Zdaniem eksperta

Laptop włącza się, ale nie ma obrazu? Co zrobić?

Data dodania: 11-07-2023

Usterki urządzeń elektronicznych, to nic nowego i prawdopodobnie każdy z Was miał z nimi styczność. Nie inaczej jest w przypadku laptopów, które jako bardzo zaawansowane komputery, tym bardziej narażone są na liczne awarie. Jedną z najczęstszych, jest ta dotycząca obrazu, co może przejawiać się tym, że laptop włącza się, ale nie ma obrazu. Co może być tego przyczyną i jak sobie poradzić z tego typu usterką? W naszym poradniku omówimy najczęstsze przyczyny problemów z poprawnym wyświetlaniem obrazu na ekranie monitora, a także postaramy się przedstawić możliwe ich rozwiązania.

Diagnoza problemu

Ekran w laptopie jest jedną z najbardziej wrażliwych części urządzenia, dlatego nietrudno zrozumieć, dlaczego tak często dochodzi do jego usterek. Matryca jest bardzo delikatnym elementem, podatnym na wszelkie uderzenia, naciski, czy nawet zbyt energiczne zamknięcie. Wystarczy na jego powierzchni położyć coś ciężkiego lub ciepłego, jak kubek z kawą i możemy niemiło się zaskoczyć, rezultatem takiego braku roztropności. Ważne jest zatem, aby nasze urządzenie było przechowywane w bezpiecznych warunkach, najlepiej w specjalnej torbie, która dodatkowo pełnić będzie funkcję ochronną. Co zrobić w przypadku, kiedy pomimo zastosowanych zasad przechowywania, laptop włącza się, ale nie ma obrazu? Przyczyn tego stanu rzeczy może być kilka i niestety w większości nie oznaczają nic dobrego. Zanim jednak zdecydujemy się na oddanie laptopa do serwisu, warto sprawdzić kilka rzeczy, aby samemu móc zlokalizować przyczynę braku obrazu. Może okazać się, że wizyta w serwisie nie jest nam w ogóle potrzebna i przywrócenie funkcjonalności naszego laptopa zajmie zaledwie kilka minut.

Laptopy w naszej ofercie:

Karta graficzna

Pierwszą rzeczą, o której można pomyśleć, gdy przydarzy się nam brak obrazu w laptopie, jest problem z kartą graficzną. Okazuje się, że istotnie jest to jedna z najczęstszych przyczyn tego typu awarii. W odróżnieniu od komputerów stacjonarnych, karty graficzne w laptopach nie są zbyt łatwe do demontażu, a w wielu modelach jest to nawet niemożliwe, bez konieczności wymiany całej płyty głównej, co może okazać się wręcz nieopłacalne. Na szczęście istnieje kilka sposobów na określenie, czy problem istotnie leży po stronie karty graficznej, zanim postanowimy rozkręcić obudowę naszego urządzenia.


Najprostszym z nich, jest podłączenie do laptopa innego monitora, np. od komputera stacjonarnego za pomocą kabla VGA lub HDMI. Pozwoli nam to na sprawdzenie, czy obraz jest w ogóle wysyłany przez kartę graficzną. Jeśli na podpiętym ekranie pojawi się obraz, wówczas możemy być pewni, że karta graficzna działa poprawnie, a przyczyną braku obrazu w laptopie jest inna usterka. Warto mieć na uwadze, że nawet jeśli obraz się wyświetli, ale wykazuje dziwne cechy, jak np. zniekształcenie, rozmazanie, mruganie, odwrócona paleta barw, wówczas może to wskazywać na uszkodzenie grafiki. 


Skoro już mamy podpięty monitor do laptopa, warto sprawdzić w jego ustawieniach, czy nie włączył się tryb monitora zewnętrznego. Jeśli tak się stało, wówczas obraz nie wyświetli się na ekranie laptopa. Zmiana tych ustawień, przywróci wszystko do normy. Jeśli nie posiadamy w domu dodatkowego monitora, możemy podpiąć do laptopa nasz telewizor. Jest to trochę bardziej skomplikowane, bo wymaga od nas ustawienia odpowiednich funkcji w menu telewizora. Nie powinno to jednak sprawić nikomu większych kłopotów.

Uszkodzenia styków lub taśmy

Skoro ustaliliśmy już, w jaki sposób sprawdzić, czy karta graficzna jest uszkodzona, co zrobić gdy laptop włącza się, ale nie ma obrazu i nie jest to winą karty graficznej? Drugą najczęstszą przyczyną tej usterki, jest poluzowanie się styków ekranu lub uszkodzenie taśmy matrycy. Laptop, tak jak wspomnieliśmy wyżej, jest delikatnym urządzeniem, dlatego ciągłe zamykanie i otwieranie go, bez należytej uwagi, może doprowadzić właśnie do problemów ze stykami.


Czasami nie mamy na to wpływu, ale gdy problem się pojawi, trzeba go najpierw zlokalizować. W tym celu, musimy powoli i delikatnie poruszać ekranem, obserwując czy nie wyświetli się na nim żaden obraz, nawet na ułamek sekundy. Jeśli zauważymy, że w pewnym momencie obraz się pojawił lub nawet tylko mrugnął, możemy założyć, że przyczyną braku obrazu jest właśnie poluzowanie się styków lub uszkodzona taśma matrycy. Problem w tym, że podobne objawy daje również uszkodzona matryca. Jak w takim razie odróżnić uszkodzenie styków, taśmy od uszkodzenia samej matrycy? Porównywalnie jak w przypadku uszkodzonego układu graficznego, także i tutaj objawy są bardzo podobne. Na ekranie pojawia się niewyraźny obraz, jest rozmyty, brakuje niektórych pikseli, kolory są nienaturalne i dochodzi do chwilowych zaników sygnału. Jedynym rozwiązaniem w przypadku uszkodzonej matrycy jest jej wymiana, ale proces ten jest bardzo delikatny i wymaga niemałej wiedzy z zakresu elektroniki, dlatego jeśli nie jesteśmy pewni swoich umiejętności, nie powinniśmy rozpoczynać napraw na własną rękę.

Monitory w naszej ofercie:

Wróć

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 41 287 500,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756