Poradniki Eksperta

Ranking wentylatory stojące [TOP10]

 2023-08-10 

Wentylatory są różne, a właściwy dobór urządzenia zależy od tego, gdzie i co ma ono chłodzić. Oczywiście w upalne lato starasz się schłodzić powietrze we własnym domu lub w domku na działce. Dlatego też zaprezentujemy Wam zestawienie – wentylator stojący ranking – które pomoże wybrać właściwy wentylator stojący.

1

MIEJSCE

10.0 / 10

2

MIEJSCE

10.0 / 10

3

MIEJSCE

10.0 / 10

4

MIEJSCE

9.5 / 10

5

MIEJSCE

9.5 / 10

6

MIEJSCE

9.5 / 10

7

MIEJSCE

9.0 / 10

8

MIEJSCE

9.0 / 10

9

MIEJSCE

9.0 / 10

10

MIEJSCE

8.5 / 10

Co to za wentylator?

Otóż to nic innego, jak poczciwy tzw. wiatraczek, tyle, że w specjalnej obudowie i stawiany na podłodze albo na biurku czy stoliku. Są to wentylatory zwane inaczej mówiąc śmigłowe albo jeszcze lepiej łopatkowe, bo właśnie łopatki (śmigła) stanowią jedną z podstawowych części tego klimatyzatora. Trzeba dodać jeszcze wirnik oraz silnik, który śmigła wprowadza w ruch i tak powstaje wrażenie podmuchu wiatru.


Jednakże dobrze jest pamiętać, że wiatraczki nie wytwarzają chłodnego powietrza, bo nie są klimatyzatorami. One mają wpływ wyłącznie na ruch cząsteczek powietrza. A te ze względu na dużą prędkość, obniżają temperaturę różnych przedmiotów znajdujących się na drodze „rozpędzonego” powietrza. Wielkość wiatraczków może być różna, a zależy ona od ich śmigieł, które znajdują się w specjalnej obudowie, by Cię chronić przed kontaktem z rozpędzonym wiatrakiem (gdy jest uruchomiony). Zanim poznasz dane odnośnie – wentylator stojący ranking – warto zobaczyć też inne szczegóły tych wentylatorów, zwłaszcza że wszystkie modele śmigłowe działają, niezależnie od swojej wielkości, w niemal identyczny sposób

Rodzaje wiatraków, czyli wentylatory śmigłowe

Skupiamy się głównie na popularnych wentylatorach, bo tych jest najwięcej, są one także proste w obsłudze. Stąd też przede wszystkim wentylatory śmigłowe, czyli wiatraczki. Nie piszemy o wentylatorach bezśmigłowych, chociaż takie też są. Wśród tradycyjnych wyróżnia się m.in.:

  • wentylatory sufitowe – mocowane są przy sufitach;
  • wentylatory biurkowe – należą do nich małe wentylatory, stojące, zużywające zaledwie 7 W energii elektrycznej, a stawiamy głównie na stoliku czy biurku podczas pracy, długość ich śmigieł jest niewielka ok. kilkunastu centymetrów, wentylują na odległość 2, 3 metrów;
  • wentylatory stojące – duże (wyższe) od biurkowych i z większymi śmigłami, z nich wywodzą się wentylatory kolumnowe.

Wielkość wentylatorów stojących

Stawia się je głównie na podłodze. Ich śmigła osiągają różne wielkości, zazwyczaj mają średnicę od 19 przez 30 do 40 cm. Liczba śmigieł wynosi najczęściej 3,5 (tych jest najwięcej) do 7 sztuk. Zależnie m.in. od rozpiętości śmigieł podmuchy powietrza mogą docierać w różne miejsca. Wysokość tych wentylatorów jest regulowana, a opiera się na teleskopowym stojaku, w ramach, którego możesz ją regulować. Osiągają zatem wysokość np. 135, 100 albo 64 cm. Ważna jest stabilna podstawa, a często wyposażona jest ona w kółka, dzięki czemu taki wiatrak łatwo przestawisz do innego wnętrza.

Zużycie energii elektrycznej

Takie wentylatory pobierają od 15 do nawet 200 W energii. Zwykle jednak wartość ta (jest podawana na tabliczce w sklepie) wynosi od 30 do 55 W, co nie jest dużo zważywszy, że po pierwsze wiatraczek nie jest włączony przez cały dzień i noc, a po drugie używasz go tylko latem.

System oscylacji

Ten system powinien zawierać każdy wentylator stojący – ranking zawiera właśnie takie modele. Wbudowany mechanizm oscylacji poziomej sprawia, że wentylowane jest nie tylko powietrze znajdujące się naprzeciw urządzenia, jednak w razie potrzeby, gdy ruch poziomy Ci przeszkadza, możesz do po prostu zablokować.

Poziomy mocy i prędkości

Nowoczesne wiatraki mogą pracować z prędkością na 3-4 poziomach i z mocą od 1 nawet do 15 poziomów. Tymi wartościami możesz oczywiście sterować i ustawiać je na takim poziomie, który dla Ciebie jest najbardziej korzystny, chociaż nie wszystkie modele mają opcję regulacji obu tych wartości.

Głośność tych wentylatorów

Warto znaleźć ten parametr wśród innych, opisujących dany model, zwłaszcza gdy, zamierzasz włączać wentylator w nocy. Liczba decybeli pozwoli spać spokojnie, trzeba więc szukać tych modeli, które maksymalnie emitują głośność w wysokości do 60 dB.

Inne funkcje dodatkowe

Jeżeli chcesz, by wiatrak włączył się przed Twoim powrotem z pracy czy w nocy, a potem wyłączał się sam – musisz szukać modeli wyposażonych w timer pracujący przez określony czas, który sam musisz określić. Timer zwykle jest opcją dodatkową. Są takie wiatraki, które możesz postawić na podłodze lub na biurku, mało tego ich „główka” obraca się nie tylko w lewo i prawo, ale też w górę i w dół. Są w sprzedaży wentylatory stojące cyrkulacyjne, które umożliwiają obniżenie temperatury w całym pomieszczeniu i nie kierują nadmuchu na osobę. One także eliminują przykre zapachy.

Jak są sterowane

Wentylator stojący ranking – byłby niepełny, gdybyśmy nie wspomnieli o sposobach sterowania. Bardzo często tego typu wentylatory sterowane są za pomocą pilota, który bywa dołączany do zestawu. Można także sterować nimi ze smartfona (kto ma) albo przez dotyk na panelu LED, znajdującym się pod wiatrakiem. W sprzedaży są i takie modele, które sterowane są za pomocą pokręteł.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756