Poradniki Eksperta

Jaki rower do 1500? Ranking [TOP10]

 2023-06-16 

Przyszły cieplejsze dni, więc chcemy więcej czasu spędzać na świeżym powietrzu. Najlepiej spędzimy go w ruchu, czyli biegając, jeżdżąc na rolkach, hulajnodze lub rowerze. Długie, ciepłe dni to najlepszy czas na wprawienie swojego organizmu w ruch po spokojnym, zimowym okresie. O ile do biegania potrzebujemy praktycznie tylko dobrych butów, to w przypadku pozostałych sportów musimy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Hulajnogę czy rolki kupimy bez problemu w cenie do 500 zł. A ile będziemy potrzebowali na kupno roweru? Czy starczy nam 1000 zł? Czy może potrzebne będzie jednak trochę więcej? Rower w tej kwocie nie będzie sprzętem do aktywnego i regularnego uprawiania sportu, ale raczej do rekreacyjnych przejażdżek. Oczywiście, im więcej zdecydujemy się wydać, tym lepszy, bardziej zawansowany pojazd uda nam się kupić. Jaki kupimy rower do 1500 zł? W jakie akcesoria i komponenty będzie on wyposażony?

1

MIEJSCE

10.0 / 10

2

MIEJSCE

10.0 / 10

3

MIEJSCE

10.0 / 10

4

MIEJSCE

9.5 / 10

5

MIEJSCE

9.5 / 10

6

MIEJSCE

9.5 / 10

7

MIEJSCE

9.0 / 10

8

MIEJSCE

9.0 / 10

9

MIEJSCE

9.0 / 10

10

MIEJSCE

8.5 / 10

Jaki typ roweru do 1500 zł?

Pierwsza rzecz, nad którą musimy się zastanowić, to typ roweru, jakiego potrzebujemy oraz sposób, w jaki zamierzamy go używać. Jeżeli ma być to pojazd do rekreacyjnych wycieczek, to planować je będziemy w ładną pogodę, tak więc możemy zrezygnować z dodatkowych akcesoriów, takich jak błotniki, osłony na łańcuch czy stałe oświetlenie zasilane dynamem.


Z kolei, gdy będziemy chcieli także jeździć rowerem do pracy, do szkoły lub będziemy chcieli odbierać dzieci z przedszkola, warto zainteresować się rowerem z pełnym wyposażeniem w różnego rodzaju ochronne akcesoria, takie jak właśnie błotnik, bagażnik i oświetlenie rowerowe. Rano, gdy będziemy jechać do pracy, pogoda może być ładna, a już po południu, podczas powrotu, zupełnie inna – deszczowa. Wówczas rower z błotnikami będzie bardzo przydatny. Gdy z kolei przedłuży nam się pobyt w pracy lub jazda rowerem tak nam się spodoba, że będziemy jeździli na nim do późnej jesieni, wówczas koniecznie powinien być on wyposażony w oświetlenie, pozwalające na bezpieczne powroty po zmroku.


Jak możemy zorientować się z opisu, w tej cenie najłatwiej będzie nam kupić rower miejski, ale także i trekkingowy czy górski. Wśród rowerów miejskich znajdziemy rower klasyczny typu holenderka, jak i typu cruiser czy składany. Ten ostatni będzie dobrym wyborem, gdy będziemy chcieli dojeżdżać do pracy, łącząc dojazd z komunikacją miejską lub zabrać rower ze sobą na wakacje. Kontynuując jazdę autobusem lub kolejką, możemy złożyć nasz rower do rozmiarów niewielkiej walizki i przewieźć jako bagaż. Jest to przydatne zwłaszcza w takim środku komunikacji miejskiej, w którym nie można przewozić rowerów czy też uiścić za nie dodatkową opłatę. Taki złożony rower bez większych problemów zmieści się także do bagażnika samochodu i będziemy mogli zabrać go ze sobą na wakacje.

Jaki kupimy rower do 1500 zł?

Jeżeli zobaczymy, że rowery dla ambitnych amatorów kolarstwa potrafią kosztować 10 000 zł, a nawet dużo więcej, to zdamy sobie sprawę, że za 1500zł super maszyny nie kupimy. Jednak nie każdy przecież potrzebuje takiego roweru. Nie każdy myśli o szybkiej jeździe, zdobywaniu na nim szczytów górskich i brania udziału w zawodach, do których właśnie te rowery są głównie przeznaczone. Niektórzy potrzebują po prostu roweru do codziennej jazdy „wokół domu”. Dla nich właśnie projektowane są rowery miejskie, turystyczne i prostsze modele rowerów górskich i rowerów szosowych.


Jeśli na kupno roweru przeznaczymy niewielką kwotę, musimy iść na różnego rodzaju kompromisy. W takiej cenie możemy kupić rower na stalowej, niestety ciężkiej ramie, za to wyposażony w przerzutki. Możemy też wybrać lżejszy, aluminiowy, ale już bez przerzutek. Oczywiście jeżeli trafimy na promocyjną cenę, będziemy mieli rower aluminiowy nawet z 24 biegami obsługiwanymi przez przerzutki od renomowanego producenta Shimano. Rowery miejskie przeważnie wyposażone są w koła 26- lub 28-calowe. Mają bardzo komfortową, wyprostowaną pozycję, zdrową dla kręgosłupa, za to pozycja ta nie daje możliwości sportowej jazdy i z tym musimy się pogodzić. Plusem klasycznych rowerów miejskich jest wyposażenie ich w we wszystkie akcesoria, takie jak oświetlenie, błotniki i bagażnik, co daje nam możliwość jazdy praktycznie przez cały rok. Z kolei rowery górskie i szosowe to rowery sportowe o bardziej nachylonej sylwetce pozwalające osiągać lepsze wyniki, są jednak mniej komfortowe.

Jaki osprzęt dobrać?

Wielu różnych producentów zajmuje się produkcją osprzętu do rowerów. Oczywiście najlepiej, jeśli w naszym rowerze znajdzie się produkt uznanego producenta, jakim jest Shimano, który ma bardzo duże doświadczenie w produkcji komponentów rowerowych i jego produkty cieszą się dużą niezawodnością i precyzją działania przez długi czas. W zależności od rodzaju roweru, a także naszych upodobań, możemy wybrać rower z przerzutkami wewnętrznymi, ulokowanymi wewnątrz tylnej piasty. Będziemy ich mieli do wyboru od trzech do siedmiu. Możemy też wybrać przerzutki zewnętrzne, których kombinacja przełożeń da kombinację nawet 24 biegów.


Pamiętajmy jednak, że nie jest najważniejsze, jaki pojazd kupimy – czy to rower za 1500zł czy droższy. Ważniejsze jest to, że mamy możliwość poruszania się, a nie siedzenia na kanapie przed telewizorem. Nawet rower do 1500 zł da nam możliwość aktywnego spędzania czasu, przeżywania przygód z rodziną lub znajomymi i poznawania nowych miejsc. Rower sam nie będzie przecież jechał. To my wprawiamy go w ruch i decydujemy, gdzie nim dotrzemy.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756