Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jaki licznik rowerowy kupić?

 2023-03-07 

Coraz modniejsze staje się aktywne spędzanie czasu. Coraz bardziej świadomie wybieramy to, co jest dobre dla naszego zdrowia, tak więc wiosną, gdy pojawia się pierwsze słońce widzimy wielu biegaczy, zwolenników rolek czy rowerzystów. Pomimo budowania kolejnych kilometrów ścieżek rowerowych, bywa na nich naprawdę tłoczno. Rower jest modnym środkiem lokomocji i zdobywa coraz większą liczbę zwolenników. Rozwój elektroniki pozwolił upakować w małych pudełeczkach komputery, które potrafią przeliczyć i przedstawić mnóstwo informacji. Jaki licznik rowerowy więc wybrać? Jakie funkcje nasz licznik powinien posiadać, a jakie są tylko pomocne i równie dobrze obejdziemy się bez nich?

Jaki licznik rowerowy wybrać?

Jednym z przydatnych akcesoriów, które kupują nawet początkujący rowerzyści jest licznik. I rzeczywiście, przydaje się on nie tylko zawansowanym kolarzom, aktywnie trenującym, którzy dzięki niemu sprawdzają i porównują swoje wyniki, ale także zwykłym użytkownikom. Dzisiaj ma go praktycznie każdy rowerzysta i wspomniany sportowiec, podróżnik pokonujący znaczne odległości swoim jednośladem a także ludzie dojeżdżający do pracy czy jeżdżący na rowerze „od święta”. Możemy przecież być dumni z siebie, gdy wiemy, że podczas ostatniej wycieczki przejechaliśmy na przykład 30 km. Działa to zapewne motywująco, bo skoro daliśmy radę, może następnym razem przejedziemy 40, a kolejnym nawet 100 kilometrów. To sprawdzanie swoich możliwości a także dobry motywator do wyciągania z nas więcej. Czy nie jest dobrze wiedzieć, że z roku na rok udaje nam się przejechać więcej kilometrów, pojechać szybciej i dalej?


Wybór liczników jest bardzo duży. Są modele przeznaczone dla amatorów, jak i zawodowych kolarzy. Te najprostsze przedstawiają najistotniejsze informacje, takie jak prędkość bieżąca, średnia, ilość kilometrów przejechanych w danym dniu i dystans całkowity. Do kompletu często jest jeszcze aktualna godzina. Te bardziej zawansowane pokazują kadencję, puls, przewyższenia oraz posiadają programy treningowe.

Liczniki rowerowe w naszej ofercie:

Rodzaje liczników rowerowych

Jednym z głównych funkcjonalności, według których możemy podzielić rodzaje liczników, jest sposób przekazywania informacji do nich. Wyświetlanie danych o prędkości czy przebytych kilometrach polega na zliczaniu obrotów koła i przemnożeniu ich przez jego obwód, który wcześniej wprowadziliśmy do licznika. Na jednej ze szprych koła montujemy magnes, na widelcu zaś czujnik, który zlicza wszystkie spotkania czujnika z magnesem kręcącym się wraz z kołem. Wspomniany podział liczników opiera się na rodzaju przesyłania informacji o obrotach koła z czujnika do licznika. Jak może się ono odbywać? Przewodowo lub bezprzewodowo.


Liczniki drugiego rodzaju w ostatnim czasie dość znacznie staniały i najprostsze modele nie są dziś dużym wydatkiem. Oba sposoby przesyłania mają swoje wady i zalety. Liczniki przewodowe są przede wszystkim tańsze i posiadają jedną baterię, która starcza na długi czas. Z kolei liczniki bezprzewodowe to przede wszystkim brak kabla, a co za tym idzie - łatwiejszy montaż licznika oraz brak możliwości uszkodzenia przewodu, co wcale nie jest takie rzadkie. Przewód możemy zerwać podczas jazdy po lesie, gdy zaczepimy o krzaki, gdy parkujemy rower i opieramy go o inny jednoślad, na którym nie brakuje elementów, o które może zaczepić się przewód czy o półkę, na której też coś może wystawać. Do zerwania może doprowadzić też złe poprowadzenie kabla po rowerze do licznika. Jeżeli przewód będzie zbyt mocno napięty, może zerwać się podczas skręcania czy nawet mocniejszej pracy amortyzatora.


Z kolei liczniki bezprzewodowe potrafią czasem zgubić sygnał i nie przekazywać wszystkich informacji na bieżąco do licznika szczególnie, gdy wokół nas jest więcej rowerzystów z takim rodzajem liczników. Oczywiście technologia idzie cały czas do przodu i w obecnych urządzeniach ten problem praktycznie nie istnieje, o ile licznik zostanie prawidłowo zamontowany.


Jest jeszcze jedna metoda zliczania i przekazywania informacji o przebytych kilometrach i prędkości – za pomocą sygnału GPS. W tym przypadku nie montujemy dodatkowego licznika, tylko sygnał GPS sprawdza na bieżąco naszą pozycję i odpowiednio przetwarza informacje. Liczniki te też nie są pozbawione wad. Są mniej precyzyjne, ponieważ ich dokładność sięga w optymalnych warunkach czterech metrów. Zużywają również dość sporo energii. W ich przypadku nie mówimy o działaniu baterii przez rok czy dwa lata, ale ich czas działania podaje się w godzinach. Dlatego też wyposażone są w akumulatory, które doładowuje się za pomocą popularnych ładowarek do telefonów z wtyczką USB.


Jaki licznik rowerowy wybrać? Jeżeli stać nas na kupienie licznika bezprzewodowego, to zdecydowanie należy wybrać właśnie ten rodzaj. Pomimo swoich wad sprawdza się on najlepiej.

Jakie funkcje może mieć licznik rowerowy?

Podstawowe informacje pokazywane przez licznik to przede wszystkim prędkość i przebyte kilometry oraz ich pochodne, jak średnia i maksymalna prędkość czy dystans dzienny i całkowity. To tylko pięć podstawowych funkcji a liczniki potrafią mieć ich trzydzieści i więcej. Liczniki rowerowe wyświetlają też informacje niekoniecznie związane z samą jazdą, tak jak godzina czy temperatura. Liczniki mogą posiadać również stoper do pomiaru czasu a nawet cały program treningowy. Są liczniki wskazujące stopień nachylenia górki, pod którą podjeżdżamy, a także długość przejechanych przewyższeń.


Z bardziej przydatnych funkcji pomocnych w jeździe jest kadencja. Zlicza ona ilość obrotów, jakie wykonujemy korbą w ciągu minuty. Do tego potrzebny jest kolejny czujnik, montowany przeważnie do tylnych widełek. Występuje on analogicznie, jak czujnik prędkości, w wersji przewodowej jak i bezprzewodowej. W samochodzie obrotomierz pokazuje obroty silnika i w zależności od tego, jaką mają wartość, wiemy, kiedy zmienić bieg na wyższy lub niższy. Taką samą informację podaje kadencja, tylko, że tym silnikiem jesteśmy my. Informuje, kiedy zmienić bieg na wyższy lub niższy, aby lżej i bardziej efektywnie nam się jechało. Kiedyś kadencja kierowana była do sportowców, dziś wyposażone są w nią liczniki z niższych półek, a informacja ta naprawdę może znacznie ułatwić jazdę. Obecnie sportowcy nastawieni na wyniki do treningów wykorzystują pomiar mocy. Niestety to funkcja bardzo kosztowna, wymagająca dokupienia kolejnego modułu do jej zliczania, umieszczonego najczęściej w mechanizmie korbowym. Jeżeli chcemy wiedzieć dokładnie, ile energii wkładamy w napędzenie jednośladu, powinniśmy zaopatrzyć się właśnie w taką funkcję. Niektóre liczniki posiadają algorytm, który na podstawie informacji o nas, naszym wieku, wadze i wzroście w połączeniu z informacją od roweru o prędkości i przyspieszeniu potrafią wyliczyć moc, jaką w danej chwili generujemy i ile jej zużyliśmy podczas jazdy.


Nasz licznik może być wyposażony także w pulsometr. To kolejna funkcja, wymagająca jeszcze jednego czujnika, montowanego tym razem na klatce piersiowej. Dzięki niej mamy bieżący monitoring intensywności wysiłku podczas jazdy. Dzięki informacjom z pulsometru i tym, które wprowadziliśmy o nas do licznika, jest on w stanie obliczyć również, ile kalorii w przybliżeniu spaliliśmy.

Nawigacja w liczniku

Liczniki wyposażone w nawigację powinniśmy nazywać raczej komputerami rowerowymi. To rozbudowane urządzenia posiadające naprawdę duże możliwości. Posiadają duże, kolorowe wyświetlacze oraz pamięć na przechowywanie tras, które pokonaliśmy lub zamierzamy pokonać. Oczywiście muszą mieć też miejsce na mapy, aby mogły nas po nich prowadzić. Są takie komputery rowerowe, które są samowystarczalną nawigacją, ale też takie, które wyświetlają informacje z nawigacji używanej na telefonie. Wówczas w telefonie planujemy całą trasę, a licznik rowerowy służy jako monitor, wyświetlający te informacje i prowadzący nas do celu.


Jaki licznik rowerowy wybrać? Jak widzimy, rodzajów liczników i funkcji, w które mogą być wyposażone jest całkiem dużo. Każdy na pewno jest w stanie znaleźć model, który będzie dopasowany do jego potrzeb. Warto zainwestować chociażby w podstawowy model, abyśmy mieli informacje o przejechanym dystansie i tempie w jakim go pokonaliśmy. Licznik jest naprawdę dobrym motywatorem do osiągania lepszych wyników podczas następnych wycieczek. To naprawdę przydatny gadżet, w który powinien być wyposażony każdy rowerzysta.

Liczniki rowerowe w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756