Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Co to jest AirPlay? Jak działa?

 2023-04-27 

Po lekturze tego poradnika będziesz doskonale znał narzędzie AirPlay, które jest stworzone dla właścicieli iPhone’ów. Korzystanie z aplikacji jest łatwe i wygodne. Poświęć chwilę na lekturę, a nie będzie miała przed Tobą żadnych tajemnic.

Czym jest AirPlay?

Właściciele smartfonów Apple na pewno kojarzą to rozwiązanie, choćby z nazwy. Ta funkcja pozwala na bezprzewodowe przesyłanie dźwięku i obrazu z urządzeń Apple na urządzenia kompatybilne z AirPlay. To technologia, którą producent wprowadził już w 2010 roku. Umożliwia ona użytkownikom bezprzewodowe przesyłanie dźwięku i obrazu z urządzeń Apple (takich jak iPhone, iPad i MacBook) na odbiorniki kompatybilne technologią AirPlay. Mogą to być na przykład telewizory, projektory lub kina domowe. AirPlay pozwala strumieniować dźwięk z aplikacji takich jak Apple Music, Spotify, Tidal czy YouTube, a także z innych aplikacji multimedialnych. Oznacza to, że możesz przesyłać dźwięk ze swojego iPhone’a lub iPada bezpośrednio do odbiornika, pomijając podłączanie jakichkolwiek przewodów. To rozwiązanie bardzo podobne do znanego Chromecast czy Miracast. AirPlay umożliwia przesyłanie obrazu z urządzeń Apple na telewizory i projektory. Możesz przesyłać filmy, zdjęcia i prezentacje z Twojego iPhone’a, iPada lub MacBooka bez konieczności korzystania z kabla HDMI. Choć przewodowa komunikacja jest niezawodna i równie przydatna, nie wszędzie przecież nosisz ze sobą właściwy przewód. Poza tym, bezprzewodowe połączenia są zwyczajnie wygodniejsze.


Warto zaznaczyć, że AirPlay strumieniuje treści w jakości HD. Dzięki temu możesz cieszyć się wysokiej jakości dźwiękiem i obrazem na swoich głośnikach lub w telewizorze. AirPlay pozwala także tworzyć system multiroom audio. Oznacza to, że domownicy mogą przesyłać dźwięk do wielu odbiorników AirPlay jednocześnie, tworząc przestrzenny dźwięk w całym domu. Zasięg działania rozwiązania ogranicza wyłącznie sieć Wi-Fi. Nie ma więc obaw, że odchodząc na odległość 10 metrów połączenie zostanie zerwane. Tak jest niestety w przypadku Bluetooth, które oczywiście i tak jest jedną z lepszych form transmisji.


Podsumowując w kilku słowach, AirPlay jest funkcją, która pozwala na bezprzewodowe przesyłanie dźwięku i obrazu z urządzeń Apple na sprzęt zgodny z technologią AirPlay. To idealne rozwiązanie dla miłośników muzyki i filmów, którzy chcą cieszyć się wysokiej jakości dźwiękiem i obrazem bez konieczności korzystania z kabli. Jest również doskonałym sposobem na szybkie podzielenie się zdjęciami z wakacji lub nagranymi smartfonem materiałami filmowymi.

Jak uruchomić AirPlay?

Nie wiesz, jak korzystać z AirPlay? To naprawdę proste i jednorazowa lektura instrukcji wystarczy, abyś zapamiętał ją na dobre. Aby instruktaż był czytelny, podzielimy go na poszczególne punktu.

  • Sprawdź, czy Twoje urządzenia są połączone z tą samą siecią Wi-Fi

Abyś mógł korzystać z funkcji AirPlay, Twoje urządzenia (źródłowe oraz odbiorniki) muszą być połączone z tą samą siecią Wi-Fi. To podstawowa i najczęstsza przeszkoda w komunikacji. Uwaga, kluczowe je również rozróżnienie dwuzakresowych sieci, które różnią się częstotliwością – 2,4 i 5 gigaherca.

  • Otwórz aplikację, z której chcesz przesłać dźwięk lub obraz

Otwórz aplikację, z której chcesz przesłać dźwięk lub obraz. Może to być YouTube, galeria zdjęć, Spotify, Tidal lub Netflix. Większość aplikacji pozwala przesyłać multimedia za pośrednictwem AirPlay.

  • Znajdź ikonę AirPlay w aplikacji

Następnie znajdź ikonę AirPlay w uruchomionej aplikacji. Zazwyczaj należy jej szukać na dolnym pasku wideo lub przy przyciskach służących obsłudze odtwarzacza muzyki. Ikonka AirPlay to kwadrat z zaokrąglonymi rogami, na który nachodzi wypełniony trójkąt. Symbolizuje przesyłanie multimediów na ekran innego urządzenia.

  • Wybierz odpowiednie urządzenie odbiorcze

Kliknij na ikonę AirPlay, a następnie wybierz urządzenie AirPlay, na które chcesz przesłać multimedia. Jeśli któregoś sprzętu brakuje na liście, upewnij się, że jest ono połączone do tej samej sieci Wi-Fi.

  • Odtwarzaj muzykę lub film

Po wybraniu właściwego odbiornika możesz rozpocząć odtwarzanie muzyki lub filmu.


Jak widzisz, uruchomienie funkcji AirPlay jest bardzo łatwe i wymaga wykonania tylko kilku czynności. Nie musisz szukać kabla, odsuwać szafki RTV z telewizorem, aby się z nim wpiąć. Nie potrzebujesz żadnych przejściówek a zasięg działania komunikacji nie jest ograniczony przez długość przewodu. Według nas – to prawdziwy sukces technologiczny!

Łączenie bezprzewodowe z urządzeniami

Możliwość łączenia bezprzewodowego pomiędzy różnymi urządzeniami jest obecnie jednym z argumentów, który może zadecydować o wyborze sprzętu podczas zakupów. W końcu funkcjonalność oznacza wygodę, którą doceni każdy użytkownik. Dostępne są różne rozwiązania, nie tylko te dedykowane sprzętowi Apple, jak AirPlay. Współpracującymi technologiami mogą pochwalić się również urządzenia, które pracują na Androidzie.


Do połączenia urządzenia mobilnego z telewizorem, możesz skorzystać nie tylko z funkcji AirPlay, ale także Miracast czy Chromecast. Proces połączenia jest niemal identyczny i także nie sprawi Ci kłopotów. W razie potrzeby dokładne instrukcje znajdziesz w naszych poradnikach. Jeśli Twój telewizor nie jest wyposażony w funkcje komunikacji między urządzeniami, pozostaje Ci korzystać z przewodów lub zainwestować w przystawkę Chromecast. Takie akcesoria kosztują już od około 150 złotych. Dostępne są także urządzenia gwarantujące dostęp do Android TV, co jest jeszcze lepszym rozwiązaniem. Podłączenie takiego akcesorium pozwala zmienić stary telewizor w urządzenie wyposażone we wszystkie nowoczesne funkcje i rozwiązania oferowane przez środowisko systemowe Android TV.

Z kolei do połączenia telefonu z komputerem, możesz użyć funkcji Wi-Fi Direct lub komunikacji Bluetooth. To pierwsze rozwiązanie pozwala nawiązać łączność nawet bez konieczności korzystania z routera. Obecnie większość nawet kilkuletnich laptopów czy komputerów stacjonarnych pozwala na bezprzewodową komunikację. Jeśli jednak tak nie jest, możesz skorzystać z adapterów, które kupić można już za kilkanaście złotych. To akcesoryjne moduły, które po podłączeniu do slotu USB pozwalają na korzystanie z komunikacji Bluetooth.


Jak widzisz rozwiązań jest całkiem sporo. Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednym niuansie. Nawet jeśli Twój telewizor nie obsługuje AirPlay, rozwiązaniem może okazać się zainstalowanie na nim aplikacji Apple TV. Znajdziesz ją w bibliotekach oprogramowania, które można pobrać na urządzenie. W tym celu wystarczy dostęp do Internetu. Sama aplikacja jest darmowa, a instalacja nie sprawi kłopotów nawet nowym użytkownikom. Jeśli szukasz sprzętu zgodnego z AirPlay, koniecznie sprawdź naszą ofertę!

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756