Zdaniem eksperta
Toshiba otworzyła w Japonii nową fabrykę wafli krzemowych o średnicy 300 milimetrów. Ma ona produkować głównie tranzystory MOSFET i IGBT. Oficjalne otwarcie nastąpiło w maju 2024 roku.
23 maja 2024 roku, w japońskim mieście Kaga, mieszczącym się w prefekturze Ishikawa, firma Toshiba podczas oficjalnej ceremonii otworzyła nową fabrykę półprzewodników.
Oficjalne informacje wskazują, że wszystkie obiekty produkcyjne i budynki biurowe fabryki są już ukończone, co oznacza zakończenie pierwszej fazy inwestycji. Pozostałe wyposażenie, w tym maszyny produkcyjne i cały osprzęt, zostaną zainstalowane w fabryce w drugiej połowie roku fiskalnego 2024. Wtedy również planowane jest uruchomienie maszyn po raz pierwszy.
Według założeń Toshiby, nowa fabryka ma zwiększyć produkcję ponad dwukrotnie w porównaniu do roku fiskalnego 2021, kiedy opracowano plan inwestycyjny.
Fabrykę zaprojektowano w taki sposób, aby zapobiegać wstrząsom sejsmicznym, co niewątpliwie przyniesie korzyści w przyszłości. Budynek zasilany jest nowymi wydajnymi panelami słonecznymi (model PPA) umieszczonymi na dachach. Mają one pokryć zapotrzebowanie energii w obiekcie w 100%.
Co ciekawe, producent poinformował media, że cały proces produkcji w fabryce będzie częściowo nadzorowany przez sztuczną inteligencję. Według komunikatu ma to zapewnić wysoką wydajność produkcji przy jednoczesnym wzroście jakości produktów. Producent spodziewa się dofinansowania z Ministerstwa Gospodarki, Handlu i Przemysłu Japonii, które ma częściowo pokryć koszty sprzętu produkcyjnego.
Nowa fabryka w Kaga będzie głównie produkować wafle krzemowe o średnicy 300 milimetrów, które posłużą do produkcji tranzystorów mocy MOSFET (Metal Oxide Semiconductor Field Effect Transistor) i IGBT (Insulated Gate Bipolar Transistor), oraz elementów półprzewodnikowych optoelektronicznych.
Takie tranzystory znajdują zastosowanie między innymi w zasilaczach impulsowych, które są używane w komputerach, a także w różnych układach zasilania, takich jak regulatory napięcia i wzmacniacze o dużej mocy. Natomiast elementy optoelektroniczne przeznaczone są do zastosowań sieciowych, takich jak zabezpieczenia routerów światłowodowych i kart sieciowych.
Półprzewodniki mocy odgrywają kluczową rolę w dostarczaniu i kontrolowaniu energii elektrycznej i są niezbędnymi urządzeniami zapewniającymi efektywność energetyczną wszystkich urządzeń elektrycznych. Oczekuje się, że wraz z postępującą elektryfikacją samochodów i automatyzacją maszyn przemysłowych popyt będzie nadal silnie rósł. Toshiba rozpoczęła produkcję półprzewodników mocy na nowej linii płytek 300-milimetrowych w drugiej połowie roku fiskalnego 2022 w istniejącym zakładzie Toshiba Electronics w Kaga. W przyszłości firma ma rozszerzyć produkcję dzięki nowej fabryce i jeszcze bardziej przyczynić się do neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla.