Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Symbole na mikrofali – co oznaczają?

 2023-03-21 

Kuchenki mikrofalowe, to jedne z najczęściej używanych sprzętów AGD w kuchniach. Pozwalają na szybkie podgrzanie posiłku, ale to nie jedyna funkcja nowoczesnych modeli. Czy znasz wszystkie symbole na mikrofali? Na pewno jest kilka funkcji, których nie używałeś, a mogłyby Ci one bardzo pomóc. Poniżej wyjaśniamy ich znaczenie!

Nowoczesne mikrofale i różne metody sterowania

Aktualnie oferowane kuchenki mikrofalowe oferują znacznie więcej funkcji, niż modele sprzed kilkunastu lat. Niegdyś mikrofale służyły wyłącznie do podgrzewania pożywienia przed jego podaniem. Z czasem, ilość dostępnych trybów uległa namnożeniu. Obecnie sprzedawane mikrofale mogą między innymi rozmrażać żywność, a także grillować poszczególne potrawy. Zmianie uległo także sterowanie pracą kuchenek. Nie są to już wyłącznie pokrętła, ale między innymi panele dotykowe, które ułatwiają zmianę ustawień pracy sprzętu. Modele dzielą się zatem ze względu na rodzaj sterowania. Kupić możesz mikrofalówkę z klasycznym, mechanicznym sterowaniem, ale również modele zarządzane elektronicznie lub dotykowo. Choć ma to wpływ na cenę sprzętu, przekłada się bardzo na komfort użytkowania. Teraz sprawdźmy, co oznaczają symbole na mikrofalówce, które dotąd nie były przez Ciebie używane!

Kuchenki mikrofalowe w naszej ofercie:

Nieznane symbole na mikrofali – co się pod nimi kryje?

Symbole na mikrofali mogą być zagadką, dopóki nie zajrzysz do instrukcji obsługi lub nie przekonasz się samodzielnie za jakie tryby i opcje odpowiadają. Jeśli jednak gdzieś zgubiłeś dokumentację sprzętu, zapraszamy do dalszej lektury. Bardzo często wiele ikonek jest do siebie podobnych, niezależnie od producenta.


W przypadku mniej skomplikowanych urządzeń, które sterowane są w sposób mechaniczny, zazwyczaj nie ma zbyt wielu przycisków. Za pomocą pokręteł ustawiany jest czas grzania i moc pracy mikrofali. Jeśli na urządzeniu znajduje się ikonka płatka śniegu, będzie to opcja rozmrażania potraw znajdujących się wcześniej w zamrażalniku. Taki tryb przydaje się szczególnie wtedy, gdy zapomnisz coś wyciągnąć z lodówki odpowiednio wcześniej.


Coraz popularniejszą funkcją jest także grillowanie. Symbol grilla najczęściej przedstawia groty skierowane z góry ku potrawie. Z pomocą tego trybu możliwe jest grillowanie mięsa, a także warzyw. To ciekawa alternatywa podczas sezonu zimowego, gdy rozpalenie tradycyjnego grilla utrudnia niska temperatura.

Jakie symbole można jeszcze zobaczyć na przyciskach mikrofali?

Nowoczesne modele kuchenek mikrofalowych mają nawet kilkanaście trybów, a każdy z nich pozwala przygotować potrawy w inny sposób. Przede wszystkim, na wielu modelach pojawiają się symbole odpowiadające ustaleniu wagi posiłku. Jeśli więc podgrzewasz obiad, określ orientacyjnie jego wagę, aby podgrzanie było skuteczne. Przyciski odpowiadające za ten parametr, mogą wprost odwoływać się do konkretnych wartości w gramach lub przedstawiać ikonkę wagi. Podobnie jest z czasem grzania. Ustawione wartości wyświetlają się na wyświetlaczu LED.


Mikrofale często wyposażone są także w funkcje automatyczne, które mogą pomóc dostosować pracę bez Twojej ingerencji. W bazie urządzenia zapisane będą procedury przygotowywania poszczególnych potraw. To niebywale praktyczne. Wystarczy, że wybierzesz odpowiednią ikonę. W końcu mięso ryby wymaga innej obróbki termicznej, aniżeli gruby kawał steka. Gulasze lub zupy także muszą być traktowane w inny sposób. Bardzo ciekawym trybem jest Combi. Pozwala nie tylko podgrzewać jedzenie za pomocą mikrofali, ale także spiekać je dzięki aktywowanemu grillowi. To idealne rozwiązanie między innymi w przypadku mięs. Jeśli widzisz na panelu ikonę przedstawiającą parę, to Twoja mikrofala pozwala gotować potrawy przy wykorzystaniu funkcji parowej. Dzięki temu, posiłki są bardzo delikatne i wręcz rozpływają się w ustach.


W mikrofalach podgrzewane są nie tylko posiłki! Możesz w nich podgrzać mleko, kakao lub inny napój. W takim wypadku wybieraj zawsze funkcję, która ma przypisany symbol szklanki lub kubka. Podgrzanie napoju jest szybsze i nie wymaga aż tak dużej mocy od kuchenki. Mikrofale bardzo często wyposażane są także w funkcje eko. Pozwalają one ograniczyć zużycie energii elektrycznej. Oczywiście na ekranie sterującym na pewno widoczne są także symbole odwołujące się do poleceń Start/Stop, które odpowiednio rozpoczynają lub zatrzymują pracę sprzętu.

Kuchenki mikrofalowe do zabudowy w naszej ofercie:

Czy mikrofalówka zastąpi piekarnik?

Choć kuchenki mikrofalowe dysponują coraz większą ilością funkcji, trudno im zastąpić klasyczny piekarnik lub płytę grzewczą. Z pomocą mikrofali można ugotować proste, jednoskładnikowe dania lub przetworzoną wcześniej żywność. Niemniej jednak, rola urządzenia nie ogranicza się już wyłącznie do obróbki termicznej w najprostszej postaci.


Dzięki temu, możliwe jest zaoszczędzenie czasu, a także zmniejszenie ilości brudnych naczyń. Dlatego podczas wybierania nowej mikrofali, nie lekceważ potencjału tego urządzenia. Wiele zaawansowanych modeli można kupić w naprawdę przystępnej cenie. Na pewno przydatną opcją jest możliwość rozmrażania posiłków. Czasami szybko musisz przygotować obiad, a dysponujesz jedynie głęboko zamrożonym mięsem. Nie musisz już czekać wielu godzin na jego rozmrożenie. Wystarczy wybrać odpowiednią funkcję i poczekać kilka chwil. Określenie orientacyjnej wagi i rodzaju posiłku, pozwala skuteczniej pozbyć się lodu.


Zdecydowanie polecamy także wybór modelu, który pozwoli Ci podpiec z zewnątrz przygotowywane posiłki. Dzięki temu potrawy będą jeszcze bardziej apetyczne i na pewno chętniej skosztujesz ich, pomimo prostego podgrzania, które będzie trwać zaledwie kilka minut. Mikrofale z funkcją grilla są wyposażone w dużą grzałkę umieszczoną na górze urządzenia. Jej nagrzanie skutkuje przypieczeniem potrawy. Może to być skrzydełko kurczaka, kiełbaska lub inny przysmak.


Jeśli interesuje Cię konkretny sprzęt, możesz poprosić o pomoc naszych specjalistów. Wyjaśnią Ci każdą dostępną funkcję i znaczenie poszczególnego symbolu umieszczonego na panelu sterowania.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756