Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jaka przyczepka rowerowa?

 2023-03-07 

Przyczepki rowerowe to idealne rozwiązanie dla osób, które uwielbiają długie podróże szlakami rowerowymi. W wielu przypadkach pojemność plecaka i dodatkowych toreb mocowanych do ramy roweru nie wystarczy, szczególnie gdy planujecie np. biwak za miastem. Odpowiednio dobrana przyczepka rowerowa może służyć jako dodatkowa przestrzeń na najpotrzebniejsze rzeczy, ale nie tylko. Świetnie sprawdzi się dla rodziców małych dzieci, a nawet dla właścicieli niewielkich psów. To, jaka przyczepka rowerowa spełni Wasze oczekiwania, zależy od kilku czynników, które razem omówimy.

Alternatywa do przewozu bagażu

Pierwszym pytaniem, które powinniście sobie zadać na etapie planowanie zakupu przyczepki, to do czego będzie ona Wam służyć. Przyczepki mają przewagą nad wszelkiego rodzaju torbami mocowanymi na rowerze, ponieważ są o wiele większe, ale chodzi o to, że można je z łatwością stosować do wielu różnych zadań. Dlatego też zastanawiając się, jaka przyczepka rowerowa będzie dla Was najlepszym rozwiązaniem, warto przyjrzeć się bliżej tym oferującym wielozadaniowość.


Co to właściwie oznacza z perspektywy przeciętnego użytkownika? W głównej mierze sprowadzi się to do wyboru przyczepki, która może być wykorzystywana zarówno jako moduł bagażowy, wygodny transporter dla dzieci, jak i zwierząt, a także alternatywa dla plecaka. Wbrew pozorom zdecydowana większość przyczepek ma takie możliwości, ale konkretne modele różnią się nieco, skłaniając się w jedną lub drugą stronę. Jaka przyczepka rowerowa będzie zatem najlepszym wyborem?

Przyczepki rowerowe w naszej ofercie:

Przestrzeń i zajmowane miejsce

Jedną z najistotniejszych cech każdej przyczepki jest dostępna przestrzeń wewnętrzna. Jeśli szukacie rozwiązania, które ma służyć wyłącznie do przewożenia dodatkowych bagaży i ekwipunku, wówczas sprawa jest prosta, ponieważ wystarczy dokładnie spojrzeć na gabaryty waszego ładunku. Sprawa komplikuje się nieco w przypadku, gdy przyczepka ma służyć do przewożenia dzieci. W tym przypadku trzeba poświęcić moment i dokładnie sprawdzić wzrost oraz wagę malucha. Zdecydowana większość przyczepek rowerowych przeznaczonych do przewozu małych podróżników określa dokładne parametry, które są górną granicą możliwości przyczepki. Najczęściej wzrost dziecka nie powinien przekraczać 120 centymetrów a waga od około 40 do 45 kilogramów. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, czy przyczepka ma być jedno, czy dwuosobowa. W przypadku tej pierwszej limit wagi będzie mniejszy, a dla drugiej nieco większy, ale kosztem znacznie większych rozmiarów samej przyczepki.


To sprowadza nas do tematu, w którym przyczepka rowerowa dla dzieci będzie przewożona w bagażniku samochodu. Mieszkańcy miast często wybierają takie rozwiązanie, aby najpierw udać się autem do lokacji i dopiero tam rozpocząć przygodę na jednośladach. Jaka przyczepka do roweru nada się do tego najlepiej? W tym przypadku koniecznie musicie zwrócić uwagę na to, czy przyczepki są składane, a jeśli tak, to w jakiej formie. Dobrze, aby całość konstrukcji uwzględniała możliwość składania, a nawet odczepiania poszczególnych elementów. Znacznie łatwiej będzie Wam wtedy transportować przyczepkę.

Przyczepki rowerowe w naszej ofercie:

Przyczepka dla dziecka

Przyczepka rowerowa dla dzieci powinna być wyposażona w kilka dodatkowych udogodnień. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na samo siedzisko i sposób jego mocowania. W niektórych modelach jest ono przymocowane na stałe do ramy roweru, w innych można je wyjąć. Możliwość regulacji nachylenia oparcia to duży atut. Pasy bezpieczeństwa największy poziom bezpieczeństwa gwarantują, gdy działają w systemie pięciopunktowym. Koniecznie muszą posiadać regulację, którą będziecie mogli łato obsłużyć. Podłoże w przyczepce najlepiej, gdyby było wyłożone dywanikiem, który można swobodnie wyjmować w celu wyczyszczenia. W okresie letnich upałów warto zadbać, aby wnętrze było dobrze wentylowane. W tym celu wybierzcie osłonę, która zapewni odpowiedni przepływ powietrza, ale jednocześnie osłoni dziecko przed promieniami słońca.


Mocowanie do roweru powinno być łatwe w obsłudze i gwarantować komfort działania. Najlepszym rodzajem są mocowania kulkowe, które nawet w razie przewrócenia się roweru, nie pociągną za sobą przyczepki.

Amortyzacja przyczepki

Najlepsza przyczepka do roweru powinna gwarantować maksymalny komfort zarówno dla osoby, która jedzie na rowerze, a także dla dzieci lub zwierzaków w przyczepce. Nie bez znaczenia będzie również bezpieczeństwo bagaży, jeśli zdecydujecie się zapakować np. laptop. Podstawowym wymogiem w tej sytuacji będzie zatem odpowiedni system amortyzacji. Ze względu na sposób działania, możemy podzielić amortyzacje na dwie grupy główne: regulowane i automatyczne.


Amortyzacja regulowana jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, które pozwala na manualne dostosowanie jej działania do podłoża, po którym chcecie się poruszać. Daje też nieocenioną możliwość decydowania o tym, jak bardzo ma ona wpływać na zawartość lub pasażerów przyczepki. W niektórych przypadkach transport samego bagażu nie będzie wymagać intensywnej pracy systemu amortyzacji, a w innych już tak.


Amortyzacja automatyczna jest dobrym wyborem dla osób, które wolą zaufać producentowi przyczepek. Jaka przyczepka rowerowa wymaga takiego rodzaju amortyzacji? Zdecydowanie będą to modele miejskie, czyli nie narażone na szczególnie nierówne podłoże.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756