Poradniki Eksperta

Monitor dotykowy – czy warto go kupić?


Monitory komputerów stacjonarnych są stale rozwijanymi urządzeniami. Kiedyś były ciężkie, wielkie i nie gwarantowały wysokiej rozdzielczości obrazu. Teraz możesz wyposażyć swoje stanowisko w monitor dotykowy. To coś w sam raz dla osób, które doceniają nowinki techniczne. Co charakteryzuje ten sprzęt i na co zwrócić uwagę podczas zakupu?monitor dotykowy


Czy warto kupić monitor dotykowy?


To pytanie, na które ostatecznie odpowiedzieć musisz sobie sam. Najpierw jednak poznaj możliwości tego rodzaju urządzeń, aby sprawdzić, czy spełni Twoje oczekiwania. Przede wszystkim, istotną sprawą jest rodzaj matrycy. Bez względu na to, jaki typ Cię interesuje, możliwy jest wybór rozwiązania dotykowego. To samo dotyczy metody podświetlenia ekranu. Jeśli jesteś grafikiem, na pewno będziesz szukał monitora z matrycą IPS. Gwarantuje ona realistyczne kolory i szeroki kąt widzenia. Taki monitor dotykowy pozwoli w wygodny sposób przygotowywać nowe, kreatywne projekty. Matryce TN również są wykorzystywane w przypadku takich urządzeń. Są to jednak modele, które poleca się graczom. Czy w gamingu potrzebne jest sterowanie dotykowe? Raczej nie. Graczom polecamy wybrać klasyczny monitor, ale w większym rozmiarze i oferującym szybszy czas reakcji.


Do uniwersalnego zastosowania polecane są monitory dotykowe VA. To kompromis pomiędzy wcześniej przedstawianymi matrycami. Taki sprzęt przyda się świetnie podczas pracy biurowej, nauki oraz przeglądania sieci. Właśnie takie docelowe przeznaczenie idealnie sprawdzi się w połączniu ze sterowaniem dotykowym. Monitor ten polecamy osobom, które pracują na webowych (internetowych) aplikacjach, często korzystają z komunikatorów i chcą zapewnić sobie funkcjonalny, nowoczesny sprzęt.A może komputer All in One?


Debatując na temat monitorów dotykowych, warto powiedzieć kilka słów o komputerach All in One. Część z nich jest wyposażona w ekran dotykowy, który umożliwia wygodne sterowanie bez użycia klawiatury i myszki. Zaletą takiego urządzenia jest ograniczenie konstrukcji do monitora zamkniętego w nieco większej obudowie. Mieszczą się w niej także podzespoły takie jak procesor, dysk, pamięć RAM, układ graficzny oraz inne elementy, które tworzą komputer. Taki wybór to nie tylko zagwarantowanie sobie monitora dotykowego, lecz również ograniczenie zajmowanego przez komputer miejsca. Dotykowe urządzenia All in One to świetny sprzęt, który oferuje wydajność zbliżoną do większości laptopów, lecz przeznaczony jest do wykorzystywania stacjonarnego – na przykład w biurze.


Co jest ważne podczas wyboru właściwego monitora dotykowego?


Aby monitor dotykowy spełnił Twoje oczekiwania, konieczne jest odpowiednie zweryfikowanie parametrów technicznych, które oferuje. Z punktu widzenia sterowania palcami, kluczowy jest wybór modelu, który oferuje możliwie najwięcej punktów dotyku. Ten parametr informuje o tym, jak wiele jednoczesnych naciśnięć jest prawidłowo odczytywanych przez monitor. To ważne, gdyż mówi wiele o wydajności panelu dotykowego. Informację tę można spotkać często jako technologię pojemnościową. Takie rozwiązanie jest polecane do użytku domowego. Jest jeszcze kilka innych systemów dotykowych, które dedykowane są przeznaczeniu technicznemu lub instalacji w miejscach użyteczności publicznej. Wybierając monitor, dobierz odpowiednią przekątną ekranu. Obecnie coraz więcej urządzeń oferowanych jest w rozmiarach powyżej 24 cali. Praca na komputerach z podłączonym niewielkim monitorem już dawno odeszła do lamusa. Kluczowa jest w tym wypadku również rozdzielczość. Im wyższa, tym więcej szczegółów i lepszej jakości będzie obraz. To szczególnie ważne w przypadku dużych ekranów. Proporcje ekranu, które wykorzystywane są w monitorach, odpowiadają najczęściej formatowi kinowemu. Stąd najczęściej układ 16:9 lub nawet 21:9 (w przypadku bardzo szerokich ekranów). Oczywiście proporcje można dowolnie ustawiać poprzez ustawienia systemowe.


O matrycach już trochę napisaliśmy, wskazując, którzy użytkownicy na pewno będą zadowoleni z monitora dotykowego. Jak w przypadku każdego ekranu, ważny jest czas reakcji urządzenia oraz częstotliwość odświeżania. W przypadku tego pierwszego parametru, warto szukać modelu o możliwie jak najkrótszym opóźnieniu. To ważne szczególnie dla osób lubiących kino akcji lub graczy. Częstotliwość odświeżania ekranu wpływa na płynność ruchu odtwarzanego na ekranie. Im wyższa, tym lepiej dla użytkownika. Jeśli szukasz monitora dotykowego, skorzystaj z pomocy naszych doradców. Z ich wsparciem o wiele łatwiej będzie Ci wybrać właściwe urządzenie, które usprawni pracę na komputerze.


Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert