Poradniki Eksperta

Jaka klawiatura do gier? Jaki model wybrać?


Podstawowym orężem każdego gracza jest klawiatura. Na rynku możesz wybierać przede wszystkim między modelami mechanicznymi, a membranowymi. Występujące pomiędzy nimi różnice wpływają na komfort zabawy. Jaka klawiatura do gier jest odpowiednia, dowiesz się z przygotowanego przez nas poradnika. Konstrukcja to bowiem nie jedyna cecha, na którą należy zwrócić uwagę.jaka klawiatura do gier


Jaka klawiatura mechaniczna do gier?


Rozstrzygając ostatecznie dyskusję pt. jaka klawiatura gamingowa jest najlepsza, nie można nie zacząć od modeli mechanicznych. W praktyce wiele osób z automatu uznaje ich wyższość nad membranowymi, co nie jest do końca słuszne. Jakie zalety ma klawiatura mechaniczna? Przede wszystkim są to ogromna trwałość i responsywność. Model z odpowiednio dobranymi przełącznikami reaguje już po minimalnym wciśnięciu, a żywotność mechanizmu może sięgać nawet kilkudziesięciu milionów kliknięć. Do tego klawiatura mechaniczna nie blokuje się przy szybkim wciskaniu klawiszy, co może mieć miejsce w bardziej ekonomicznych modelach membranowych.


Klawiatury mechaniczne mają jednak też wady. Przede wszystkim są droższe i głośniejsze niż membranowe. Dla wielu osób ta druga cecha może być bardzo dokuczliwa. Przełączniki występują w kilku rodzajach, różnią się kolorem oraz producentem. Zazwyczaj modele różnych producentów, ale o tej samej kolorystyce, oferują zbliżoną charakterystykę pracy.


Do najpopularniejszych zaliczymy przełączniki czerwone, brązowe i niebieskie. Do gier są polecane dwa pierwsze rodzaje ze względu na cichszą pracę i szybki czas reakcji. Oprócz tego występują także inne wersje przełączników np. zielone lub czarne, pomiędzy którymi występują drobne różnice w charakterystyce pracy. Zazwyczaj są to autorskie konstrukcje wybranych producentów. Jaka klawiatura do gier jest najbardziej zaawansowana? Są to modele opto-mechaniczne. Stosuje się w nich przełączniki mechaniczne oraz wiązkę światła podczerwonego. Mają bardzo szybki czas reakcji, a ich trwałość jest jeszcze większa niż tradycyjnych. Jednak ze względu na wyższą cenę, minie jeszcze trochę czasu zanim staną się bardziej popularne.Jaka klawiatura membranowa do gier?


Jak widać, zaawansowane modele mechaniczne są bardzo dobrym wyborem dla wymagających graczy. Jednak przy ograniczonym budżecie decyzja nie jest już tak oczywista. W większości wypadków lepszym wyborem będzie dobrej jakości klawiatura membranowa niż słaba mechaniczna. Dedykowane graczom modele membranowe są naprawdę bardzo wytrzymałe, zazwyczaj stosuje się w nich technologię anti-ghosting. Dzięki niej urządzenie nie blokuje się przy szybkim wciskaniu klawiszy. Czas reakcji nie jest tak szybki, jak w modelach mechanicznych, ale w dalszym ciągu stoi na bardzo dobrym poziomie. Jeśli zastanawiasz się jaka klawiatura do gier będzie cicha, to zdecydowanie powinieneś wybrać model membranowy. Na tym polu najlepiej wypadają urządzenia z przyciskami niskoprofilowymi, jednak ich oferta jest dosyć mała. Ciekawostką są też modele hybrydowe. To w praktyce klawiatury membranowe, jednak o charakterystyce pracy zbliżonej do mechanicznych. Wyróżnia je m.in. szybszy czas reakcji. Mogą być dobrym kompromisem pomiędzy oboma rozwiązaniami.


Jaka klawiatura do gier? W praktyce dobra klawiatura membranowa sprawdzi się w większości gier. Największe różnice odczujesz w dynamicznych tytułach sieciowych. Dlatego jeśli grasz rekreacyjnie, to „membranówka” wystarczy Ci w zupełności. Jednak, gdy znaczenie ma pozycja w rankingu i nie pozwalasz sobie na błędy, to warto sięgnąć po dobrą klawiaturę mechaniczną.


jaka klawiatura do gier


Funkcje klawiatury dla gracza


Niezależnie od tego, jaka klawiatura dla graczy zostanie przez Ciebie wybrana, to powinna mieć kilka funkcji. Przede wszystkim jest to antypoślizgowa podstawa. Dzięki niej urządzenie nie będzie przesuwać się podczas intensywnej gry. Coraz większą popularnością cieszą się też konstrukcje odporne na zalania. Emocje z gry online warto czasem ugasić zimnym napojem, dlatego faktycznie i to rozwiązanie jest przydatne, ryzyko zalania występuje bowiem bardzo często.


Bardziej zaawansowane modele (oprócz przycisków multimedialnych) są wyposażone w dodatkowe klawisze do programowania tzw. makr. Są to sekwencje poleceń, które możesz uruchamiać za wciśnięciem jednego przycisku. Odpowiednio dobrane makra pozwolą Ci na zyskanie znacznej przewagi w grach online.


W klawiaturze gamingowej nie może również zabraknąć podświetlenia. W zależności od tego, jaka klawiatura do gier będzie naszym wyborem, może być ono jedno- lub wielokolorowe. Podstawowe opcje jego konfiguracji ograniczają się do kilku poziomów jasności i możliwości wyłączenia. Bardziej zaawansowane modele pozwalają na wybranie trybu świecenia, np. falowy lub pulsacyjny oraz podświetlenie jedynie wybranych klawiszy. Możesz utworzyć kilka różnych profili, każdy dopasowany do innej gry.


Jaka klawiatura bezprzewodowa do gier?


Jaka klawiatura do gier z łącznością bezprzewodową będzie odpowiednia? Powinieneś zwrócić uwagę na modele z wydajną baterią oraz wyposażone w odbiornik USB. Dzięki niemu nie będą występowały dodatkowe opóźnienia, które mogłyby pojawić się przy łączności Bluetooth. Klawiatura bezprzewodowa jest dobrym wyborem, jeśli irytuje Cię obecność kabla. Najlepsze modele pod względem komfortu gry nie ustępują przewodowym.


Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert