Poradniki Eksperta

Rodzaje monitorów – poznaj rodzaje matryc


Wybór odpowiedniego monitora, nie jest prostym zadaniem. Musisz pamiętać, że spędzanie wielu godzin przed ekranem, wymaga rozsądnego wyboru opartego na przygotowaniu merytorycznym. W poniższym poradniku, przedstawiamy rodzaje monitorów oraz pomagamy zdecydować się na sprzęt, do określonego przeznaczenia docelowego.rodzaje monitorów


Różne rodzaje monitorów – wiedziałeś o nich?


O ile nie chodzi tu już o klasyfikację, ze względu na docelowe przeznaczenie, czy konstrukcję, to rodzaje monitorów można podzielić także ze względu na typ matrycy, którą zdecydowano się wbudować w konkretnym modelu. Tylko kompleksowe rozeznanie się w oferowanych parametrach technicznych, umożliwia wybór naprawdę dobrego ekranu. Wielogodzinna praca lub rozrywka przed monitorem, nie wpływa dobrze na Twój wzrok, dlatego powinieneś wybrać urządzenie tak, aby zapewnić jak najlepszą ochronę oczu. W naszym poradniku, poruszymy wszystkie kwestie istotne z punktu widzenia użytkownika. W pierwszej kolejności, omówimy rodzaje matryc monitorów, gdyż to temat zdecydowanie najtrudniejszy, dla osób dotąd nieinteresujących się szczegółami technicznymi.


Sprawdź również:


Monitory w naszej ofercie:


Rodzaje matryc w monitorach komputerowych


Podstawowe typy matryc są tak naprawdę trzy, choć pochodnych rodzajów jest jeszcze sporo. Im też poświęcimy trochę uwagi, lecz zajmijmy się tymi najpopularniejszymi. Monitory z matrycą TN, to najbardziej znany rodzaj ekranów komputerowych. Choć aktualnie popularność tych urządzeń spada, to nadal jest to sprzęt dostępny w korzystnych cenach. Czas reakcji jest stosunkowo niski, a częstotliwość odświeżania wysoka. To dobra propozycja dla graczy, którzy dysponują ograniczonym budżetem. Krótki czas reakcji sprawia, że opóźnienia pomiędzy wysłaniem sygnału, a wyświetleniem obrazu są niewielkie. Dzięki temu, możesz zareagować szybciej, aby ubiec nieprzyjaciela przed atakiem. Na takie elementy, warto zwracać uwagę przede wszystkim w przypadku rozgrywek wieloosobowych. 


Dużą zaletą monitorów z matrycą TN, jest także wierne odwzorowanie kolorów. To ważne dla osób, którym zależy na zapewnieniu obrazu w możliwie najlepszej jakości. Minusem matryc tego rodzaju, jest na pewno niewielki kąt widzenia, który wymusza zajęcie pozycji możliwie jak najbardziej na wprost ekranu. Nie będzie to miałko jednak większego znaczenia dla osób, które nie przewidują na przykład oglądania filmów w większym gronie.


Jeśli jednak chcesz organizować seanse kinowe przed monitorem, wybierz ekran z matrycą IPS. Obecnie, to najbardziej popularny sprzęt. To między innymi zasługa jego uniwersalności. Przede wszystkim, zapewnia szerokie kąty widzenia. Oznacza to, że nie tylko osoba zasiadająca naprzeciwko monitora, będzie widziała obraz bez zniekształceń. Choć matryce IPS nie wyświetlają najlepiej czerni, to odwzorowanie kolorów jest raczej na wysokim poziomie. To, z czym część tego rodzaju monitorów ma problem, to wyświetlanie dynamicznych scen. Częstotliwość odświeżania nie jest przeważnie zbyt wysoka, a czas reakcji dość długi. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby używać takich monitorów do gier, lecz nie polecamy tego w przypadku rozgrywek wieloosobowych. Granie w sieci wymaga zdecydowanie lepszych parametrów, które pozwolą szybciej reagować na zagrożenia.


Ostatnim z najpopularniejszych typów matryc, jest matryca VA. To zdecydowanie najlepsza opcja dla osób wymagających obrazu o najlepszych parametrach. Użytkownik może liczyć na wysoki kontrast oraz możliwość wyświetlania naturalnej czerni. Nie ma także problemu, ze zbyt wąskimi kątami widzenia. Monitory VA mogą być z powodzeniem wykorzystywane do oglądania filmów w większym gronie. Bardzo często, decydują się na nie graficy, którzy potrzebują sprzętu niezniekształcającego obraz.


Na koniec podsumujmy zebrane powyżej informacje, krótko charakteryzując każdy typ matrycy.


Zacznijmy od paneli VA. Tego rodzaju monitory sprawdzą się podczas pracy oraz oglądania filmów lub seriali.


Ich zaletami są:


 • wyświetlanie głębokiej czerni;
 • wysoki kontrast obrazu;
 • bardzo dobre odwzorowanie kolorów;
 • szeroki kąt widzenia.


Jako wadę, na pewno można wymienić występujące w niektórych przypadkach efekty smużenia, które są widoczne podczas dynamicznych scen.


Matrycę TN na pewno docenią gracze oraz osoby dużo pracujące przed monitorem. 


Zaletami tego rodzaju paneli, są na pewno:


 • krótki czas reakcji;
 • relatywnie korzystne ceny;
 • brak efektu smużenia;
 • wysoka częstotliwość odświeżenia.


Wady matryc TN to:


 • nienajlepsza jakość obrazu w porównaniu z innymi matrycami;
 • mniej obszerna paleta barw.
 • W przypadku matryc IPS, wymienić jako zalety należy:
 • bardzo wysoką jakość obrazu;
 • dokładne podświetlenie ekranu;
 • szeroki kąt widzenia;
 • bardzo szczegółowe odwzorowanie kolorów.

Wadą na pewno jest nie najlepiej wyglądająca czerń i niższa częstotliwość odświeżania ekranu.


rodzaje monitorów


Pozostałe rodzaje matryc


Choć podstawowe rodzaje matryc zostały już powyżej scharakteryzowane, warto wspomnieć o pozostałych typach, które są oferowane Klientom. Jednym z nich jest matryca PLS. Została zaprojektowana przez markę Samsung i jest odpowiedzią na dobrze znane panele IPS. PLS ma zapewniać szersze kąty widzenia, większą jasność oraz bardzo dobrej jakości obraz. Są świetnym rozwiązaniem dla osób, które pracują przy obróbce video i grafiki. Gracze raczej nie będą zainteresowani takim sprzętem, ze względu na niską częstotliwość odświeżania oraz długi czas reakcji.


Kolejnym rozszerzeniem dla matryc IPS, jest AH-IPS, które zostało wprowadzone przez LG. Jest to ekran wykorzystywany nie tylko w monitorach, ale także smartfonach i tabletach. Na etapie wprowadzania tego rozwiązania, AH-IPS oferował większą rozdzielczość.


Rozszerzeniem dla matryc VA są ekrany MVA. Oferują bardzo krótki czas reakcji, szeroki kąt widzenia i bardzo głębokie kontrasty. Użytkownik może także liczyć na dobre odwzorowanie barw. Te wszystkie plusy matrycy, wynikają z jej konstrukcji. Czerń wyświetlana na monitorach tego typu, jest bardzo ciemna i naturalna. Matryce MVA, polecane są między innymi graczom. Kolejnym unowocześnieniem ekranów VA, jest AMVA. To technologia, która łączy zalety kilku rodzajów matryc, zapewniając możliwie najbardziej uniwersalny monitor. W ofercie znajdziesz jeszcze kilka matryc, które dedykowane są ścisłemu przeznaczeniu.


Jak wybrać właściwy monitor? Najważniejsze parametry


Nie tylko wybór matrycy jest ważny. Jedną z ważniejszych spraw, jest niewątpliwie zdecydowanie się na konkretną wielkość ekranu. Kiedyś monitory wyposażono w niewielkie ekrany, za to ich budowa była naprawdę spora. Obecnie nie ma już problemu z tym, aby kupić urządzenie o przekątnej liczącej nawet ponad 40 cali. Wybierając duży monitor, zwróć uwagę na rozdzielczość. Powinna być możliwie jak najwyższa, jeśli zależy Ci na obrazie dobrej jakości oraz możliwości wyświetlania choćby najdrobniejszych szczegółów. Podstawą jest na pewno standard Full HD, choć nie brakuje także urządzeń 4K. Na rynku dostępne są również monitory o różnych proporcjach. Najpowszechniejszym obecnie formatem, jest panorama 16:9. Bardziej kwadratowym jest 16:10, choć to nadal forma panoramiczna. W przypadku bardzo szerokich monitorów, mowa o proporcjach 21:9.


Przy okazji opisywania rodzajów matryc, wspominaliśmy o kątach widzenia. Jeśli nie do końca rozumiesz to zagadnienie, już je tłumaczymy. W przypadku monitorów z wąskim kątem widzenia, najlepszą czytelność obrazu, uzyskasz siedząc na wprost. Oczywiście pewne odchylenia są możliwe, lecz im większe – tym trudniej będzie odczytać treści widoczne na ekranie. Jeśli więc przed monitorem ma siedzieć więcej osób, powinien on dysponować matrycą, gwarantującą szeroki kąt widzenia. Wtedy osoby siedzące obok, także będą w stanie komfortowo oglądać film lub prezentację. Przypominamy, że najlepiej radzą sobie z tym matryce IPS.


Bardzo ważnym parametrem dla graczy, jest czas reakcji matrycy. Informuje on o tym, ile czasu pojedynczy piksel zapala się, a następnie gaśnie. Im krótszy jest to czas, tym lepiej dla użytkownika. W przypadku używania monitora w pracy, nie ma to najmniejszego znaczenia. Możesz z pełną odpowiedzialnością, pominąć ten aspekt w momencie zakupu. Jeśli jednak grasz dużo i przede wszystkim w sieci, szukaj monitora z krótkim czasem reakcji. Jest on podawany w milisekundach i znajdziesz go bez problemu na karcie produktu w naszym sklepie.


Jeśli używasz komputera do montażu materiałów video lub edycji grafiki, sprawdź także oferowany przez urządzenie kontrast. Podawane są zawsze dwie wartości – dynamiczną i statyczną. Warto skupić się na tej drugiej. Im większy kontrast, tym lepiej. Możesz mieć wtedy pewność, że przygotowywane przez Ciebie materiały, są dobrze odwzorowane i zgodne z rzeczywistymi założeniami, co ma znaczenie na przykład podczas druku.


Sprawdź również:


Rodzaje monitorów, dostępnych w naszym sklepie oraz ich charakterystyka


Znajomość powyżej opisanych rodzajów matryc oraz najważniejszych parametrów, to istotne przygotowanie do zakupu. Warto znać także dostępną ofertę, aby odnaleźć się jeszcze sprawniej w trakcie szukania idealnego sprzętu. Aby ułatwić poszukiwania Klientom, postanowiliśmy podzielić monitory ze względu na docelowe przeznaczenie oraz kluczową cechę. Dlatego też, jeśli jesteś graczem, łatwo możesz przejść do podkategorii, w której umieszczone są modele stworzone do gamingu. W momencie pisania tego poradnika, w naszym sklepie internetowym, znajduje się niespełna 300 monitorów dla graczy! Z kolei jeśli szukasz ekranu, który ma służyć podczas pracy lub standardowego użytku, również dla Ciebie przygotowaliśmy osobną kategorię. W tym przypadku oferta jest jeszcze większa! Ułatwiliśmy także poszukiwania tym Klientom, którym zależy na monitorze z dużym lub zakrzywionym ekranem. Zaokrąglone monitory są często wybierane przez graczy oraz osoby pracujące na kilku ekranach jednocześnie. Wytwarzają uczucie głębi, co jest dodatkowym walorem dla użytkownika.


Osobne kategorie poświęciliśmy także monitorom o rozdzielczości 4K Ultra HD oraz modelom o wysokiej częstotliwości odświeżania, która sięga nawet 144 herców. Dzięki takiemu zabiegowi, zakupy powinny być o wiele prostsze i szybsze.


Sprawdź również:


 

Monitory, które znajdziesz w naszym sklepie, dzielą się również ze względu na rodzaj powłoki matrycy. Obecnie, najchętniej wybierane jest wykończenia matowe, które nie odbijają wpadającego do pomieszczenia światła. Wybierając monitor, sprawdź także dostępne złącza. Obecnie, standardem są porty HDMI oraz DisplayPort, choć warto upewnić się, czy Twój komputer je obsługuje. W przypadku starszych urządzeń, konieczne może okazać się zastosowanie złącza VGA lub użycie specjalnej przejściówki. Część monitorów, jest także wyposażona w głośniki, które uzupełniają nagłośnienie, na przykład Twojego notebooka. Dostępnych konfiguracji, jest mnóstwo. Jeśli będziesz mieć problem z wybraniem modelu dla siebie, poproś o pomoc naszych specjalistów. Są dostępni w sklepach stacjonarnych naszej sieci oraz na infolinii. Pomogą dobrać odpowiedni sprzęt oraz przeprowadzą Cię sprawnie przez proces zakupu. Pamiętaj, że decydując się na zamówienie w naszym sklepie, możesz skorzystać z licznych promocji lub korzystnej oferty rat zero procent! Do zobaczenia!


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756