Zdaniem eksperta
Sposób dystrybucji oprogramowania nieco różni się od sprzedaży tradycyjnych, fizycznych produktów. Aplikacje mogą być licencjonowane na różnych zasadach, co często stwarza ograniczenia w ich użyciu. Obecnie zazwyczaj spotkamy licencje na bazie subskrypcji OEM oraz BOX. W tym poradniku wyjaśnimy, czym się różnią i którą z nich wybrać najlepiej.
Komputer jest urządzeniem elektronicznym, które możemy w dzisiejszych czasach spotkać na każdym kroku. Szturmem zdobyło rynek, stając się narzędziem pracy, nauki, a coraz częściej także rozrywki. Do jego poprawnego funkcjonowania, potrzebujemy jednak czegoś więcej, a jest to system operacyjny. Najpopularniejszym obecnie jest Windows, który praktycznie zdominował rynek, a jego różne wersje możemy spotkać na niemal każdym komputerze, czy laptopie. Ważne jest, aby przed dokonaniem zakupu komputera, zorientować się, czym jest licencja OEM i która z nich będzie dla nas najodpowiedniejsza.
Prawdopodobnie zdarzyło Ci się kiedyś instalować jakiś program. Nie musiał to być system operacyjny, ale np. gra komputerowa czy aplikacja użytkowa, jak np. pakiet biurowy. Każdy z tych programów posiada umowę chroniąca interesy twórcy aplikacji - czyli umowę EULA. Precyzuje ona takie kwestie jak:
To oczywiście podstawowe kwestie, wyjaśniające co to jest licencja. EULA jest zazwyczaj dosyć długa, jednak podczas procesu instalacji możesz się z nią w pełni zaznajomić i przyjrzeć się wszystkim niezbędnym szczegółom.
Z pojęciem OEM spotkasz się najczęściej w przypadku zakupu systemu operacyjnego. Określenie to oznacza Original Equipment Manufacturer, czyli wytwórcę oryginalnego wyposażenia. Poza oprogramowaniem również dostawcy sprzętu określani są jako producenci OEM. To firmy tworzące urządzenia wszelkiego rodzaju, od AGD po zaawansowaną elektronikę na zlecenie danej firmy. Następnie produkty te są sprzedawane pod logotypem danej marki oraz w jej sieci dystrybucji. W dzisiejszych czasach, gdy urządzenia są wysoce zaawansowane technicznie, produkcja OEM jest naturalnym zjawiskiem pozwalającym ograniczyć koszty oraz wyspecjalizować się w dostarczaniu konkretnych rozwiązań.
W przypadku oprogramowania, spotkasz się zaś z określeniem licencja OEM – co to oznacza? Termin ten pierwotnie odnosił się do komputerów osobistych, które są sprzedawane z preinstalowanym oprogramowaniem stanowiącym element wyposażenia. Gdy kupisz w Media Expert laptopa z system operacyjnym to zainstalowany na nim system to tzw. wersja OEM. Taki sposób dystrybucji ma swoje ograniczenia, ale i zalety, co wyjaśnimy w dalszej części poradnika.
Kupiłeś komputer z zainstalowanym systemem operacyjnym w wersji OEM. Co to oznacza dla Ciebie jako użytkownika? Przede wszystkim musisz mieć świadomość, że dołączone oprogramowanie stanowi integralną część zestawu komputerowego. Oznacza to, że nie możesz np. odinstalować systemu i sprzedać go, czy zainstalować na innym urządzeniu. Takie działania są niedozwolone z perspektywy umowy zawartej z twórcą oprogramowania. Analogicznie, gdy będziesz chciał sprzedać swój komputer, musisz do niego dołączyć licencję na oprogramowanie zakupione razem z nim. W przypadku oprogramowania OEM, wsparcie techniczne jest zazwyczaj zapewniane przez producenta sprzętu, a nie przez twórcę oprogramowania. Na przykład, jeśli masz problem z systemem operacyjnym Windows na licencji OEM, powinieneś kontaktować się z producentem swojego komputera, a nie bezpośrednio z Microsoftem.
Oczywiście są kwestie przemawiające za dostarczaniem oprogramowania OEM. Co to za zalety? Przede wszystkim producent sprzętu dokonuje zakupu hurtowego, nawet kilku milionów licencji w przypadku systemu operacyjnego. Dzięki temu może negocjować znacznie korzystniejsze warunki z twórcami oprogramowania i cena za pojedynczą licencję jest niższa. To sprawia, że możesz taniej kupić komputer z systemem operacyjnym. Oczywiście często np. laptopy sprzedawane są bez systemu, jednak gdy zsumujemy koszt urządzenia oraz zakupu dodatkowej licencji okazuje się, że jest wyższy niż wybór sprzętu z oprogramowaniem OEM. Niebagatelną zaletą jest także oszczędność czasu i wygoda. Otrzymujesz bowiem kompletne urządzenie, gotowe do pracy praktycznie po wyjęciu z pudełka i krótkiej konfiguracji.
Zobacz także: System operacyjny – co to jest? Który wybrać?
Gdy kupiłeś komputer bez np. systemu operacyjnego, możesz dokupić dodatkowe oprogramowanie w wersji OEM. Pamiętaj jednak, że po aktywacji zostaje ono przypisane do komputera, podobnie jakbyś kupił zestaw. Jako identyfikator najczęściej służy płyta główna. Oznacza to, że możesz dowolnie zmieniać podzespoły w swoim komputerze np. dokupić pojemniejszy dysk, pamięć RAM, zmienić kartę graficzną czy procesor o ile wszystkie te elementy będą osadzone na tej samej płycie głównej. Licencja OEM, mimo że została zakupiona oddzielnie, nie może być odsprzedana po aktywacji na komputerze.
Oczywiście może zdarzyć się sytuacja, że Twoja płyta główna ulegnie uszkodzeniu i jest to starszy model, już niedostępny, nawet na rynku wtórnym. W takim przypadku, aby aktywować licencje OEM skontaktuj się z producentem oprogramowania, a konkretnie działem odpowiedzialnym za aktywację i licencje i przedstaw sytuację. Do pomyślnego załatwienia sprawy na pewno przydatne będą: oryginalny nośnik, dowód zakupu oraz klucz licencyjny, które otrzymałeś przy zakupie oprogramowania.
Poza OEM popularnym rodzajem licencji jest BOX. Warto przyjrzeć się jej bliżej, ponieważ może bardziej odpowiadać Twoim potrzebom. Dlatego sprawdźmy jakie różnice oferuje BOX vs OEM. Przede wszystkim, gdy decydujesz się na ten rodzaj oprogramowania, masz znacznie większą swobodę jego transferowania na inne urządzenia. Po zainstalowaniu na jednym komputerze, licencja BOX może być później zainstalowana na innym urządzeniu i nie jest przypisana do sprzętu. Oczywiście są pewne ograniczenia. Wersja BOX jest zazwyczaj jednostanowiskowa. Oznacza to, że legalnie możesz korzystać z niej tylko na jednym urządzeniu jednocześnie. Gdy chcesz ją przenieść na inny komputer, powinna zostać odinstalowana z poprzedniego. Kolejna różnica w kwestii oprogramowania BOX vs OEM to fakt, że to pierwsze możesz sprzedać gdy przestaniesz go używać. Licencja jest w pełni zbywalna. W zestawie zazwyczaj otrzymujesz klucz licencyjny i nośnik, np. pendrive lub płytę DVD. W przypadku licencji BOX, wsparcie techniczne jest zapewniane przez twórcę oprogramowania (np. Microsoft).
Jak widać w porównaniu licencji BOX vs OEM, zapisy tej pierwszej są mniej restrykcyjne i korzystniejsze dla użytkownika. Zatem czy są jakieś wady? Różnica to przede wszystkim cena. Oprogramowanie w wersji BOX jest droższe.
Coraz popularniejszym rozwiązaniem są również licencje abonamentowe, ważne przez dany okres. Są tańsze i często oferują dodatkowe korzyści, np. przestrzeń w chmurze w przypadku aplikacji biurowych. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że producent oprogramowania stale je aktualizuje, dodając nowe funkcje. To popularny model, np. w przypadku aplikacji antywirusowych.
Obsługa klienta
Informacje
Zakupy
Moje konto
Pomoc
Zadzwoń do nas
Tel. 756 756 756
Pon - Pt
08:00 - 20:00
29.11
08:00 - 22:00
02.12
08:00 - 22:00
Sob
10:00 - 18:00
Niedz
10:00 - 18:00
Fax 22 122 31 11
Інфолінія:
пн-пт: 8:00 - 20:00
Infoline:
Mon-Fri: 8:00 - 20:00
Znajdź swój sklep
Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 943 750,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756