Firma Apple jest obecnie jednym z najpopularniejszych producentów sprzętu elektronicznego, z dużym nastawieniem na iPhone’y, tablety oraz przenośne komputery. Ich właściciele mogą korzystać też z technologii AirPlay. Co to takiego i jak dokładnie działa? Szczegóły opisujemy w tym poradniku.
W artykule znajdziesz:
2. Jakość przesyłu danych przez AirPlay
Właściciele smartfonów wyprodukowanych przez Apple na pewno kojarzą to rozwiązanie, choćby z samej nazwy. AirPlay – co to tak dokładnie? Mowa o funkcji pozwalającej na bezprzewodowe przesyłanie dźwięku i obrazu z urządzeń tego producenta na inne z nimi kompatybilne sprzęty. Mogą to być na przykład telewizory, kina domowe lub projektowy.
Technologia ta została wprowadzona już w 2010 i od tamtego czasu umożliwia strumieniowanie np. muzyki z takich aplikacji jak AppleMusic, Spotify, Tidal albo YouTube. Nie pozostaje zresztą obojętna na treści multimedialne z innych programów. W praktyce to oznacza to, że wiedząc, co to Airplay, możesz przesyłać je bezpośrednio do odbiornika, pomijając konieczność użycia jakichkolwiek kabli. Jest to zatem rozwiązanie dla iPhone'ów, czyli smartfonów firmy Apple, podobne do tego stosowanego w sprzętach typu Chromecast czy Miracast. Wygoda odgrywa więc kluczową rolę.
W tym kontekście warto też zaznaczyć, że AirPlay strumieniuje treści w jakości HD. Dzięki temu możesz cieszyć się dźwiękiem i obrazem o wysokiej wyrazistości. Ponadto pozwala także tworzyć system multiroom audio. Oznacza to, że domownicy mogą przesyłać dźwięk do wielu odbiorników AirPlay jednocześnie, tworząc przestrzenne brzmienie w całym domu. Zasięg tej opcji ogranicza wyłącznie sieć Wi-Fi. Nie ma więc obaw, że odchodząc na odległość 10 metrów połączenie zostanie zerwane. Tak dzieje się niestety w przypadku łączności Bluetooth, które i tak pozostaje jedną z lepszych form transmisji treści.
Kiedy wiesz już, AirPlay – co to, możesz zastanawiać się jeszcze nad kwestią uruchomienia tej technologii. To naprawdę proste i łatwe do zapamiętania. Dla ułatwienia cały proces rozpiszemy w punktach.
Co ciekawe, nawet jeśli twój telewizor nie obsługuje AirPlay, rozwiązaniem może okazać się zainstalowanie na nim aplikacji Apple TV. Znajdziesz ją w bibliotekach oprogramowania, które da się pobrać na urządzenie. W tym celu wystarczy dostęp do internetu. Sama aplikacja jest też darmowa, a instalacja nie sprawi kłopotów nawet nowym użytkownikom.
Jak więc widać, uruchomienie funkcji AirPlay jest bardzo łatwe i wymaga wykonania tylko kilku czynności. Nie musisz szukać kabla, odsuwać szafki RTV z telewizorem, aby się z nim wpiąć. Nie potrzebujesz też żadnych przejściówek, a zasięg działania komunikacji nie jest ograniczony przez długość przewodu. To duży komfort.
Zobacz także: Ranking telefonów do 1000 zł [TOP10]
Możliwość łączenia bezprzewodowego pomiędzy różnymi urządzeniami jest obecnie jednym z argumentów, który może zadecydować o wyborze sprzętu podczas zakupów. W końcu funkcjonalność oznacza wygodę, którą doceni każdy użytkownik. Dostępne są różne rozwiązania, nie tylko te dedykowane sprzętowi Apple, jak AirPlay. Współpracującymi technologiami mogą pochwalić się również urządzenia, które pracują na Androidzie.
Do połączenia urządzenia mobilnego z telewizorem, możesz skorzystać nie tylko z funkcji AirPlay, ale także Miracast czy Chromecast. Proces wygląda niemal identycznie. Jeśli jednak twój telewizor nie jest wyposażony w funkcje komunikacji między urządzeniami, pozostaje ci korzystać z przewodów lub zainwestować w przystawkę Chromecast. Takie akcesoria kosztują już od około 150 złotych. Dostępne są także urządzenia gwarantujące dostęp do Android TV, co jest jeszcze lepszym rozwiązaniem. Podłączenie takiego akcesorium pozwala zmienić stary telewizor w urządzenie wyposażone we wszystkie nowoczesne funkcje i rozwiązania oferowane przez środowisko systemowe Android TV.
Z kolei do połączenia telefonu z komputerem możesz użyć funkcji Wi-Fi Direct lub komunikacji Bluetooth. To pierwsze rozwiązanie pozwala nawiązać łączność nawet bez konieczności korzystania z routera. Obecnie większość nawet kilkuletnich laptopów czy komputerów stacjonarnych pozwala na bezprzewodową komunikację. Jeśli jednak tak nie jest, możesz użyć adapterów, które da się kupić już za kilkanaście złotych. To akcesoryjne moduły, które po podłączeniu do portu USB pozwalają na łączenie poprzez Bluetooth.
Jak zatem widać, rozwiązań jest sporo, dzięki czemu w większości przypadków da się dobrać takie, które będzie najbardziej odpowiednie dla potrzeb danego użytkownika. Wiedząc, AirPlay – co to i jakie są dla nie alternatywy możesz bezproblemowo