiedy odbywa się automatycznie. Dzieje się tak wówczas, gdy dany dysk sieciowy jest widoczny w oknie eksploratora. Jeśli go tam nie widać, proces musi zostać przeprowadzony ręcznie. Na ogół odbywa się to w kilku prostych krokach.


 1. Wpisz nazwę serwera w pasku eksploratora.

 2. Wybierz serwer.

 3. Podaj dane logowania administratora dysku.

 4. Kliknij prawym przyciskiem myszy folder, który ma być zmapowany.

 5. W menu wybierz opcję „Mapuj dysk sieciowy”.

 6. Uruchom komputer ponownie.W przypadku systemów Windows 7 i Windows 8 mapowanie dysku sieciowego jest nieco bardziej skomplikowane (ale wciąż możliwe do samodzielnego wykonania). Kroki, jakie należy wykonać, są tu następujące:


 1. Wejdź do folderu „Mój komputer”, klikając ikonę na pulpicie lub wybierając odpowiednią pozycję w rozwijanym Menu.

 2. Najedź kursorem na ikonę „Komputer”, a następnie kliknij ją prawym przyciskiem myszy.

 3. Po rozwinięciu się menu wybierz opcję „Dodaj lokalizację sieciową”.

 4. W oknie dialogowym informującym o rozpoczęciu procesu konfiguracji kliknij przycisk „Dalej”.

 5. W następnym kroku kliknij opcję „Wybierz niestandardową lokalizację sieciową”.

 6. Po pojawieniu się pola do uzupełnienia wpisz frazę „ftp://”, a następnie adres swojego serwera.

 7. Zatwierdź wpisane dane i przejdź dalej.

 8. W kolejnym kroku podaj nazwę serwera lub użytkownika FTP.

 9. Wpisz nazwę lokalizacji sieciowej, którą chcesz skonfigurować.

 10. Kliknij przycisk „Zakończ”.

 11. Uruchom komputer ponownie.


Po zakończeniu procesu mapowania zalogowani użytkownicy mają już stały dostęp do folderu na dysku sieciowym. Administrator może natomiast zarządzać uprawnieniami wszystkich użytkowników, np. przekazując im dodatkowe funkcje. Warto zauważyć, że mapowanie można przeprowadzić zarówno na komputerach stacjonarnych, jak i laptopach czy urządzeniach mobilnych. Dostęp do dysku sieciowego z poziomu smartfona czy tabletu można uzyskać dzięki zainstalowaniu dedykowanej do tego celu aplikacji (innej dla systemu iOS i Android).

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756