Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Platforma X zacznie pobierać opłaty?

 2024-04-18 

Właściciel platformy X, Elon Musk uważa, że jej użytkownicy powinni płacić za podstawowe działania. Jego zdaniem jest to najlepszy sposób przed zabezpieczeniem platformy przed botami.

Walka z botami na platformie X

Elon Musk, który od jakiegoś czasu jest właścicielem platformy X (dawniej Twitter), wielokrotnie wypowiadał się publicznie na temat botów i kroków jakie trzeba poczynić by skutecznie zapobiegać ich działaniom. Jego zdaniem wprowadzenie, nawet symbolicznej opłaty bardzo mocno ograniczy działania botów, a nawet całkowicie je zniweluje. Jak wiadomo, obecne boty są już tak zaprogramowane, że bezproblemowo przechodzą wszystkie testy weryfikacyjne.


Zdaniem Muska wprowadzenie opłat za publikacje spowoduje także polepszenie jakości publikowanej na platformie X treści i  zmniejszenie ilości użytkowników, którzy piszą hejterskie treści oraz przeszkadzają innym osobom (w żargonie internetowym trollują).

Jakie opłaty są przewidywane?

Jeśli pomysł Muska dojdzie do skutku, kosztami będą obarczeni głównie nowi użytkownicy platformy X. Same opłaty nie są tak naprawdę niczym nowym, warto bowiem przypomnieć, że od października ubiegłego roku w Nowej Zelandii i na Filipinach, na X rozpoczęto pobieranie jednego dolara rocznie od nowych, niezweryfikowanych użytkowników.


Nowa opłata ma być na chwilę obecną czasowa. W praktyce będzie to polegało na tym, że przez pierwsze trzy miesiące użytkownicy X będą uiszczać drobną opłatę. Po zakończeniu tego okresu czasu publikowanie będzie całkowicie darmowe. 


Specjaliści obawiają się czy pomysł poskutkuje. Ich zdaniem opłata może faktycznie pomóc platformie zabezpieczyć się przed botami i niechcianymi użytkownikami. Jednocześnie kwota musiałaby być na tyle niska by nie odstraszyć potencjalnych, nowych osób. Jednocześnie powinna być na tyle wysoka by z X zrezygnowały osoby, które piszą wyłącznie by szkodzić innym. Część znawców tematu spekuluje, że być może zamiast systematycznych, mniejszych opłat Musk zdecyduje się na wybranie formy subskrypcji. 

Wojna Muska z botami

Sam pomysł wprowadzenia dodatkowych opłat powiązany jest z trwającą już od jakiegoś czasu wojną Muska z botami. Na początku kwietnia właściciel X ogłosił, że niedługo rozpocznie się czyszczenie platformy z niechcianych użytkowników oraz botów. Wszystkie obecne działania na X skupiają się głównie na poprawieniu jakości platformy i budowaniu bazy wartościowych dyskusji. Platforma X na chwilę obecną dostępna jest na przeglądarkach internetowych, dla wszystkich użytkowników korzystających zarówno z komputerów, laptopów jak i wszystkich smartfonów.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756