Zdaniem eksperta

Jak działa mikrofon pojemnościowy?

Data dodania: 11-08-2023

Mikrofon pojemnościowy jest urządzeniem przeznaczonym do rejestrowania dźwięku. Od standardowego modelu różni się sposobem zasilania, a także sposobem przetwarzania fal dźwiękowych. Jego największą zaletą jest to, że z łatwością rejestruje wszystkie, nawet najcichsze dźwięki. Mikrofony pojemnościowe najczęściej wykorzystuje się w studiu - bardzo rzadko stosuje się je na estradzie np. podczas koncertów. Sprawdź, jak działa mikrofon pojemnościowy i na co zwrócić uwagę przy jego zakupie.

Czym jest mikrofon pojemnościowy? 

Mikrofon pojemnościowy jest precyzyjnym, lekkim urządzeniem do rejestrowania dźwięku, które zasilane jest fantomowo (standardowy mikrofon studyjny działa dzięki napięciu 48 V). Co ciekawe, mikrofony pojemnościowe, są to najczęściej spotykane warianty, jakich używa się w profesjonalnych oraz amatorskich (domowych) studiach nagraniowych. Choć warto podkreślić, że wymagają najlepszych warunków do nagrywania (akustyka pomieszczenia ma ogromny wpływ na ich efektywną pracę o czym nie wie wiele osób, kupujących swój pierwszy mikrofon). Ze względu na dosyć skomplikowaną konstrukcję, modele pojemnościowe kosztują nieco więcej, niż inne typy mikrofonów dostępne na rynku muzycznym.

Popularność mikrofonów pojemnościowych związana jest przede wszystkim z ich czułością. Dzięki niej wychwycą nawet ciche dźwięki. To właśnie ten typ mikrofonów cieszy się największym uznaniem wśród profesjonalistów. 

Jak działa mikrofon pojemnościowy? 

Mikrofony pojemnościowe wyposażone są w specjalną kapsułę z cienkiej membrany, która przewodzi prąd i płytki z metalu. Gdy fale dźwiękowe uderzają w membranę, zaczyna ona drgać, a rytm drgań zmienia pojemność w kondensatorze. Tak powstałe impulsy elektryczne są przekazywane do rejestratora. Jak już wspomniane zostało wcześniej, mikrofon pojemnościowy jest zasilany zewnętrznie, przez gniazdo typu Phantom. Ze względu na przeznaczenie, mikrofony te dzielimy na m.in.:

  • mikrofony pojemnościowe estradowe (stosowane podczas występów na scenie, do nagłośnienia instrumentów akustycznych, chóru),
  • mikrofony  pojemnościowe studyjne (używane podczas sesji nagraniowych w studiu lub do homerecordingu),
  • mikrofony pojemnościowe konferencyjne (znajdują zastosowanie podczas spotkań biznesowych, szkoleń, najpopularniejszy rodzaj w tej grupie, to mikrofon konferencyjny na wysięgniku typu "gęsia szyjka'),
  • mikrofony pojemnościowe krawatowe (tzw. "pchełki", które są przypinane do krawata, klapy marynarki, powszechnie wykorzystywane podczas różnych relacji, wywiadów TV i radiowych).

Innym typem mikrofonu pojemnościowego, jest mikrofon USB (do komputera), który jest przeznaczony dla użytkowników PC i laptopów, ceniących dobrej jakości rejestrację dźwięków.  Mikrofon na USB fantastyczne sprawdza się do homerecordingu, co powoduje, że jest chętnie wybierany przez osoby, które kręcą vlogi lub hobbystycznie grają w gry komputerowe.

Mikrofony pojemnościowe w naszej ofercie:

Mikrofon dynamiczny a pojemnościowy - jakie są różnice? 

Wielu początkujących adeptów świata muzyki zastanawia się, co kupić: mikrofon dynamiczny, czy pojemnościowy? Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, należy poznać fundamentalne różnice, jakie są zauważalne między dwoma urządzeniami już na pierwszy rzut oka. Mikrofon pojemnościowy jest delikatny, niezwykle czuły, szczegółowo nagrywa zarówno linię wokalną, jak i instrumenty muzyczne, rejestrując nawet najmniejsze dźwięki (co może być zarówno zaletą, jak i wadą, gdyż może wyłapywać również niepożądane detale). Wymaga bardzo dobrej akustyki pomieszczenia, jest dedykowany do studyjnego użytku.


Z kolei mikrofon dynamiczny jest mniej dokładny, doskonale poradzi sobie nawet w słabych warunkach akustycznych, miejscach nieprzystosowanych do nagrywania, rejestrując dźwięk na przyzwoitym poziomie (jakość brzmienia nie jest jednak tak perfekcyjna, jak w przypadku mikrofonu pojemnościowego). Wariant dynamiczny świetnie sprawdzi się podczas konferencji, przemówień, imprez okolicznościowych, wywiadów na gorąco, sond ulicznych i innych występów na żywo (nie wyłapując wielu szumów i zakłóceń).  Mikrofony dynamiczne nie wymagają zasilania fantomowego w przeciwieństwie do pojemnościowych, są więc bardziej mobilne, a ponadto tańsze (dla części konsumentów, cena jest kluczowym czynnikiem podczas zakupów jakiegokolwiek towaru czy usługi). Cechują się większą wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Można wykorzystać je do wzmacniaczy głośnych gitar, bębnów oraz wokali (jednak bez nastawiania się na rejestrację dużej liczby detali). Jak widać, mikrofon pojemnościowy i dynamiczny znacznie się od siebie różnią. Aby dokonać udanego zakupu, trzeba dobrze zastanowić się, czego oczekujemy od sprzętu i w jakim celu będziemy go używać? Poza przeznaczeniem istotna jest również m.in. czułość mikrofonu, producent i budżet, którym dysponujemy. 


Podsumowując, jeżeli zależy nam na typowym, klasycznym mikrofonie do nagrywania wokalu w profesjonalnych studio lub domu, satysfakcjonującym wyborem będzie prawdopodobnie mikrofon pojemnościowy. Natomiast, jeśli często bierzemy udział w różnego rodzaju wystąpieniach publicznych, śpiewamy na koncertach plenerowych lub weselach – niezastąpiony okaże się mikrofon dynamiczny. Jeśli chcecie kupić nowoczesny, niezawodny pojemnościowy lub dynamiczny mikrofon i głośnik, które będą stanowiły rozsądny stosunek do reprezentowanej jakości, zapraszamy serdecznie do odwiedzin naszej strony internetowej i zapoznania z bogatą ofertą mikrofonów pojemnościowych (np. instrumentalny mikrofon XLR), głośników i innego rodzaju sprzętu audio w atrakcyjnych, dopasowanych do możliwości finansowych każdego konsumenta cenach!

Mikrofony w naszej ofercie:

Wróć

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 41 287 500,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756