Poradniki Eksperta

Jak zrobić watę cukrową? Wybierz maszynę do waty cukrowej

Impreza w sali zabaw musi się udać, a ta domowa będzie nudna? Niekoniecznie! Mając maszynę do waty cukrowej, można zaskoczyć dzieci, a nawet nastolatki również w domu. To idealny sprzęt na przyjęcia domowe i ogrodowe. Sprawdź, dlaczego warto kupić maszynę do waty cukrowej i jak zrobić watę cukrową w domu?


maszyna do waty cukrowej


Maszynę do waty cukrowej widać na festynach i w kinie czy zoo, a więc w miejscach, których nie odwiedza się na co dzień. Nic dziwnego, że kojarzą się z uroczystą atmosferą i czymś wyjątkowym. I to pomimo tego, że w praktyce skład waty to głównie cukier, a i obsługa maszyny jest banalnie prosta.


Maszyny do waty cukrowej w naszej ofercie:


Jak działa maszyna do waty cukrowej?


Zasada działania jest prostsza niż może się z pozoru wydawać. Podobnie, jak cukier na patelni zmienia się w ciągnący się karmel, tak tu w misce urządzenia jest on podgrzewany, aż zaczyna się ciągnąć, a następnie ostudzony podczas wirowania zamienia się w biały puch. Sama maszyna przypomina miski kuchenne ustawione na specjalnej podstawie. Już ok. 10-letnie dzieci poinstruowanie raz przez dorosłego są w stanie zrobić to same. Poza zakupem samej maszynki nie trzeba już ponosić dodatkowych kosztów. Cukier i patyczki do waty kosztują kilka złotych i starczają na długo. Więcej trzeba zapłacić za cukier kolorowy, tęczowy czy dodatkowe aromaty, ale nadal to najwyżej kilkadziesiąt złotych.


Maszyna do waty cukrowej - rodzaje


 • minimaszyna do waty cukrowej – na prąd (400-500 W), 

 • profesjonalna maszyna do waty cukrowej – na prąd (1200 W),

 • profesjonalne wózki z urządzeniem do produkcji waty – na gaz,

 • profesjonalny wózek do produkcji waty – podłączany do akumulatora.


Jak widać, głównym problemem w przypadku maszyn do waty cukrowej jest sposób zasilania. Każdy marzy o profesjonalnej maszynie znanej z parków czy festynów. Działają one zazwyczaj na akumulator lub są podłączone do gazu. 

W domowych warunkach nie ma raczej sensu szukać akumulatora tylko po to, by podłączyć go do maszyny stojącej w ogrodzie. Szczególnie, że taki akumulator jest dość głośny, a w przydomowym ogródku będzie to bardziej odczuwalne niż na imprezie masowej. Najlepszym rozwiązaniem będzie więc:


 • postawienie maszyny do waty cukrowej w pobliżu domu lub na tarasie i korzystanie z niej za pomocą przedłużacza;

 • dokupienie butli z gazem, by korzystać z maszyny do waty cukrowej w dowolnym punkcie ogrodu – butlę można kupić za 60-150 zł, choćby na stacjach benzynowych lub pożyczyć od sąsiada;

 • w przypadku małej maszyny stołowej – korzystanie z niej w kuchni.


Osobom, które nie miały wcześniej do czynienia z urządzeniami na gaz, najłatwiej będzie obsłużyć maszynę do waty cukrowej podłączoną do prądu. Pozostali bez trudu poradzą sobie z podłączeniem i bieżącym działaniem maszyny. Dzięki temu nie będziemy mieli problemu z tym, jak zrobić watę cukrową w domu.

Większość dostępnych w sklepach maszyn do waty cukrowej kosztuje kilkadziesiąt złotych. Będzie to więc nieoczywisty prezent dla gospodyni czy młodych współlokatorów. Większe urządzenie do waty, służące do produkcji na masową skalę, to koszt rzędu ok. 700-900 zł. 

Za około 1200-2400 zł można kupić profesjonalny wózek, na który składa się jednocześnie maszyna do waty cukrowej i pojemniki spożywcze do produkcji popcornu. Dokładnie taką można spotkać na festynie i w cyrku, dlatego widok identycznej w ogrodzie czy przed domem będzie dla dzieci niezapomnianym przeżyciem. Jeśli jednak maszyna do produkcji waty cukrowej ma uświetnić tylko jeden kinderbal, warto za kilkaset złotych zdecydować się raczej na wynajem, niż kupować taki duży i mało praktyczny sprzęt.


Pozostałe gadżety na imprezy


Twoje dziecko miało już na urodzinach maszynę do waty cukrowej i chciałoby czegoś nowego? Nie ma problemu, bo jest jeszcze sporo drobnych urządzeń AGD, które wprowadzają do domu beztroski klimat, jak na festynie. Cena każdego z nich to zaledwie kilkadziesiąt złotych. Mimo wszystko, ponieważ większość osób korzysta z nich nie częściej niż parę razy do roku, warto kupić kilka takich urządzeń razem ze znajomymi rodzinami i wymieniać się na czas domowych imprez:To nie wszystkie rodzaje urządzeń, które zapewnią niezapomniane atrakcje podczas kinderbalu. Oczywiście do tego zawsze przyda się blender, szybkowar i pojemniki spożywcze, które pozwolą stworzyć wiele przepysznych deserów i przekąsek, jakie nie wymagają osobnego sprzętu. Dla dzieci bardzo często maszyna do robienia waty cukrowej, domowa pizza czy shake'i owocowe to wystarczające atrakcje podczas przyjęcia. Z tego powody warto wiedzieć, jak zrobić watę cukrową w domu. 


maszyna do waty cukrowej


Przepis jak zrobić watę cukrową w domu


Maszyna do waty cukrowej jest na tyle niedroga, że warto ją mieć, nawet jeśli ma być w użyciu kilka razy do roku. Alternatywnie można spróbować zrobić watę cukrową w domu na kinderparty bez niej, ale efekty rzadko są w pełni zadowalające. Potrzebny jest pojemnik spożywczy oraz zwykła patelnia.


 • podgrzewamy 5 łyżek cukru na patelni,

 • przelewamy do pojemnika karmel lub zostawiamy na patelni, jeśli nie jest zbyt gorąca,

 • karmel lekko studzimy,

 • trzepaczką lub rózgą lekko go ubijamy,

 • wyciągamy trzepaczkę – ciągną się z niej charakterystyczne nitki,

 • nitki karmelu wystarczy owinąć wokół widelca lub patyczka.


To wyjście dla tych, którzy nie mają pod ręką urządzenia do robienia waty cukrowej. Ci, którym zależy na autentycznym efekcie, powinni jednak w nie zainwestować. Dodatkowo to rozwiązanie umożliwia szybkie zrobienie waty, a sam proces jej wykonywania jest dobrą zabawą.


Dzieci najbardziej lubią watę cukrową w domu, ale kinderbal to oczywiście niejedyna okazja, przy której sprawdzi się takie urządzenie. Jakiś czas temu nad Wisłą w Warszawie otwarto klub, w którym można pić drinki, kręcąc się na karuzeli, i jeść watę cukrową.  Okazało się, że młodzi warszawiacy pokochali to miejsce. Tymczasem w USA od 2016 roku działają już kolejne Muzea Lodów, które nie tylko informują millenialsów o produkcji słodyczy, ale też... dobrze wyglądają na Instagramie i pozwalają im przeżyć coś nowego. Słodkie desery i gadżety przeniesione ze świata dzieciństwa czy wesołego miasteczka pozwalają zapomnieć o codziennych problemach i cieszą się olbrzymią popularnością. Maszyna do waty cukrowej nie tylko rozweseli domowe zacisze. Być może będzie początkiem świetnego pomysłu na biznes?Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756