Poradniki Eksperta

Monitor płaski czy zakrzywiony? Jaki kupić?


Minęły już czasy, kiedy w biurze lub w domu korzystano z ekranów zajmujących dużą przestrzeń. W ostatnim okresie coraz częściej można spotkać płaskie monitory z zakrzywionym ekranem, które zdobywają coraz większą popularność. Jakie mają one zalety, dla kogo są przeznaczone i czym się kierować przy ich zakupie? Jaki kupić? Monitor płaski czy zakrzywiany. monitor z zakrzywianym ekranem


Monitor płaski czy zakrzywiany?


Wśród podstawowych zalet monitorów z zakrzywionym ekranem wyróżnia się doskonały kąt widzenia, głębię oraz naturalność barw. Wynika to z faktu, iż każdy punkt ekranu takiego monitora znajduje się w takiej samej odległości od oczu. Oprócz tego zakrzywiony monitor ma bardzo krótki czas reakcji, nie migocze (a więc jest bezpieczny dla wzroku) oraz nie powoduje zniekształceń obrazu. W toku jego eksploatacji można ponadto zauważyć, że jest on znacznie mniej podatny na różnego rodzaju refleksy świetlne. Ostatnią, ale równie ważną zaletą jest efektowny design monitora typu curved. Umieszczony w gabinecie, w domu lub w biurze sprawia, że pomieszczenie, w którym się znajduje, nabiera oryginalnego, nowoczesnego wyglądu.


Lepiej kupić monitor płaski czy zakrzywiany? Monitory posiadające zakrzywiony ekran doskonale sprawdzają się wśród miłośników komputerowych multimediów, a szczególnie amatorów filmów i seriali, którzy dzięki nim są w stanie wychwycić niemal wszystkie szczegóły obrazu, niezależnie od stopnia jego zaciemnienia oraz graczy, którzy wzbogacają w ten sposób swoją komputerową rozgrywkę. Możliwość obserwacji każdej części ekranu z tej samej odległości to spora zaleta dla obu grup użytkowników. Oprócz tego z licznych zalet monitorów z zakrzywionym ekranem skorzystają osoby dużo pracujące przed komputerem. Światło z otoczenia odbija się od ekranu monitora curved w znacznie mniejszym stopniu, co poprawia jakość obrazu oraz zmniejsza wysiłek, jaki jest konieczny dla oczu, by śledzić obraz. Zakrzywione monitory są więc doskonałym rozwiązaniem dla osób, które spędzają przed komputerem w ciągu dnia bardzo dużo godzin.


Monitor z zakrzywionym ekranem w naszej ofercie:


Monitor zakrzywiony – jak wybrać?


Przed zakupem monitora z zakrzywionym ekranem trzeba sprawdzić kilka jego parametrów. Pierwszym z nich jest przekątna ekranu. Monitory typu curved są zwykle większe od standardowych, płaskich modeli. Najczęściej można spotkać w nich ekrany o przekątnej od 23 do 27 cali, które zdecydowanie powinny wystarczyć do domowego użytku. Z kolei w przypadku biur, jeśli chodzi o monitory dla programistów i projektantów – warto zastanowić się nad tymi, które posiadają powyżej 28 cali. Korzystanie z nich jest wówczas znacznie wygodniejsze, jeśli na komputerze wykonuje się zaawansowane operacje.  Dużą rolę odgrywa ponadto rozdzielczość ekranu. Oprócz standardowych 1920x1080 oraz 2560x1080, można się spotkać z monitorami o rozdzielczości 2560x1440 lub 3440x1440, które sprawdzą się doskonale w każdej sytuacji, jednakże trzeba liczyć się z tym, że ich cena będzie odpowiednio wyższa (nawet 2–3 krotnie).

 

Równie istotnym parametrem monitorów zakrzywionych jest stopień zakrzywienia ekranu. Decyduje on o wyrazistości obrazu i określany jest symbolem „R”. Im ten parametr jest mniejszy, tym większe zakrzywienie i lepsza jakość obrazu. Wartość „R” mówi o tym, jaka musiałaby być średnica okręgu powstałego z monitorów typu curved ustawionych obok siebie. Najlepsze monitory zakrzywione osiągają wartość nawet 1800R, choć można się spotkać też z takimi, których stopień zakrzywienia wynosi 4000R.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756