Zdaniem eksperta

OneDrive – co to jest?

Data dodania: 01-10-2022

Zapisywanie danych w chmurze to przez ostatnie kilka lat bardzo popularna forma zapisywania danych lub automatycznego tworzenia kopii zapasowych. Jedną z najpopularniejszych możliwości zapisywania informacji w ten sposób jest narzędzie od firmy Microsoft. OneDrive – co to jest?

Zapisywanie danych w chmurze – najważniejsze cechy


OneDrive to nic innego, jak bardzo dopracowany, niezawodny i tani system zapisywania danych w chmurze. Zanim przejdziemy do omawiania szczegółów rozwiązań stosowanych w swoim narzędziu przez firmę Microsoft i dowiemy się w istocie, co to jest OneDrive, szybko przypomnijmy sobie o najważniejszych cechach zapisywania danych w chmurze. Sama chmura, to niejako metafora zapisywania plików w miejscu, którego nie widzimy. 


Oczywiście, nie jest tak, że nasze dane wysyłane są z naszego komputera i odbijają się od siebie latając w przestworzach niczym chmury. Wszelkie dane wysyłane są do ogromnych, fizycznych serwerów, które za zadanie mają przechowywanie dużych ilości informacji. Przetrzymywane są tam cały czas, do momentu, w którym zdecydujemy się je usunąć. Aby uzyskać do nich dostęp, wystarczy nam dostęp do Internetu. Co ważne, dane zapisane na jednym komputerze, możemy potem pobrać z poziomu innego urządzenia, nawet smartfonu.

Laptopy w naszej ofercie:

Chmura – wady i zalety


Zapisywanie danych w chmurze ma swoje zalety, jak i wady, choć tych pierwszych jest zdecydowanie więcej. Zacznijmy więc od wad, gdyż łatwiej będzie je wymienić. Przede wszystkim, by skutecznie korzystać z dysku w chmurze, wymagany jest od nas dostęp do Internetu. Warto jednak zaznaczyć, że OneDrive jest w stanie wykonać wiele zadań w trybie offline, by procesu zapisywania lub nadpisywania dokonać po podłączeniu się do sieci.


 Część osób martwi się o ryzyko wykradzenia danych z serwerów. Rzeczywiście, udostępnianie swoich informacji, szczególnie do zewnętrznego miejsca, niesie za sobą większe ryzyko utraty bezpieczeństwa, lecz w wypadku OneDrive jest ono ograniczone do absolutnego minimum. Usługa OneDrive jest jedną z największych tego rodzaju, przez co poziom zabezpieczeń danych jest wyjątkowo wysoki. 


Dużo bardziej prawdopodobne jest, że swoje dane utracimy podczas włamania na nasze prywatne konto w chmurze czy podczas zhakowania komputera, telefonu lub ich kradzieży. Podsumowując, jeżeli chcemy zabezpieczyć się przed utratą lub wykradzeniem danych, nie bójmy się usług zapisywania ich w chmurze. Zamiast tego lepiej zabezpieczmy swoje urządzenia i konta. Ostatnia wadą, choć według wielu osób właściwie zaletą, jest konieczność prowadzenia regularnych opłat za możliwość zapisywania danych na zewnętrznych dyskach. 


Dlaczego może być to zaleta, a nie wada? Niezależnie od tego, w jakim miejscu będziemy chcieli zapisywać dane, będzie wiązało się to z pewnymi opłatami. Wytrzymałe i pojemne dyski zewnętrzne są zazwyczaj dosyć drogie. Nie będziemy mieli także dostępu do nich w praktycznie każdym miejscu świata i na każdym urządzeniu. Podobnie sprawa się ma z pamięcią wbudowaną urządzeń, przy czym dodatkowo zbyt dużo zajętego miejsca może wpływać na obniżenie prędkości działania urządzenia. Z kolei koszty opłat za użytkowanie systemu OneDrive są proporcjonalnie bardzo niskie.


Przejdźmy do zalet, z których większość może ukazać się nam właściwie od razu, gdy głębiej zastanowimy się nad samym pomysłem zapisywania danych w chmurze. Przede wszystkim rozwiązanie to jest bardzo wygodne. Największym plusem jest tu dostęp do danych z właściwie dowolnego urządzenia z dostępem do Internetu. Jedyne, co musimy zrobić, to zalogować się do usługi OneDrive, by mieć natychmiastowy dostęp do ogromnych ilości danych. Nie musimy też martwić się o miejsce na ograniczonej wielkością pamięci wbudowanej urządzenia lub dysku zewnętrznym, pendrive’ie czy karcie SD. 


Teoretycznie rzecz biorąc, miejsca w chmurze możemy mieć nieograniczoną ilość. Świadczy o tym chociażby to, że z zewnętrznych serwerów korzystają nawet ogromne, międzynarodowe korporacje, które dziennie produkują rzadko spotykane ilości danych. Dodatkowo zasada dotycząca dostępu do Internetu, by korzystać z plików w chmurze, ma swoje odstępstwa. Czasem, w niektórych aplikacjach do zapisywania w chmurze lub ich konkretnych plikach, dostęp do danych możemy także osiągnąć w trybie offline. Ostatnią zaletą, którą warto wymienić, jest możliwość pracy na cudzych plikach lub współtworzenie projektów wspólnie. Funkcja ta często wykorzystywana jest w firmach. Ogromne znaczenie zyskała w czasie pandemii i pracy zdalnej. Więcej o tej opcji powiemy sobie omawiając usługi OneDrive.

OneDrive – na co możemy liczyć?


Wiemy już, czym jest zapisywanie danych w chmurze. Tym samym wiemy też, co to jest OneDrive. Czym szczególnym wyróżnia się usługa oferowana przez firmę Microsoft? Przede wszystkim, jak wspomnieliśmy, jest to jedna z największych platform do tego rodzaju działań. Dzięki temu może liczyć na najwyższe możliwe poziomy bezpieczeństwa danych, a także nie musimy obawiać się o nagły brak miejsca na zagranicznych serwerach Microsoft. Poza tym, że system dopracowany jest w najdrobniejszych szczegółach, jest także bardzo intuicyjny. OneDrive jest bardzo łatwy w obsłudze i nauce systemu. 


Jednak prawdopodobnie największą zaletą OneDrive, w porównaniu do swojej konkurencji, jest świetna współpraca z programami dostępnymi w ramach niezmiernie popularnego pakietu Office. Pracując na takich aplikacjach jak Word, Excel, PowerPoint czy OneNote mamy bardzo proste i funkcjonalne dodatkowe możliwości zapisywania, nadpisywania i modyfikacji danych. Bardzo wygodną opcją jest tworzenie automatycznej kopii zapasowej. Zmieniając treść pliku któregoś z wyżej wymienionych programów, mamy możliwość włączenia funkcji automatycznej zmiany odpowiedniego pliku na dysku OneDrive. Co więcej, OneDrive wyposażony jest w bardzo przydatną w pracy funkcję współtworzenia. Korzystając z programów Microsoft i możliwości OneDrive możemy w tym samym czasie modyfikować i tworzyć dokumenty wraz z innymi osobami. Będziemy widzieli wprowadzane przez nich zmiany, dodawane fragmenty i komentarze.

OneDrive – ceny


Wiemy już praktycznie wszystko na temat tego, co to jest OneDrive. Czas przejść do krótkiego opisu oferty cenowej firmy Microsoft, o której już wspominaliśmy, że jest wyjątkowo atrakcyjna. Przede wszystkim każdy z nas może korzystać z usług OneDrive za darmo. Jedynym warunkiem jest założenie konta oraz ograniczenie się do maksimum 5 GB zapisywanych plików. Nie jest to za wiele, lecz za cenę 59,99 zł, możemy uzyskać powiększenie dostępnej przestrzeni aż do 100 GB przez rok. Po przeliczeniu, cena tak rozległego zestawu wynosi nas ledwie 5 złotych miesięcznie. Dla użytkowników domowych przygotowano dwie dodatkowe oferty ze znacznie poszerzonymi możliwościami (mowa tu o odpowiednio 1 TB i 6 TB danych oraz pakietach Office). Bardziej zaawansowane możliwości mogą otrzymać firmy. Dostęp do usług OneDrive dla jednego pracownika możemy uzyskać za tylko 4,20 euro miesięcznie. O szczegółach atrakcyjnej oferty OneDrive dowiesz się na stronie firmy Microsoft.

Wróć

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 41 287 500,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756