Poradniki Eksperta

Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze?

Nauka jazdy na rowerze to naturalny etap w życiu każdego człowieka. Większość z nas posiada w pamięci wspomnienie, kiedy to po raz pierwszy usiedliśmy na jednośladzie i przy pomocy bliskiej osoby pokonaliśmy pierwsze metry. Emocje, jakie towarzyszą dziecku podczas tak wyjątkowego wydarzenia to radość, ekscytacja, ale także lekki niepokój. W nabywaniu umiejętności ważną rolę odgrywają rodzice małego kolarza. To oni zachęcają go do spróbowania własnych sił w kierowaniu rowerem, okazują wsparcie podczas nieudanych prób i motywują do kolejnych podejść. Jeżeli zastanawiasz się jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł. Znajdziesz w nim pomocne wskazówki, ułatwiające Tobie i Twojemu dziecku efektywne kształcenie. 


jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze


Kiedy nauczyć dziecko jeździć na rowerze?


Nauka jazdy na rowerze to proces wymagający cierpliwości i zaangażowania zarówno ze strony dziecka jak i rodziców. Należy pamiętać, że dla malucha prowadzenie jednośladu to nowa umiejętność, która początkowo może sprawiać mu niemałą trudność. Opiekunowie, chcący skutecznie pomóc swojej pociesze, powinni przede wszystkim dostosować pojazd do jej wieku i uwarunkowań fizycznych. Doskonałym rowerem do nauki jazdy dla początkujących dzieci między 2 a 3 rokiem życia, u których koordynacja ruchowa i równowaga nie są jeszcze do końca rozwinięte jest jeździk, a z czasem rowerek biegowy. Te modele pozwalają maluchowi obyć się z urządzeniem, a jednocześnie wzbudzają w nim ciekawość i zachęcają do aktywnego użytkowania. Bardzo często wzbogacone są o specjalną prowadnicę, którą rodzice mogę wykorzystywać do kontrolowania toru jazdy dziecka lub wspomagania go podczas trudniejszych warunków na drodze. Sprawdź również:

Jak dobrać rower dla dziecka? Sprawdź, na co zwrócić uwagę

Jaki rower dla 3,4-latka wybrać? Ranking [TOP10]

Jaki rowerek wybrać dla dziecka?Jak łatwo nauczyć dziecko jeździć na rowerze?


Kolejnym etapem nauki jest wypróbowanie bardziej zaawansowanego roweru dla dzieci, który posiada dodatkowe tylne koła. Dzięki nim pojazd jest bardziej stabilny, a ryzyko przewrócenia staje się minimalne. Rodzice mogą na początku okazać wsparcie maluchowi i przytrzymać siodełko oraz oprzeć rękę na jego plecach. Pomoże to dziecku poczuć się pewniej na nowym rowerze i zwiększy szansę na szybkie opanowanie nowej umiejętności. Opiekunowie powinni też zwrócić uwagę na dobranie odpowiedniego miejsca do nauki jazdy. 


Pierwsze kroki warto stawiać na otwartym terenie, gdzie nawierzchnia jest równa, a ruch uliczny minimalny. Dobrym rozwiązaniem będzie jazda po trawie, która lepiej zamortyzuje ewentualne upadki w porównaniu do asfaltu czy chodnika. Formą dodatkowej ochrony jest też kask, specjalne rękawiczki rowerowe oraz zabezpieczenia na łokcie i kolana. W momencie, kiedy dziecko opanuje jazdę rowerem czterokołowym, należy zachęcić go do spróbowania swoich sił na klasycznym modelu z dwoma kołami. 


Sprawdź również:

Jaki rowerek biegowy? Ranking [TOP10]

Jaki rower dla 7 latka? Ranking [TOP10]


Nauka jazdy na rowerze dwukołowym


Mimo iż maluch pomyślnie przejdzie dotychczasowe etapy nauki jazdy rowerem, może okazać się, że czuje obawy przed kierowaniem pojazdem dwukołowym. Najczęściej wynika to z braku wiary we własne umiejętności lub strachu przed ograniczonym wsparciem ze strony rodziców. Opiekunowie powinni wówczas podobnie jak przy nauce poprzednim modelem, początkowo asekurować malucha, trzymając go za plecy lub chwytając za siodełko. Dziecko już po chwili powinno poczuć, że jest w stanie samodzielnie kierować rowerem. Wówczas możemy udać się z nim na bardziej ruchliwe trasy rowerowe, lecz nie należy zmuszać malucha, jeśli jeszcze nie czuje się na to gotowy.


Dzieci najczęściej nie wiedzą jak nauczyć się jeździć na rowerze, dlatego potrzebują wsparcia ze strony swoich opiekunów. Pomóż swojemu maluchowi zdobyć nową umiejętność i wyruszcie razem w niesamowitą, rowerową podróż. 


Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert