Poradniki Eksperta

SpO2 - jak mierzyć saturację za pomocą pulsoksymetru?

Pulsoksymetr napalcowy to niewielki wyrób medyczny, które bez wątpienia w ostatnich miesiącach zyskał wśród Polaków popularność. Pozwala w prosty sposób mierzyć tętno i monitorować saturację krwi tlenem, czyli SpO2. Co warto wiedzieć o tym urządzeniu do mierzenia saturacji i pulsu, zanim zdecydujemy się na jego zakup? Jak używać pulsoksymetru i jaki jaki jest prawidłowy wskaźnik nasycenia krwi tlenem u zdrowej osoby?


spo2Pulsoksymetr - do czego służy to urządzenie?


Jak już wspomnieliśmy we wstępie, pulsoksymetr to rozchwytywany sprzęt medyczny dedykowany np. do użytku ambulatoryjnego, ale może być też używany w warunkach domowych. Pozwala na mierzenie saturacji krwi (stopnia nasycenia hemoglobiny tlenem - SpO2) i pulsu (PR) w nieinwazyjny, bezbolesny i szybki sposób, co jest szczególnie ważne w przypadku noworodków i małych dzieci. Ten niepozorny wyrób medyczny pozwala wykryć np. arytmię serca, bradykardię i tachykardię. 


Jak działa pulsoksymetr?


Urządzenie to wykorzystuje promieniowanie dwóch fal o różnych długościach - czerwonej i podczerwonej. Producenci tego typu sprzętu oferują nam dwa rodzaje pulsoksymetrów:


  • napalcowe - są wyposażone w specjalny czujnik, który zakłada się na palec, 

  • stacjonarne (przyłóżkowe) - są bardziej rozbudowane pod względem dostępnych funkcji, możemy dzięki nim zmierzyć ciśnienie, oddech pacjenta. Nakłada się je nie tylko na palec, lecz także płatek ucha, a w przypadku niemowląt - stopę lub nadgarstek. Zwykle pulsoksymetry stacjonarne są używane w szpitalach, domach opieki.


Od jakiegoś czasu na rynku dostępne są również smartwatche z pulsoksymetrem. To nowość, ponieważ do tej pory mogliśmy kupić zegarki wyposażone jedynie w pulsometr, który mierzy tylko tętno, a nie SpO2.Pulsoksymetry w naszej ofercie:SpO2 - jak wygląda prawidłowe mierzenie saturacji?


Czy mierzenie saturacji i tętna jest trudne? Nie. Obsługa pulsoksymetru napalcowego jest bardzo prosta i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Wystarczy umieścić na końcu małego palca czujnik z dwiema diodami LED i fotodiodami, a następnie odczekać kilkanaście lub kilkadziesiąt minut, aż uzyskany wynik pojawi się na wyświetlaczu. Wiele osób nie wie, jaki jest prawidłowy wskaźnik nasycenia krwi tlenem (SpO2) w przypadku zdrowego człowieka. Uzyskany pomiar powinien mieścić się w przedziale od 95 do 99%. 


W przypadku seniorów i palaczy za prawidłowy wynik uznaje się nieco niższe wartości (w granicy 93-95%). Wartość saturacji na poziomie 100% SpO2 występuje zwykle przy tlenoterapii. Natomiast, jeśli saturacja spadła poniżej 90%, oznacza to niedotlenienie organizmu i wymaga pilnej interwencji lekarskiej. Jeśli chodzi o normy tętna - jest to pomiędzy 60 a 100 uderzeń na minutę (w przypadku niemowląt to około 130 uderzeń na minutę, a u starszych osób około 70 uderzeń na minutę). Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756