Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Tethering – co to jest i jak działa?

 2023-07-28 

Internet bezprzewodowy pojawił się w miarę niedawno, rewolucjonizując to, w jaki sposób komunikujemy się ze światem. Dzięki usługom takim jak WiFi i dostęp do sieci poprzez zasięg operatorów komórkowych, nie ma już praktycznie takiego miejsca w naszym kraju, gdzie poczulibyśmy się całkowicie odcięci od kontaktu z innymi. Problem pojawia się jednak w sytuacji, kiedy posiadamy np. tablet albo laptop, a w zasięgu nie znajdujemy żadnej sieci WiFi. Wiele osób korzysta wówczas z funkcji, którą nazywamy tethering, czyli udostępnianie Internetu z własnego telefonu.

Łączność bezprzewodowa

Z funkcji tetheringu możemy korzystać od kilku lat, a technologia ta wciąż jest rozwijana i wiele jeszcze przed nami. Czym jest właściwie tethering, dlaczego zyskuje na popularności i dlaczego warto znać jego zastosowanie? Tethering polega na udostępnieniu Internetu z własnego telefonu komórkowego innym urządzeniom z wbudowanym modułem WiFi. Pierwsze prace nad możliwością wykorzystania telefonu jako swego rodzaju modemu, rozpoczęły się na krótko, po pojawieniu się pierwszych telefonów komórkowych. Podobnie jak w przypadku każdej innej technologii, tak i w tym, dużo zależało od kompatybilności z innymi rozwiązaniami, dostępnymi obecnie na rynku. Sam proces nawiązywania połączenia bezprzewodowego pomiędzy dwoma różnymi urządzeniami, był rozwijany przez długi czas.


Od samego początku, największym wyzwaniem był zasięg oraz ograniczenia w przesyłaniu informacji. Urządzenia nie mogły znajdować się zbyt daleko od siebie, co zresztą do dzisiaj nie zostało jeszcze do końca rozwiązane, bo nadal musimy być w bezpośredniej bliskości telefonu, jeśli chcemy korzystać z jego Internetu poprzez tethering. Przełom nastąpił jednak w sposobie przesyłania danych, co umożliwiło płynne korzystanie z Internetu na laptopach i tabletach, przy użyciu Internetu z telefonu.


Duża w tym zasługa zarówno rozwoju sieci komórkowej, jak i modułów WiFi, montowanych w urządzeniach elektronicznych przez producentów. O tyle, o ile w dużych miastach lub na ich obrzeżach nie powinniśmy mieć żadnych większych problemów z odszukaniem sieci bezprzewodowej, tak w rejonach mniej zabudowanych, jak wsie czy linie kolejowe, które często biegną przez lasy i pola, możemy mieć z tym ogromny problem. Urządzenia mobilne, takie jak laptop czy tablet, nie zawsze posiadają wbudowane modemy, ograniczając się wyłącznie do modułów WiFi. Jeśli nie chcemy dokupować dodatkowej karty sim i modemu, aby podpiąć go do gniazda w naszym urządzeniu, warto wtedy pomyśleć o tetheringu, który ma liczne zalety.

WiFi jako filar tetheringu

Tethering całkowicie opiera się na bezprzewodowym przesyłaniu danych, poprzez sieć WiFi. Aby w ogóle móc rozważać korzystanie z tej funkcji, najpierw musimy się upewnić, czy zarówno nasz telefon komórkowy, jak i sprzęt, który mamy zamiar z nim połączyć, spełnia podstawowe wymagania. Obecnie na rynku smartfonów, funkcjonuje jednocześnie kilka rozwiązań dotyczących modułów WiFi. Technologia ta wciąż jest rozwijana, dlatego nietrudno zrozumieć, że starsze modele mogą posiadać inny moduł WiFi, niż te nowsze. Zdecydowana większość telefonów komórkowych, korzysta w tej chwili z modułów 802.11n, które pozwalają na uzyskanie prędkości łączą do 300 Mb/s, przy zastosowaniu częstotliwości 5 GHz, oraz 150 Mb/s przy częstotliwości 2,4 GHz. Przez wiele lat, była to prędkość w zupełności wystarczająca i satysfakcjonująca. Pozwalała na płynne korzystanie ze streamingu audio i wideo, przeglądanie stron internetowych i sprawdzanie poczty elektronicznej. W tym miejscu należy jednak zwrócić uwagę na zależność, pomiędzy prędkościami Internetu a tym, jak wygląda obecnie sieć WWW.


Szybsze łącza, pozwalają na zastosowanie coraz bardziej skomplikowanych funkcji na stronach, z których z powodzeniem będziemy mogli korzystać na telefonie czy komputerze, a które znacznie podnoszą nie tylko ich funkcjonalność, ale i jakość. Pomiędzy stronami WWW a technologią przesyłania danych, trwa zatem swego rodzaju wyścig, w którym kiedy pojawia się nowa, szybsza forma przesyłania danych, deweloperzy mogą rozwijać swoje strony WWW. Ostatecznie oznacza to również, coraz większe obciążenie sicie WiFi i zmusza niejako do szukania nowszych, lepszych i szybszych form komunikowania ze sobą dwóch urządzeń elektronicznych. W 2013 roku powstał standard 802.11ac, oferujący użytkownikom prędkość przesyłania do 7 Gb/s, przy wykorzystaniu częstotliwości 5 GHz. Jest to ogromny skok do przodu, który szybko został wykorzystany przez producentów elektroniki na całym świecie. Obecnie niemal każdy nowy smartfon, posiada ten właśnie moduł WiFi. Ponadto na horyzoncie już pojawiło się kolejne rozwinięcie tej technologii, pod postacią standardu 802.11ax, który umożliwia przesyłanie danych z prędkością do 10 Gb/s, przy częstotliwości 2,4 i 5 GHz.

Jak korzystać z tetheringu?

Pomimo groźnie brzmiącej nazwy, tethering jest wyjątkowo prosty w obsłudze, co jest jego największą zaletą. Wszystko, czego potrzebujemy do jego uruchomienia, to telefon komórkowy z aktywną kartą SIM oraz urządzenie, na którym docelowo chcemy mieć dostęp do sieci internetowej. W zależności od tego, z jakiego telefonu komórkowego korzystamy, uruchomienie tetheringu wygląda nieco inaczej. Istnieją aż trzy metody na udostępnienie Internetu za pomocą smartfona.


Pierwszą z nich, jest podłączenie go do np. laptopa lub tabletu za pomocą kabla USB. Jest to mało wygodna metoda, dlatego że musimy mieć w ogóle przy sobie kabel USB. Po podłączeniu telefonu do wybranego urządzenia, powinna pojawić się informacja o tym, co chcemy zrobić. Jeśli kiedykolwiek zgrywaliście filmy i zdjęcia ze smartfona na komputer, powinniście być zaznajomieni z tym wyskakującym oknem. Jeśli nie, wówczas na liście, którą przed sobą zobaczycie, musicie wybrać opcję „Ustaw tethering przez USB”. Nie musimy nic więcej robić, gdyż po wybraniu tej opcji, nasz komputer czy inne urządzenie mobilne, do którego się podłączyliśmy, ma już dostęp do sieci poprzez kartę SIM w naszym telefonie. Jest to o tyle wygodne, że w przypadku korzystania z tej metody na komputerze stacjonarnym, jednocześnie ładujemy baterię telefonu.


Drugim sposobem, jest utworzenie tzw. hotspotu, czyli połączenie za pomocą WiFi. W tym przypadku, nasz smartfon będzie działał zupełnie jak modem bezprzewodowy, dostarczając Internet do wybranego przez nas urządzenia. Aby utworzyć hotspot, należy udać się do opcji w naszym telefonie i odszukać zakładkę sieć. Tam należy odszukać opcję udostępnianie, w której będziemy mogli włączyć hotspot. W różnych modelach telefonów, funkcja ta jest nazywana w inny sposób: hotspot, tethering, mobilny punkt dostępu lub router. Po włączeniu hotspotu, nasz Internet z telefonu będzie widoczny na liście dostępnych sieci WiFi w urządzeniu, na którym chcemy z niego skorzystać. Wystarczy wybrać sieć, wprowadzić hasło (możemy je sami ustawić lub system wygeneruje je automatycznie) i możemy cieszyć się dostępem do Internetu.


Trzecim sposobem na udostępnienie Internetu metodą tetheringu, jest połączenie poprzez Bluetooth. Dla niektórych osób może to być swego rodzaju wycieczka w czasie do dawnych lat, kiedy pomiędzy dwoma telefonami przesyłali zdjęcia lub krótkie filmiki. Nie było to zadanie łatwe i do końca skuteczne. W dzisiejszych czasach, technologia Bluetooth poszła znacznie do przodu, jednak nie jest to nadal ta sama jakość i szybkość transmisji, co w przypadku WiFi. Uruchomienie tetheringu poprzez Bluetooth, wygląda bardzo podobnie jak przy WiFi. W opcjach telefonu musimy włączyć Bluetooth, a następnie z listy dostępnych urządzeń, która nam się pokaże, wybrać na telefonie urządzenie mobilne, a na urządzeniu mobilnym telefon. Urządzenia należy ze sobą sparować, czyli połączyć poprzez Bluetooth. Gdy to się nam uda, w opcjach sieci i udostępniania, przy funkcji tetheringu wybieramy „udostępnij przez Bluetooth”.

Przeciwdziałanie zagrożeniom

Tethering to najwygodniejsza forma uzyskania dostępu do Internetu na urządzeniu mobilnym, w miejscu, gdzie nie znajdują się żadne dostępne sieci WiFi. Część z osób wskazuje, że ma to swoje minusy. Największym z nich, jest bezpieczeństwo połączenia bezprzewodowego. Skoro nasz telefon rozsiewa sygnał, który widzimy np. na tablecie, to może go zobaczyć także dowolna osoba, będąca w zasięgu tej sieci. Oznacza to, że może się z nią połączyć, jeśli nie zadbamy o odpowiednie zabezpieczenia. Wbrew pozorom, nie jest to trudne i sprowadza się do ustanowienia odpowiednio silnego hasła dla sieci bezprzewodowej. Dobrym pomysłem jest pozwolenie systemowi na wygenerowaniu przypadkowego hasła, które będzie składać się z ciągu dużych i małych liter, a także cyfr. W tym przypadku, prawdopodobieństwo odgadnięcia hasła przez osoby postronne jest równe zeru, również w przypadku, jeśli korzystają z programów hakerskich.


Innym zagrożeniem jest szybkie rozładowanie telefonu komórkowego, co może nas kompletnie odciąć od kontaktu ze światem zewnętrznym. Niestety, ale tethering dość szybko zużywa zasoby energii baterii smartfona. Problem ten znika, jeśli korzystamy z tetheringu w domu lub biurze, gdzie w każdej chwili możemy podłączyć urządzenie do sieci elektrycznej. Jeśli znajdujemy się w podróży, np. pociągiem, albo akurat przebywamy na biwaku, z dala od elektryczności, powinniśmy uważać, aby nie rozładować zbyt szybko baterii. Aby tego uniknąć, dobrym sposobem jest zaopatrzenie się w powerbank, który zabezpieczy nas przed rozładowaniem telefonu. Z tego samego powodu, tethering nie jest jeszcze odpowiednio rozwinięty, aby całkowicie mógł zastąpić np. modem lub router w naszym domu. Sprawdzi się doskonale na pewien czas, który możemy wydłużyć dzięki powerbankowi, ale na dłuższą metę, prędzej czy później, będziemy musieli powrócić do klasycznych rozwiązań.


Widać gołym okiem, że tethering jest dobrą i bezpieczną alternatywą dla korzystania z sieci internetowej w miejscach, gdzie nie znajdziemy sieci WiFi. Wspomnieliśmy wyżej o ciągłym rozwoju zarówno sieci komórkowej, jak i modułów WiFi. W niedalekiej przyszłości, zobaczymy zapewne jeszcze doskonalsze rozwiązania w tej dziedzinie, które pozwolą nam na dostęp do Internetu niezależnie od tego, gdzie na kuli ziemskiej się znajdziemy.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756