Co dalej z kartami graficznymi Galax? Oficjalny komunikat wszystko wyjaśnił

Data dodania: 30-04-2026
Karty graficzne Galax

Wygląda na to, że karty graficzne Galax wcale nie znikną z rynku, jak pierwotnie spekulowano. Niedawne informacje wywołały co prawda sporo zamieszania, lecz gdy firma zabrała głos, wiele się wyjaśniło. Producent wcale nie zamyka działalności, lecz przechodzi istotne zmiany organizacyjne. Zarządzanie marką ma zostać skupione w centrali Palit Group, czyli właściciela Galaxu.

Doniesienia o kartach graficznych Galax były zaskakujące

Sama marka kart graficznych istnieje od 1994 roku i przez lata zdążyła wypracować sobie rozpoznawalność, zwłaszcza dzięki kartom graficznym NVIDII sprzedawanym w Europie często pod nazwą KFA2. Produkty spod szyldu Galax trafiały głównie do osób szukających tańszych rozwiązań, co czyniło je atrakcyjną alternatywą dla droższych konstrukcji konkurencji. Dlatego wiadomość o możliwym zakończeniu działalności mogła zaskoczyć i zaniepokoić wielu użytkowników.


Pierwsze doniesienia opierały się na komunikacie, z którego wynikało, że Palit przejął pełną kontrolę nad marką i odpowiada teraz za wszystkie jej działania. Wspomniano też o zamknięciu dotychczasowej struktury organizacyjnej i zwolnieniu zespołu. To właśnie ten fragment mógł sugerować, że firma znika z rynku. Jednocześnie w tym samym oświadczeniu pojawiła się informacja o ciągłości usług, co nie do końca pasowało do wizji całkowitego zamknięcia działalności.

Karty graficzne w naszej ofercie:

Jednoznaczny komunikat w sprawie przyszłości marki Galax

Dopiero późniejsze stanowisko Palit wyjaśniło sprawę bardziej jednoznacznie. Firma podkreśliła, że Galax nadal działa i nie rezygnuje ani z projektowania, ani z produkcji kart graficznych. Plan wydawniczy pozostaje bez zmian, a oferta GPU ma być dalej rozwijana. Zmiany, które właśnie zachodzą, są częścią wcześniej zaplanowanego procesu integracji zarządzania markami w ramach jednej struktury.


„Firma Galax nie kończy działalności. Wciąż angażujemy się w rozwój, produkcję i wsparcie techniczne naszego wysokowydajnego sprzętu. Realizacja planu rozwoju produktów przebiega zgodnie z harmonogramem. Dostarczanie graczom i twórcom nowoczesnych technologii nadal pozostaje naszym priorytetem” – można przeczytać w komunikacie, który otrzymała redakcja portalu Wccftech.


W praktyce oznacza to, że wcześniejszy zespół i sposób działania zostały zastąpione nowym układem, zarządzanym centralnie przez Palit. Ma on obejmować nie tylko Galax, ale też KFA2 i HOF. Brzmi to jak typowa reorganizacja, w której firma upraszcza swoją strukturę i przenosi odpowiedzialność do jednego miejsca.

Fani marki nie muszą się martwić o te karty graficzne

W tym przypadku Palit od dawna był właścicielem Galax, więc wiele procesów mogło już wcześniej być powiązanych, tylko mniej widocznych z zewnątrz. Teraz zmiany stały się po prostu bardziej formalne i wyraźne. Najważniejsze dla użytkowników jest to, że karty graficzne Galax i KFA2 nie znikają z rynku. Nadal będą dostępne, a ich oferta powinna się rozwijać. Pytanie, czy nowe modele będą przypominały wcześniejsze konstrukcje, czy też zauważalnie się zmienią. Wszystko zależy od tego, jak Palit podejdzie do dalszego rozwijania tych marek.

Laptopy gamingowe w naszej ofercie:

Wróć

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 41 687 500,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756