Poradniki Eksperta

Jazda rowerem po chodniku – czy jest dozwolona?


Wielu rowerzystów zastanawia się, czy jadąc po chodniku nie dostaną mandatu. Z jednej strony wszyscy wiemy, że chodnik jest dla pieszych, a droga dla pojazdów, ale perspektywa jazdy wśród dużych ciężarowych samochodów albo nawet osobowych, ale poruszających się z o wiele większą prędkością niż my sami, napawa nas strachem. Wtedy automatycznie kierujemy rower na chodnik. Jazda rowerem po chodniku jest niebezpieczna dla pieszych i dlatego przez nich mocno krytykowana. Tak jak rowerzyści boją się szybko mknących po drodze pojazdów, tak piesi mają prawo się bać jadących po chodniku rowerzystów. Rower porusza się z prędkością kilka razy większą od tej, z jaką porusza się pieszy. Zderzenie z jadącym rowerem dla pieszego zawsze skończy się jakąś szkodą – od otarć po złamania kończyn, czy wstrząs mózgu, plus zniszczenie roweru. Dlatego wielu świadomych rowerzystów zdaje sobie z tego sprawę i jest przeciwnych jeździe po chodniku. Są jednak wyjątki, które warunkowo pozwalają na jazdę rowerem w tym miejscu. Tak więc spróbujemy rozstrzygnąć, czy rowerem można jeździć po chodniku, nie narażając się na mandat ani krzywe spojrzenia pieszych.


Jazda rowerem po chodniku


Pomimo że w naszym kraju co roku przybywa nowych dróg rowerowych, to niestety w dalszym ciągu jest ich na tyle mało, że rowerem nie da się wszędzie bezpiecznie dojechać. Czy rowerzysta może wówczas skorzystać z chodnika dla pieszych? Według zasad kodeksu ruchu drogowego, rowerzysta ma obowiązek korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu przeznaczonego dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza. Niestety w innych przypadkach, jeżeli takie drogi do miejsca, do którego chcemy dotrzeć, nie są wyznaczone – rowerzysta musi poruszać poboczem drogi, a jeżeli i jej nie ma, po jezdni, ale możliwie blisko prawej krawędzi. Ma jednak zakaz poruszania się po drogach szybkiego ruchu. Są jednak wyjątki, gdy rowerzysta może poruszać się po chodniku. Tak więc kiedy można jeździć rowerem po chodniku?


Kiedy rowerzysta może poruszać się po chodniku?


Pierwsza z sytuacji, w której jazda rowerem po chodniku jest dozwolona, ma na celu bezpieczeństwo dziecka, które samo kieruje jednośladem. Dotyczy to dzieci, które nie ukończyły 10 roku życia. W pozostałych przypadkach, takich jak dziecko w foteliku przymocowanym do roweru dorosłego czy przyczepce ciągniętej przez rower, ten przepis nie ma zastosowania. Co ważne, z przywileju jazdy z dzieckiem po chodniku możemy również skorzystać wówczas, gdy obok przebiega ścieżka rowerowa, ale poruszają się po niej kolarze jadący z dużą prędkością.


Kolejnym przypadkiem, w którym możemy skorzystać z chodnika zamiast ruchliwej drogi mamy wówczas, gdy szerokość chodnika wynosi co najmniej 2 metry, a po drodze samochody mogą poruszać się z prędkością ponad 50 km/h.


Ostatnim wyjątkiem jest pogoda. Jeżeli warunki na drodze są niesprzyjające jeździe rowerem tzn. jest ulewa lub pada śnieg, wieje silny wiatr, występuje gołoledź lub gęsta mgła, wówczas możemy zjechać rowerem na chodnik.


Należy pamiętać, że powyższe wyjątki dotyczą tylko sytuacji, kiedy wzdłuż naszej drogi nie biegnie ścieżka rowerowa. Należy jednak pamiętać, że jeżeli już korzystamy z chodnika lub drogi dla pieszych, zobowiązani jesteśmy jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego. Musimy też zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać im ruchu. Należy pamiętać, że na chodniku pieszy zawsze ma pierwszeństwo!


Rowery w naszej ofercie:


Kary dla rowerzysty poruszającego się po chodniku


Zgodnie z art. 90 kodeksu wykroczeń kto tamuje lub utrudnia ruch na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, podlega karze grzywny albo karze nagany. Rowerzysta naruszający przepisy o korzystaniu z chodnika lub drogi dla pieszych musi liczyć się z koniecznością zapłaty mandatu w wysokości co najmniej 50 złotych.


Jednak to nie jedyny mandat, jaki możemy dostać za jazdę po chodniku. W sytuacji, kiedy jazda rowerem po chodniku jest dozwolona w drodze wspomnianych wyjątków, musimy przestrzegać kolejnych przepisów. Jeżeli już mamy prawo się po nim poruszać, powinniśmy jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, a do tego zawsze musimy ustąpić mu pierwszeństwa. Kara w przypadku postępowania mandatowego za to wykroczenie może wynieść nawet 500 zł.


Jazda rowerem po pasach


Jedną z zasad bezpieczeństwa (niestety bardzo często naruszanych przez rowerzystów) jest przejeżdżanie rowerem przez pasy dla pieszych. Jeżeli obok przejścia dla pieszych nie ma wyznaczonego przejazdu dla rowerów, rowerzysta zobowiązany jest zatrzymać się przed przejściem, zejść z roweru i przeprowadzić go na drugą stronę drogi. Po pasach w żadnym wypadku nie jeździmy na rowerze.


Znaki drogowe


Pamiętajmy też o zwracaniu uwagi na znaki drogowe. Istnieją dwa podobne do siebie znaki nakazu, które występują na drogach pieszo-rowerowych. Są to kombinacje znaków C-13 / C-16 (droga dla rowerów/droga dla pieszych). Oba symbole – pieszego i roweru są umieszczone na jednej tabliczce i podzielone kreską poziomą, bądź pionową. W przypadku znaku z linią poziomą ruch pieszych i rowerzystów odbywa się na całej powierzchni drogi, natomiast w przypadku, gdy na znaku mamy linię pionową, ruch pieszych i rowerzystów odbywa się odpowiednio po stronach drogi wskazanych na znaku.


Nieważne czy poruszamy się po ścieżce rowerowej, po chodniku, czy po jezdni, każdy uczestnik ruchu powinien oprócz przestrzegania zasad ruchu drogowego zachować szczególną ostrożność i zdrowy rozsądek. Tu nie chodzi o mandat, który może się okazać bolesny, gdy przyjdzie nam go zapłacić, ale chodzi o zdrowie, a nawet życie – nie tylko nasze, ale też innych uczestników ruchu drogowego. Powinniśmy więc zawsze zachowywać się odpowiedzialnie i nawet, jeżeli coś nie jest to zabronione, to nie robić tego, gdy stwarza choćby minimalne niebezpieczeństwo. Warto zrezygnować ze słuchawek w trakcie jazdy, aby lepiej słyszeć co się dzieje na drodze, unikać jeżdżenia obok siebie, aby sobie porozmawiać, czy jazdy rowerem bez trzymanki, aby porozmawiać przez telefon.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756