Poradniki Eksperta

Xbox One X - czy warto go kupić?

Fani konsoli Xbox Microsoftu oraz Playstation od Sony toczą ze sobą od lat słowne pojedynki godne słynnych wojen lat 80 między fanami Atari a zwolennikami C64. Zwykle też zapominają o waśniach i zwierają szeregi, gdy dochodzi do dyskusji z PC-towcami o wyższości konsol nad "blaszakami”, jako sprzętu do gier. Która platforma lepiej nadaje się do grania nie będziemy tu rozstrzygać, ale jeśli decydujesz się na Xbox, to mamy dla Ciebie garść porad dotyczącą Xbox One X. Czy warto kupić tę konsolę?


xbox one x czy warto

 

Xbox One S czy Xbox One X? Porównanie modeli


Zanim odpowiemy sobie na pytanie: Xbox One X - czy warto, porównajmy konsole. Obecnie sklepy oferują dwa - Xbox One S (zwany często po prostu Xbox One) oraz nowszy - Xbox One X. Ten drugi to odświeżona w 2017 roku wersja konsoli, wyposażona w mocniejszy procesor, lepszą kartę graficzną oraz więcej pamięci. Przekłada się to na wiekszą wydajność (miedzy innymi obsługę gier w rozdzielczości 4k) oraz oczywiście… wyższą cenę. W tej chwili (Q3 2018) praktycznie każda gra działa na obu wersjach konsoli, na modelu X oferując często lepszej jakości, płynniejszą grafikę. Za rok czy dwa pojawią się być może gry, które będą działały wyłącznie na nowszej wersji. Decyzja, który model wybrać dziś nie jest łatwa, bo wersja X jest niemal dwukrotnie droższa od starszego brata. Drugim kryterium, znacząco wpływającym na cenę, jest pojemność dysku twardego. Xbox One S jest oferowany z dyskami 500 GB lub 1 TB, Xbox One X wyłącznie z dyskiem 1 TB. Biorąc pod uwagę, że topowe gry zajmują obecnie po kilkadziesiąt GB i ta liczba co roku rośnie, to jeśli ktoś jest zapalonym graczem lubiącym testować nowe tytuły, powinien pomyśleć o modelu z dyskiem 1 TB. Poznaj najnowszą generację konsoli Microsoft - Xbox Series X.
Xbox One X - akcesoria


Jaki model kupić? Xbox One S czy X? Niezależnie od naszej decyzji, warto przyjrzeć się akcesoriom do Xbox One. Czy warto dokupywać je od razu? Wprawdzie można kupić "gołą" konsolę (czyli bez dołączonych gier) i jej cena będzie wtedy najniższa, ale jednak warto sprawdzić, czy sprzedawcy nie oferują jej w zestawie z grą (lub grami), które i tak ma się zamiar kupić. Ceny najlepszych gier przekraczają często 200 zł, a w zestawie z konsolą zakup może wyjść trochę taniej. Microsoft przygotował zestawy konsola plus jedna gra (w pudełku nawiązującym grafiką do dołączonego tytułu), ale sklepy często tworzą własne zestawy, dokładając do konsoli nawet trzy lub cztery kolejne gry. Trzeba pamiętać, że nie zawsze dołączona do konsoli gra jest dostarczana na fizycznym nośniku w pudełku. Często jest to po prostu kod pozwalający na jej pobranie przez Internet. Takiej gry nie będzie można w przyszłości sprzedać. Dobrze wiedzieć również, że standardowo w pudełku z konsolą jest tylko jeden pad (kontroler). Wiele gier umożliwia współzawodnictwo lub współpracę dwójki lokalnych graczy, więc jeśli konsola ma być używana przez więcej niż jedną osobę jednocześnie, warto od razu zaopatrzyć się w drugi pad lub wybrać zestaw, który zawiera dwa pady. Tak jak w przypadku dołączonych gier, zakup zestawu może wyjść taniej niż dokupienie drugiego pada osobno.


Xbox - abonament


Razem z konsolą w opakowaniu znajdują się jeszcze dwa kartoniki z kodami pozwalającymi na bezpłatną, miesięczną subskrypcję dwóch usług online - Xbox Live Gold i Xbox Game Pass. Xbox Live Gold pozwala przede wszystkim grać w gry wieloosobowe (na przykład MORPG lub FPS) z innymi graczami online - przez Internet. Bez niej, wspólna rozgrywka będzie możliwa jedynie lokalnie - z drugą osobą (o ile oczywiście posiad się drugi pad). Inne przydatne funkcje tej usługi to zapamiętywanie stanu gier w chmurze (co pozwala kontynuować rozgrywkę po zmianie konsoli), dostęp do wersji beta gier oraz do dodatkowych aplikacji, a także częste zniżki na zakup gier, a niekiedy nawet darmowe gry w prezencie. Cena Xbox Live Gold jest zmienna, zależnie od okresu, na jaki decyduje się gracz i wynosi od 20 do 30 zł za miesiąc subskrypcji. Niektórzy sprzedawcy dołączają do zestawów Xbox One dłuższą, na przykład 6-miesięczną, subskrypcję Xbox Live Gold. Jeśli ktoś jest zainteresowany grą online, warto przeliczyć opłacalność kupna takiego zestawu. Xbox Game Pass to z kolei usługa dająca darmowy dostęp do biblioteki ponad 100 gier przez cały okres trwania subskrypcji. Gry są dobrane tak, by każdy, niezależnie od wieku i ulubionego gatunku gier, znalazł wiele pozycji dla siebie. Nie są to też "odgrzewane kotlety" ani wyłącznie tytuły starsze. Microsoft kusi ostatnio graczy, dołączając do Game Pass topowe nowości od momentu premiery (na przykład świetnie ocenianą przygodówkę wieloosobową Sea of Thieves). Biblioteka jest rozszerzana co miesiąc o kilka tytułów. Miesięczny abonament Xbox Game Pass to obecnie koszt 40 zł. Uwzględniając, że gra na konsolę kosztuje zwykle ponad 100, a często więcej niż 200 zł, to jeśli znajdzie się w bibliotece choć jeden tytuł na miesiąc, który interesuje danego gracza, opłaca się wykupić usługę. Trzeba tylko pamiętać, że nie jest to kupowanie gier w pakiecie, a jedynie ich "wypożyczenie" – w momencie przerwania subskrypcji natychmiast traci się dostęp do gier.Konsole w naszej ofercie:


Jak podłączyć xbox one do telewizora?


Wiele osób planując zakup i instalację konsoli zastanawia się, czy można ustawić ją pionowo. Można, ale trzeba pamiętać, że wąski prostopadłościan postawiony na sztorc nie będzie stabilny i łatwo go przewrócić nieostrożnym ruchem. Niestety obecnie Microsoft nie dołącza do zestawu Xbox specjalnej podkładki do stabilniejszego ustawiania konsoli w pionie, ale można ją kupić osobno. Xbox One podłącza się do telewizora (lub monitora komputerowego) za pomocą kabla HDMI (dostarczany razem z konsolą), który przesyła zarówno obraz, jak i dźwięk. Współcześnie wszystkie telewizory posiadają co najmniej jedno takie wejście. Jeśli jednak ma się zamiar używać konsoli wraz z monitorem komputerowym, trzeba sprawdzić, czy ma on wbudowane głośniki, bo Xbox One nie ma osobnego gniazda słuchawkowego. Współczesne konsole, a więc także Xbox One, wymagają podłączenia do Sieci. Nawet, jeśli nie wykupuje się usługi Xbox Live Gold, to zarówno system jak i gry wymagają aktualizacji, które konsola pobiera automatycznie przez Internet. Za pomocą Sieci można też bezpośrednio z konsoli przeglądać newsy oraz kupować gry w sklepie Microsoftu. Najprościej jest podłączyć Xbox do domowej sieci za pomocą bezprzewodowego Wi-Fi, można też użyć gniazda sieciowego i połączenia kablowego.

 

Na koniec przypomnienie - w pudełku z konsolą jest wszystko, co potrzebne (nawet baterie do pada), by podłączyć konsolę i od razu cieszyć się grami (o ile oczywiście się je ma). Tyle, że "od razu" oznacza najczęściej "kilka godzin później", bo zarówno system konsoli, jak i gry wymagają zazwyczaj aktualizacji przy pierwszym włączeniu, czyli ściągnięcia przez Internet kilkudziesięciu GB danych. Jeśli więc konsolę daje się w prezencie dziecku, które niecierpliwie czeka, by natychmiast ją wypróbować, warto wcześniej podłączyć i zainstalować gry oraz aktualizacje, by nie rozczarować malucha.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756