Poradniki Eksperta

Piekarnik do zabudowy - wymiary


Do niedawna funkcjonalność piekarnika ograniczała się do wskaźnika poziomu temperatury pieczenia. Niedługo potem do możliwości jej regulacji. Stopniowo producenci wprowadzali innowacyjne programy, takie jak możliwość pieczenia od góry i od dołu, funkcję pary, aż po termoobieg. Kolejną innowacją było wprowadzenie sprzętów do zabudowy, które można dowolnie łączyć i konfigurować. W takim urządzeniu istotną cechą są jego parametry techniczne, takie jak wysokość, szerokość i głębokość. Jaki zatem wybrać piekarnik do zabudowy? Wymiar będzie również determinował jego funkcjonalność. Poradnik, który przygotowaliśmy, z pewnością będzie pomocny przy doborze odpowiedniego sprzętu.piekarnik do zabudowy wymiary


Standardowe wymiary piekarnika do zabudowy


Standardowy wymiar piekarnika do zabudowy to 60 cm wysokości na 60 cm szerokości, na 60 cm głębokości. Najwięcej modeli znajdziemy właśnie w takim rozmiarze. Standardowe meble kuchenne wykonywane pod zabudowę, również przewidują takie wymiary sprzętu. Dla kogo będzie odpowiedni taki piekarnik do zabudowy? Wymiar tak zwany standardowy, czy też tradycyjny, określa pojemność piekarnika na poziomie od 50 do nawet 75 litrów. Modele te zaspokoją potrzeby średniej wielkości rodziny. Do środka możemy wstawiać naczynia o dużych pojemnościach. Możemy również przygotować w nich kilka potraw jednocześnie. Przy dodatkowych funkcjonalnościach typu piekarnik z mikrofalą czy grill w piekarniku stają się wielofunkcyjnymi pomocnikami w każdej kuchni.


Piekarniki do zabudowy w naszej ofercie:


Mała kuchnia


W niewielkich kuchniach, czy też aneksach kuchennych, gdzie każdy centymetr jest na wagę złota, można zastosować kompaktowy piekarnik do zabudowy. Wymiar takiego piekarnika zazwyczaj nie przekracza 45 cm wysokości i 50 cm szerokości. Należy pamiętać, że pojemność jest wtedy mniejsza i wynosi mniej niż 50 litrów. Taki sprzęt sprawdzi się, jeśli mieszkamy w pojedynkę lub z drugą osobą. Przy większej liczbie domowników może okazać się uciążliwy w użytkowaniu. Musimy też wziąć pod uwagę wielkość naczyń. Nie każda blaszka do ciasta zmieści się w takim urządzeniu. Również zabudowa musi zostać uprzednio zaplanowana, a pozostałe sprzęty rozlokowane tak, aby zapewnić bezpieczeństwo użytkowania.


Liczna rodzina


W sklepach znajdziemy również modele dedykowane dla licznych rodzin lub dla osób, które chcą przygotować wiele potraw w tym samym czasie. Będą to piekarniki, których pojemność całkowita przekracza 85 litrów. Szerokość takiego urządzenia to aż 90 cm. Ten rodzaj piekarnika wymaga odpowiedniego montażu z uwagi na gabaryty. Rekomendowane jest umieszczanie go pod blatem i ustawienie bezpośrednio na podłodze. Piekarnik zajmuje dużo miejsca, ale za to oszczędza cenny czas, gdy chcemy przygotować potrawy dla większej liczby osób lub też wiele potraw w tym samym czasie.


piekarnik do zabudowy wymiary


Bezpieczeństwo


Niezależnie od wyboru sprzętu, warto zadbać o bezpieczeństwo użytkowania. Jest ono szczególnie ważne, gdy mamy dzieci. Starsze, które już samodzielnie przygotowują potrawy, powinny to robić w obecności dorosłych. Mniejsze dzieci, które nie powinny mieć styczności z piekarnikiem, są niejako chronione przez samo urządzenie. Nowoczesne i bezpieczne piekarniki do zabudowy posiadają funkcję tak zwanego zimnego frontu. Ta funkcja chroni nasze dłonie przed poparzeniem gdybyśmy przypadkowo dotknęli drzwiczek podczas pracy urządzenia.


Kolejna funkcja to zabezpieczenie przed dziećmi, która blokuje drzwiczki na czas pracy piekarnika. Oznacza to, że nie możemy ich wtedy otworzyć. Również ta funkcja blokuje zmianę programu podczas jego trwania. Wbudowany wskaźnik nagrzania z kolei, jest równie bezpieczny oraz poprawia komfort codziennego użytkowania. Ta funkcja dba, abyśmy nie musieli sprawdzać ręcznie, czy piekarnik jest nagrzany do odpowiedniej temperatury. Ten sam wskaźnik poinformuje nas, gdy temperatura będzie na tyle niska, abyśmy mogli bezpiecznie umyć jego wnętrze po skończonej pracy.


Umiejscowienie


Piekarniki do zabudowy montuje się pod blatem kuchennym lub w tak zwanym słupku. Umiejscowienie w dolnym ciągu szafek kuchennych zazwyczaj jest pod płytą grzewczą. To bardzo wygodne rozwiązanie, bo wszystko jest blisko siebie. Taki montaż rekomendowany jest szczególnie dla piekarników o szerokości większej niż standardowa. Tradycyjne oraz kompaktowe piekarniki można też montować w słupku. Rekomendowana wysokość to 85 cm. Taki montaż zapewnia łatwy dostęp do urządzenia, wygodnie wyjmuje się z niego naczynia, nie musimy się schylać. Zazwyczaj obok piekarnika lub nad nim montowana jest kuchenka mikrofalowa do zabudowy. Jeśli piekarnik wyposażony jest w tę funkcję, mamy dodatkowe miejsce do dowolnego wykorzystania. 


Niezależnie od wyboru miejsca montażu warto zaplanować je jeszcze na etapie projektu. Będziemy wtedy mieć pewność, że przestrzeń zostanie odpowiednio zagospodarowana. Jeśli piekarnik do zabudowy będzie nowym sprzętem w naszej kuchni, zwróćmy uwagę na elementy przyłączeniowe, które muszą być w bliskiej odległości. Dla piekarników elektrycznych wystarczy gniazdko. Dla piekarników gazowych dodatkowym podłączeniem będzie węzeł gazu. Takie podłączenie należy zlecić fachowcom z uwagi na zachowanie odpowiednich norm i standardów bezpieczeństwa.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756