Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jaki monitor ultrawide kupić?

Data dodania: 18-07-2023

Ekrany tego typu wyróżniają przede wszystkim proporcje. Monitor 21:9 jest znacznie szerszy niż tradycyjny wyświetlacz panoramiczny. Dlatego też oferuje większą przestrzeń roboczą. Jest bardzo dobrym wyborem, jeśli często pracujesz w kilku programach. Na dużej powierzchni możesz wygodnie rozmieszczać ich okna. W jednej części wyświetlacza może np. działać klient poczty, a w innej przeglądarka internetowa lub arkusz kalkulacyjny. W ten sposób mając jeden wyświetlacz, komfort pracy praktycznie dorównuje dwóm monitorom w formacie 4:3. Jaki monitor ultrawide kupić?

Oczywiście przestrzeń robocza jaką oferuje monitor 21:9 zależy od dwóch czynników – rozdzielczości obrazu i przekątnej ekranu. Obecnie w formacie tym dostępne są ekrany o przekątnej 29 lub 34 cali. Pod względem wysokości odpowiadają one ekranom 22 i 27 calowym w formacie 16:9. Są jednak od nich szersze, wiec zyskujesz dodatkową przestrzeń roboczą. Rozdzielczość to najczęściej 2560 × 1080 (UWHD), 3440 × 1440 (UWQHD) lub 3840 × 1600 (UW4K/WQHD+). Tę pierwszą polecamy do ekranów 29, a drugą 34 i 35 calowych. Na rynku znajdziesz monitory o przekątnej 34 cali i rozdzielczości 2560 × 1080, jeśli nie stanowi dla Ciebie problemu ostrość obrazu, to polecamy je np. do gier. Rozdzielczość 3840 × 1600 jest typowa dla matryc o przekątnej 38 cali. Jest stosowana w wyświetlaczach profesjonalnych. Prawdziwą nowość w tym segmencie stanowi matryca o rozdzielczości 5120 × 2160 pikseli i przekątnej 34 cali. Pozwala na uzyskanie obrazu o bardzo dużej ostrości. Taki monitor 21:9 sprawdzi się np. jako zamiennik ekranu 4K, bo ma o 33 proc. większą przestrzeń roboczą. W trakcie pracy wyświetlisz więc film w natywnej rozdzielczości i zostanie Ci jeszcze miejsce np. na interfejs czy dodatkowe aplikacje.

Rodzaj matrycy w monitorze ultrawide

Jaki monitor ultrawide wybrać? Spraw rodzaje matryc! Ze względu na raczej niewielką szerokość, tradycyjny monitor panoramiczny może być wyposażony w matrycę TN. Jednak monitor 21:9 wymaga doskonalszych rozwiązań, jak panele IPS oraz VA. Duża szerokość ekranu sprawia, że przy zastosowaniu technologii TN obraz wyświetlany na brzegach mógłby znacząco odbiegać kolorystyką od tego w centrum ekranu. Matryce tego typu oglądane pod kątem w znacznym stopniu degradują kolory. Ekrany VA są mniej wrażliwe na tę przypadłość, a w IPS praktycznie ona nie występuje. Prawdopodobnie będziesz zastanawiał się: matryca VA czy IPS, która z nich to lepszy wybór? Otóż każde z tych rozwiązań ma swoje cechy. Z pewnością największą zaletą paneli VA, oprócz dobrych kolorów, jest znakomity kontrast. Oferują one bardzo dobrą czerń, więc docenisz je np. grając w ulubione tytuły przy zgaszonym świetle. Jakość kolorów również w większości przypadków nie daje powodów do narzekań.


Wyświetlacz z matrycą VA to także dobry wybór, jeśli będzie wykorzystywany do oglądania filmów. Monitor 21:9 z matrycą IPS będzie wyróżniał się przede wszystkim bardzo nasyconymi kolorami, krótszym czasem reakcji i szerszymi kątami widzenia. Nawet patrząc pod kątem, kolory pozostaną naturalne. Doskwierać może jednak niski kontrast. Na ekranach IPS występuje tzw. srebrzenie czerni, której w zasadzie bliżej do szarości. Jeśli jednak użytkujesz monitor w oświetlonych pomieszczeniach, cecha to nie powinna się uwydatniać. Zarówno matryce IPS jak i VA mogą występować w różnych odmianach, np. MVA, AH-IPS czy AMVA. W większości jednak powielają one cechy swoich podstawowych wersji. Zmiana nazewnictwa zależy głównie od producenta.

Złącza i funkcje dodatkowe

Do podłączenia źródeł sygnału monitor 21:9 będzie wyposażony w cyfrowe wejścia wideo. Przy pomocy złączy analogowych nie da się bowiem uzyskać tak dużej rozdzielczości obrazu. Standardem jest oczywiście port HDMI, wykorzystamy go do współpracy z większością laptopów, konsol czy kart graficznych. Bardzo popularny jest także DisplayPort, który spotkamy przede wszystkim w nowoczesnych kartach graficznych. Oba te standardy pozwolą na przesłanie obrazu i dźwięku w najwyższej jakości. Coraz większą popularnością cieszy się także standard USB-C, na którego obecności skorzystają przede wszystkim posiadacze laptopów. Monitor 21:9 może mieć koncentrator USB. Do dodatkowych portów podłączysz np. klawiaturę i mysz. Następnie, np. po powrocie z pracy swój laptop z monitorem możesz połączyć portami USB-C. Standard ten umożliwi: przesłanie obrazu, komunikację z peryferiami jak wspomniana klawiatura i mysz oraz ładowanie komputera. Wystarczy więc jeden przewód, aby uzyskać uniwersalną stację dokującą do laptopa.

Monitor gamingowy – w wydaniu ultrawide

Gry to jedna z dziedzin, które najmocniej zyskały na nowej perspektywie wniesionej przez monitor 21:9. Podstawowe zalety to szersze pole widzenia w wielu tytułach. Docenisz to np. w grach sieciowych, kiedy po prostu prędzej dostrzeżesz wroga na skraju mapy. Przydatne rozwiązania bez których nie może obejść się monitor gamingowy to funkcje synchronizacji klatek obrazu FreeSync oraz G-Sync. Z tej pierwszej skorzystamy na kartach graficznych firmy AMD oraz Nvidia GTX1060 lub nowszych. Funkcja G-Sync jest zarezerwowana jedynie dla kart Nvidia. Rozwiązanie to synchronizuje częstotliwość odświeżania obrazu z liczbą renderowanych przez komputer klatek. Dzięki temu można wyeliminować takie zjawiska jak zacięcia obrazu czy tearing – rozrywanie klatek. 


Dodatkowo w przeciwieństwie do funkcji V-Sync, zarówno FreeSync jak i G-Sync, nie powodują powstawania dodatkowych opóźnień i mogą dopasowywać częstotliwość odświeżania. Standardowo monitor 21:9 będzie pracować z 60 Hz częstotliwością odświeżania obrazu. Na rynku znajdują się jednak modele w których można ją zwiększyć do 75 Hz. To w sam raz dla mniej wymagających graczy. Jeśli poszukujesz ekranu gamingowego, powinieneś rozważyć taki, który ma znacznie wyższe odświeżanie, np. 100 lub 144 Hz. Najlepsze monitory gamingowe oferują nawet 200 Hz. Jakie to daje korzyści? Przede wszystkim obraz jest płynniejszy, a opóźnienia są zredukowane do minimum. Wszelkie wydarzenia na ekranie będą więc szybciej widoczne, a Ty zyskasz przewagę w rozgrywkach sieciowych. Podobnie jak telewizor, monitor 21:9 może mieć funkcję HDR. Jej wprowadzenie pozwoliło na wydobycie szczegółów z ciemnych i jasnych partii obrazu. Efekt jest widoczny przede wszystkim w filmach i nowych grach. Jego jakość jest powiązana z jasnością wyświetlacza. Im większa, tym HDR jest bardziej widoczny. Konsorcjum VESA specjalizujące się w standaryzacji grafiki komputerowej przyznaje monitorom certyfikaty, które mają potwierdzać jakość oferowanego efektu HDR.

Monitor zakrzywiony i szeroki

Większa szerokość wyświetlaczy wraz z rosnącymi przekątnymi spowodowały, że producenci zaczęli eksperymentować z typami wyświetlaczy. Stąd wprowadzenie lekkiego zakrzywienia, które jest szczególnie popularne w wyświetlaczach dla graczy. Monitor zakrzywiony sprawia wrażenie, że obraz nas niemal otacza, a to pogłębia immersję podczas rozgrywki. Zazwyczaj promień krzywizny wynosi 1800 lub 1900R. Taka wartość sprawia, że odległość oczu od każdego elementu na ekranie monitora jest praktycznie taka sama. Zakrzywione monitory mają często cienkie ramki, dzięki temu można je łatwo łączyć w konfiguracje wielomonitorowe. Trzy takie wyświetlacze pozwalają niemal całkowicie zanurzyć się w wirtualnym świecie.

Gdy monitor ultrawide nie wystarcza

Wtedy należy sięgnąć po monitor 32:9. To nowa propozycja dla miłośników ultraszerokich wyświetlaczy. W tym standardzie dostępne są matryce o przekątnej 49 cali i rozdzielczości 3840 × 1080 lub 5120 × 1440 pikseli. Biorąc pod uwagę rozmiar wyświetlacza, oferują one przestrzeń roboczą podobną do dwóch ekranów o przekątnej 27 cali. Zyskujesz jednak jednolitą powierzchnię, która nie jest rozdzielona przez żadną ramkę. Ekran musi być zakrzywiony, ponieważ objęcie wzrokiem wyświetlacza o tak dużej szerokości byłoby niezwykle trudne. Korzyści z tego rozwiązania to przede wszystkim większa produktywność. Na wyświetlaczu zmieścimy kilka aplikacji jednocześnie, z których podgląd możemy wykorzystać na bieżąco. Dołączone oprogramowanie pozwala wydzielić strefy i ułatwia zarządzanie oknami. Monitory o proporcji 32:9 to również ciekawa propozycja dla miłośników gier, którzy chcą zanurzyć się w rozgrywce. Dlatego też oferowane są z matrycami o wysokiej częstotliwości odświeżania.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756