Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Regeneracja baterii w laptopie – czy da się uratować baterię w laptopie?

Data dodania: 18-07-2023

Zalet laptopów jest dużo, lecz najważniejszą z nich jest mobilność. Dzięki zasilaniu akumulatorowemu możliwe jest korzystanie z komputera w dowolnym miejscu, nawet bez dostępu do sieci elektrycznej. Po kilku latach może okazać się, że czas pracy urządzenia uległ skróceniu. Wtedy pomocna może okazać się regeneracja baterii do laptopa. Wyjaśniamy czym jest i jak można ją wykonać.

Regeneracja baterii do laptopa – co to takiego?

Jeśli Twój laptop coraz krócej pracuje w trybie baterii, jest to najczęściej oznaką zużycia ogniw. Akumulatory w każdym urządzeniu po czasie tracą wydajność. Choć baterie litowo-jonowe cieszą się naprawdę dobrymi opiniami i wysoką żywotnością, nawet na nie przyjdzie kiedyś czas. Pomimo, że początkowo praca laptopa skróci się o kilka-kilkanaście procent, z czasem może być możliwe tylko kilkuminutowa praca bez podłączenia do sieci elektrycznej. W tym wypadku możliwości są co najmniej dwie. Pierwszą jest zakup nowego akumulatora. To jednak wiąże się z niemałym wydatkiem. Czasami konstrukcja komputera mobilnego uniemożliwia samodzielny demontaż. Drugą z opcji jest regeneracja baterii do laptopa.


Może ona przynieść różny rezultat, w zależności od rodzaju ogniw, a także skali zużycia. Akumulatory zużywają się na dwa sposoby. Pierwszy dotyczy wyczerpania się ogniw, które tracą swoją początkową pojemność. Przekłada się to na skrócenie cyklu pracy laptopa. Zużyciu może także ulec sterownik. Odpowiada on między innymi za liczenie cykli ładowania i rozładowania baterii. Każdy z układów posiada zaprogramowany z góry przebieg. Jeśli zostanie przekroczona ilość cykli, bateria zostanie po prostu dezaktywowana. Naprawa baterii w laptopie polega na wymianie ogniw oraz wyzerowaniu licznika.

Baterie do laptopów w naszej ofercie

Jak zregenerować baterię w laptopie?

Przede wszystkim, musisz odłączyć baterię od komputera. W większości modeli jest to możliwe dzięki przesunięciu suwaka, a następnie wyciągnięciu akumulatora dłonią. Trudniej będzie w przypadku konstrukcji przewidujących montaż baterii wewnątrz obudowy. To zadanie dla osób, które nie boją się demontażu podstawy laptopa.


Jeśli już wyciągnąłeś akumulator, konieczne będzie odłączenie układu licznika od ogniw. Ważne jest zachowanie właściwej kolejności. Zacznij od kabelka o największym napięciu. Powinien być oznaczony dużym plusem. Kolejne dwa mają mniejszy voltaż, będą również oznaczone „+”, lecz mniejszym. Ostatnim przewodem do odcięcia jest ten minusowy. Odłączanie przewodów powinno być wykonane poprzez krótkie odcięcie obcążkami przy łączeniu z ogniwami. W tym celu możliwe jest również wykorzystanie lutownicy, ale nie polecamy tego sposobu niedoświadczonym osobom. Mogłoby dojść do przepięcia, które może uszkodzić elektronikę. W przypadku ogniw wyższej klasy możesz spotkać również termometr do nich zamontowany. Gdyby temperatura baterii była zbyt wysoka, możliwe byłoby uszkodzenie akumulatora. Jego odłączenie nie powinno sprawić Ci problemu.


Kolejnym krokiem jest podłączenie nowych ogniw. Musisz połączyć je szeregowo, łącząc plus jednego pakietu z minusem drugiego. Ogniwa są zazwyczaj łączone za pośrednictwem blaszek. Używanie lutownicy jest złym rozwiązaniem, gdyż wysoka temperatura grotu mogłaby doprowadzić do trwałej awarii ogniw.


Zanim podłączysz nowy pakiet, powinieneś przeprowadzić test napięcia. Wszystkie ogniwa powinny cechować się taką samą ilością voltów. Konieczne jest także zweryfikowanie rezystancji wewnętrznej. To ważne, gdyż jeśli będą występowały różnice pomiędzy ogniwami, będą się one ładowały w różnym czasie. Do wyzerowania stanu licznika konieczne jest zaprogramowanie układu, który odpowiada za sterowanie akumulatorem. O wiele prostszym rozwiązaniem jest jednak zakup nowej jednostki sterującej. Programowanie elektroniki jest trudne i wymaga doświadczenia. Jeśli wszystko jest już gotowe, czas na test. W tym celu podłącz baterię do laptopa i podłącz zasilacz. Zwróć uwagę na diody w laptopie lub zasilaczu. Jeśli zapali się zielona lampka, możliwe jest uruchomienie komputera. Warto obserwować stan ładowania oraz szybkość rozładowywania się akumulatora. Sprawdzaj także temperaturę ogniw. Zbyt nagrzane mogą ulec uszkodzeniu, a tego chcielibyśmy uniknąć.


Przy okazji chcemy przypomnieć o niebezpieczeństwie płynącym z samodzielnych prac przy urządzeniach elektrycznych. Jeśli nigdy wcześniej tego nie robiłeś i nie posiadasz odpowiedniej wiedzy, zleć usługę specjaliście. Jeśli po samodzielnym wykonaniu naprawy zauważysz jakiekolwiek nieprawidłowości, odłącz ogniwo od zasilania.

A co z domowymi, legendarnymi sposobami na naprawienie baterii?

Każdy z nas słyszał o mitycznych sposobach na regenerację baterii. Nie dotyczyły one tylko akumulatorów do laptopa, lecz także zwykłych, wymiennych ogniw. W części z nich było zawsze źdźbło prawdy. Jak jednak w prosty sposób uratować baterię litowo-jonową od komputera? Jeśli zauważasz spadek wydajności akumulatora, rozładuj go do końca. Musi dojść do głębokiego rozładowania, po którym laptop ani drgnie. Następnie podłącz zasilacz i nie włączaj laptopa przez dwie doby. Dostarczany do ogniw prąd może doprowadzić do regeneracji baterii, choć na pewno nie na stałe. To jedna z prostszych metod, która przecież nie kosztuje ani złotówki – poza oczywiście zużytą energią elektryczną.


Drugi sposób może Ci się wydać dziwny, ale naprawdę działa. Odłączoną baterię musisz zamrozić. W tym celu owiń ją gazetą lub papierowym ręcznikiem. Następnie włóż tak przygotowany akumulator do szczelnej torby. Torbę z baterią umieść w zamrażarce na około 12 godzin. Następnie odstaw akumulator, aby spokojnie mógł nagrzać się do temperatury pokojowej. Może to trwać co najmniej kilka godzin. Podczas rozmrażania na baterii zbierać będzie się wilgoć, którą możesz przetrzeć ścierką. Kolejnym krokiem jest pełne naładowanie ogniw, które zajmie 48 godzin. W tym czasie nie używaj laptopa i pozwól wrócić akumulatorowi do swojej kondycji. Sekret tego rozwiązania tkwi w wydalaniu wilgoci z ogniw dzięki procesowi zamrożenia.

Czy serwisy regenerują baterie do laptopów?

Jak najbardziej tak. Musisz tylko poszukać odpowiedniego serwisu, który posiada doświadczenie w realizacji tego typu usług. Skuteczna regeneracja jest jak najbardziej opłacalna, gdyż zapłacisz za nią nie więcej niż 100 złotych. Cena nie jest stała, zależy od wielu czynników. Im więcej ogniw posiada akumulator, tym wyższa będzie cena. Nadal jest to w większości przypadków tańsze rozwiązanie, aniżeli zakup nowej baterii. Akumulator do laptopa może kosztować od 200 do ponad 300 złotych. Najlepiej zapytać serwis o orientacyjną cenę, aby nie przepłacić. Jeśli koszt regeneracji będzie podobny do ceny zakupu nowej baterii, postaw na nowy akumulator.

Jak często trzeba regenerować baterię w laptopie?

To akurat kwestia indywidualna. Niektórzy użytkownicy nie muszą tego robić w ogóle. To zależy od częstotliwości używania komputera, a także ilości cykli pełnego rozładowania. Laptop często używany w trybie akumulatorowym na pewno będzie szybciej wymagał regeneracji baterii niż sprzęt używany stacjonarnie. Mimo wszystko, w razie problemów z ogniwami, warto zdecydować się na taki zabieg. Pozwala on zaoszczędzić pieniądze, a przecież nikt nie lubi wydawać gotówki na niepotrzebne wydatki.

Laptopy w naszej ofercie

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 943 750,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756