Poradniki Eksperta

Jaka przyczepka rowerowa?


Są różne formy uprawiania kolarstwa. Jedni wolą wyścigi, drudzy wielodniowe wyprawy, a jeszcze inni chcą po prostu raz na jakiś czas, dla przyjemności, spędzić wolny weekend z rodziną. O ile w przypadku jazdy sportowej dodatkowego ekwipunku mamy jak najmniej, to w przypadku wielodniowych wypraw, ale też tych krótkich, weekendowych, z dziećmi, znajdzie się wiele rzeczy do zabrania. Przeważnie taszczymy je w sakwach, umieszczonych z każdej strony roweru. Jest też jednak inne rozwiązanie – przyczepka rowerowa. Sprawdzi się ona w wielu sytuacjach – nie tylko do przewożenia ekwipunku podczas podróży, ale także w mieście, gdy używamy roweru na co dzień jako środka lokomocji, na zakupy, do przewozu dzieci do przedszkola czy podczas wycieczek. Dostępnych jest wiele modeli o różnej konstrukcji i przeznaczeniu. Jaka przyczepka rowerowa będzie najbardziej odpowiednia dla nas i dla naszego sposobu przemieszczania się?
Rodzaje przyczepek do roweru


Stale rosnąca popularność rowerów oraz rowerowej turystyki owocuje zapotrzebowaniem na różnego rodzaju akcesoria ułatwiające podróże. Wśród nich są przyczepki rowerowe. Występują w różnych wersjach, zarówno do przewożenia bagaży, jak i osób lub zwierząt. Możemy znaleźć przyczepki jednokołowe i dwukołowe. Są takie, które występują jako przyczepki wyłącznie do roweru, ale i takie, które po małej transformacji mogą być również wózkiem dla dziecka czy wózkiem bagażowym. Gdy będziemy szukali odpowiedniej dla siebie, oprócz praktyczności i przystosowania do naszych potrzeb, warto zwrócić uwagę na jakość wykonania. Są firmy, które od lat zajmują się ich produkcją i mają duże doświadczenie w ich budowie. Potrafią wyprodukować przyczepki lekkie i jednocześnie bardzo wytrzymałe. Doświadczenie w budowie owocuje też sprawdzonymi, praktycznymi rozwiązaniami. Te firmowe mają też odpowiednie atesty. Chodzi tu szczególnie o przyczepki do przewozu dzieci, które muszą spełniać wszelakie normy bezpieczeństwa.


Przyczepki rowerowe w naszej ofercie:Dziecięce przyczepki rowerowe


Przyczepki do przewozu dzieci to najczęściej spotykany, a tym samym najbardziej popularny typ akcesorium. Z uwagi na to, że będzie nim podróżowała nasza pociecha, na jej wybór powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. Ich oferta jest dość szeroka, więc na pewno pytanie „Jaka przyczepka rowerowa do przewozu dzieci będzie najlepsza?” pojawi się nie raz. Tu ważne jest nie tylko bezpieczeństwo dziecka, ale i jego wygoda. W przyczepce tej musi we w miarę wygodnych warunkach spędzić dłuższy czas, a czasami nawet w niej spać. Do wyboru mamy przyczepki rowerowe dla dzieci jedno- i dwukołowe. Pierwsze z nich dedykowane są dla starszych dzieci, które już pewnie siedzą i lubią oglądać, co się wokół nich dzieje. To prosta konstrukcja w porównaniu do przyczepki dwukołowej. Tu można powiedzieć, że mamy tylko fotel, do którego przymocowano koło, a to wszystko z kolei przymocowane jest za pomocą dyszla do roweru. Taka przyczepka sprawdzi się na pewno w przypadku czynnych rodziców, lubiących aktywnie, na sportowo, spędzać czas. Jest lżejsza i mniejsza, a jedno koło powoduje mniejsze opory toczenia i jednocześnie daje większą skrętność. Te wszystkie zalety pozwalają na zjechanie z nią poza szerokie utwardzone drogi i jazdę po wąskich, leśnych czy polnych ścieżkach. Warto tu zwrócić uwagę na fotelik - nie tylko czy jest wygodny, ale czy jego konstrukcja osłania bezpiecznie dziecko. Pasy to oczywiście obowiązkowe wyposażenie. Jeżeli koło będzie posiadało amortyzację, to większy komfort będzie miało dziecko, a my pozwolimy sobie na zjechanie w trudniejszy teren.


Przyczepki dwukołowe to zupełnie inna konstrukcja. Szeroka, zbudowana na ramie, zabudowana. W lepszych modelach mamy możliwość odpowiedniego ich wyposażenia i dobierania elementów odpowiednich do wieku dziecka. Jeżeli chcemy wozić ze sobą malucha, który jeszcze nie siedzi albo siedzi niepewnie, możemy zamontować zamiast fotelika hamak. Nie tylko będzie to zdrowsze i wygodniejsze dla dziecka, ponieważ przeniesie na jego organizm mniej wstrząsów, ale bujanie też ułatwi sen podczas podróży. Gdy dziecko podrośnie, możemy zamienić hamak na fotelik. Są wózki, które pozwalają na zamontowanie dwóch fotelików i przewożenie dwójki dzieci. Ponieważ są to konstrukcje przeważnie zabudowane, to dużym ich plusem jest to, że ochronią dziecko przed deszczem lub słońcem. Powinny jednak mieć możliwość odsuwania lub nawet odpinania niektórych elementów. W słoneczne dni w takiej przyczepce na pewno będzie gorąco, więc pozwoli to na odpowiednią wentylację i uzyskanie właściwej temperatury.


Oczywiście dla poprawy komfortu warto zwrócić uwagę na to, czy posiada ona jakąś amortyzację, co pozwoli na zjechanie z utwardzonych dróg i kontynuację wycieczki po lesie czy drogach gruntowych. Sprawdźmy też przyczepkę pod kątem bezpieczeństwa – o którym decyduje m.in. to, czy foteliki są odpowiednio wyprofilowane i posiadają pasy.


Lepsze modele przyczepek można odpowiednio dostosowywać nie tylko pod kątem roweru. Są modele, do których możemy dołożyć z przodu dodatkowe dwa małe koła lub jedno duże i można przerobić przyczepkę na wózek spacerowy lub gdy zapragniemy skorzystać z aktywności sportowej – wózek, z którym możemy biec. Koła możemy też zamienić na płozy i tym samym wózek może być wykorzystany do uprawiania biegów narciarskich.


Dzięki takim możliwościom transformacji, naszą pociechę możemy zabrać ze sobą praktycznie wszędzie.


Jaka przyczepka rowerowa


Przyczepki rowerowe do przewozu rzeczy


Kolejna grupa wózków służy do przewozu rzeczy. Te też występują w różnych konfiguracjach tj. jedno i dwukołowych. Jaka przyczepka rowerowa sprawdzi się najlepiej, zależy od tego, czy posłuży do przewożenia bagażu czy towaru. Towarowe, to przeważnie mocne konstrukcje dwukołowe, oparte na ramie, na której znajduje się skrzynia na towar. To praktyczna rzecz w przypadku przejażdżek do sklepu na duże zakupy, a także podczas wyprawy na piknik rodzinny. Przyczepka taka powinna też być wyposażona w osłonę przeciwdeszczową.


Z kolei przyczepki bagażowe różnią się konstrukcyjnie, z uwagi na ich przeznaczenie. Przeważnie służą do przewozu bagażu, którymi są sakwy rowerowe. Łatwo je do takiej przyczepki przymocować. Są to konstrukcje jednokołowe lub dwukołowe, z kołami umieszczonym w jednej linii. Są dość lekkie i zwrotne, więc sprawdzą się dobrze podczas długich wypraw rowerowych.


To, jaka przyczepka rowerowa dla nas będzie odpowiednia, zależy więc od naszych potrzeb. Wybór jest na tyle duży, że każdy znajdzie najlepsze rozwiązanie dla siebie.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756