Praktycznie każdy laptop wyposażony jest w płytkę dotykową, czyli tzw. touchpad. Przy jej pomocy możesz wygodnie sterować kursorem myszy. Zdarza się jednak, że pojawia się problem z jej działaniem. Dlatego w tym poradniku wyjaśnimy Ci, jak włączyć touchpad i zdiagnozować ewentualną usterkę. Oprócz tego dowiesz się również, jak odblokować klawiaturę w laptopie.
Czym jest touchpad i jaką rolę pełni?
Warto wiedzieć nie tylko, jak włączyć touchpad, ale również, jakie oferuje możliwości. Okazuje się, że w bardziej zaawansowanych komputerach ten element służy nie tylko do kontrolowania kursora. Jeśli obsługuje funkcję multidotyku, to wykonując gest szczypania lub rozsuwania palców, możesz, podobnie jak w telefonie, pomniejszyć lub powiększyć obraz.
Wydzielona część płytki może umożliwiać przesuwanie, przewijanie stron internetowych i dokumentów czy regulację głośności. Określone gesty mogą także zastąpić przyciski cofania i ponawiania akcji. Czasem touchpad ma także opcję pracowania w trybie klawiatury numerycznej. Jak widać, jest to bardzo przydatna część laptopa. Zatem przyjrzyjmy się, jak przywrócić kursor w komputerze mobilnym, gdy touchpad nie działa.
Myszki w naszej ofercie:
Niedziałający touchpad – jak go włączyć lub wyłączyć?
Najczęstszą przyczyną zablokowania kursora jest po prostu wyłączenie go kombinacją klawiszy. Można ją zastosować np. po podłączeniu myszki do laptopa, aby uniknąć przypadkowego użycia płytki dotykowej. Jak włączyć touchpad po odłączeniu tego akcesorium komputerowego? Wystarczy użyć odpowiedniego skrótu klawiszowego. W każdym laptopie będzie on inny, lecz najczęściej to kombinacja klawisza „Fn” z jednym z przycisków funkcyjnych, np. „F5” lub „F6”. Zwróć uwagę na oznaczenia na przyciskach - często przycisk funkcyjny poza swoim symbolem ma również ikonę płytki dotykowej. To właśnie on pozwoli Ci włączyć touchpad, jeśli przestał działać.
Możesz także skorzystać z opcji systemowych. W systemie Windows 11 wystarczy użyć kombinacji „Windows” + „I”, aby otworzyć ustawienia. Następnie wybierz zakładkę „Bluetooth i urządzenia”, a w niej „Płytka dotykowa”. Tam znajduje się opcja wyłączenia lub włączenia touchpada.
Sprawdźmy też, jak włączyć touchpad w komputerach Apple. Posiadacze MacBooków powinni otworzyć „Preferencje systemowe”, a następnie wybrać opcję „Trackpad”. Wystarczy kliknąć odpowiednią pozycję, aby włączyć lub wyłączyć płytkę dotykową.
Zobacz także: Ranking laptopów do pracy biurowej [TOP10]
Touchpad nie działa, mimo że powinien
W poprzednim akapicie dokładnie wyjaśniliśmy, jak włączyć touchpad. Jednak zdarzają się sytuacje, gdy mimo tych działań wciąż nie możesz z niego korzystać. Może to być problem ze sterownikami, dlatego przyjrzyjmy się, jak włączyć kursor w laptopie, gdy poprzednie metody zawiodły. Na początku otwórz menedżera urządzeń. Następnie znajdź pozycję „Mysz i inne urządzenia wskazujące”. Kliknij prawym przyciskiem i wybierz opcję „Skanuj w poszukiwaniu zmian sprzętu”.
Jeśli touchpad nie jest zainstalowany, system powinien automatycznie wykryć odpowiedni sterownik. Gdyby to rozwiązanie nie pomogło, możesz spróbować pobrać sterownik samodzielnie ze strony internetowej producenta laptopa. W razie dalszych problemów możliwe, że touchpad jest uszkodzony fizycznie, np. taśma łącząca gładzik z płytą główną.
Odblokowanie touchpada – serwis komputerowy
Jeżeli w przypadku prób odblokowania touchpada żaden krok nie podziałał, warto skorzystać z autoryzowanego serwisu komputerowego lub odesłać sprzęt na gwarancję. I choć zdarza się to naprawdę rzadko, być może doszło do uszkodzenia urządzenia lub jego zużycia.
Cena za taką usługę waha się w zależności od renomy serwisu czy lokalizacji, ale nie powinna przekraczać 250 - 300 złotych. Przestrzegamy również mniej doświadczonych użytkowników przed prowadzeniem napraw na własną rękę, bo może się okazać, że oprócz uszkodzonego touchpada, do rachunku dopiszesz także płytę główną czy inne komponenty.