Poradniki Eksperta

Rower elektryczny dla seniora – jaki wybrać?


Każdy z nas, wraz z upływem czasu ma coraz słabszą kondycję i coraz mniej sił, co podyktowane jest naszą fizjologią. O ile są osoby starsze, które miały możliwość przez całe swoje życie zadbać o swoją kondycję fizyczną, to są wśród nas też osoby, które albo nie miały na to czasu, nie miały świadomości, że trzeba się ruszać aby być sprawnym lub doświadczyły choroby czy kontuzji, które uniemożliwiały większą aktywność. Wiele osób może sobie pozwolić na dbanie o swoją kondycję, dopiero gdy jest już na emeryturze. Niestety, jeżeli przez większość życia nie dbaliśmy o nią, ciężko będzie nam ruszyć z miejsca, ponieważ wszystko okaże się dla nas za trudne i zbyt męczące. Wyjdzie na jaw nie tylko nasza słaba forma, ale wszystkie nasze dolegliwości, jak bóle pleców, nadwaga, zadyszki związane z paleniem, itp.



Rower elektryczny dla seniora


To jednak nie powód, aby się poddawać. Jak mówi stare przysłowie „ruch to zdrowie”. Nie należy co prawda od razu „rzucać się na całego” i nadrabiać w kilka dni strat z całego życia. Należy w to wchodzić powoli, stopniowo zwiększając obciążenie i długość trwania treningu. W starszym wieku, dużo łatwiej o kontuzje, więc trzeba być tego świadomym. Kontuzja nie tylko wykluczy nas z uprawiania sportu, ale również do niego zniechęci. Dobrym i dość spokojnie wdrażającym w powrót do sprawności sportem, jest jazda na rowerze. To nie tylko kontakt z przyrodą i świeżym powietrzem, ale też pozytywny wpływ na pracę serca i utrata zbędnych kilogramów. Rekreacyjna jazda nie obciąża stawów, a już zaledwie kilkuminutowa jazda ma zbawienny wpływ na pracę układu krwionośnego, dotlenienie, jak i poprawia pracę mięśni. Im dłużej jeździmy, tym bardziej wzmacniamy nasz układ odpornościowy, a także poprawiamy przemianę materii. Jednak od czego najlepiej zacząć, gdy na rowerze nie siedzieliśmy już kilka lub nawet kilkanaście lat? Dobrym rozwiązaniem, będzie rower elektryczny dla seniora.


Rower elektryczny


Co to za wynalazek – rower elektryczny? Teoretycznie, jedno kłóci się z drugim. Rower napędzany jest przecież siłą mięśni. I tutaj też tak jest, tylko tyle, że ten ruch wspomagany jest przy pomocy silnika elektrycznego. Nie wszyscy seniorzy mają na tyle siły, aby po długiej przerwie wskoczyć na rower i pojechać daleko przed siebie. Z zalet takiego roweru, powinny skorzystać też osoby po wypadkach i kontuzjach. Rowerek stacjonarny znajdziemy przecież w każdym sanatorium, czy na każdej sali rehabilitacyjnej.


To rozwiązanie staje się coraz modniejsze, nie tylko wśród seniorów. Osobom, które nie mają dobrej kondycji, umożliwia on zdobywanie miejsc do tej pory dla nich niedostępnych. Jedni dzięki elektrycznemu wspomaganiu pozwolą sobie na dalszą wyprawę, inni postarają się szybciej pokonać dany dystans. Kolejna grupa wjedzie wysoko pod górę, na co wcześniej nie znalazłaby siły. To wszystko bez towarzystwa zbędnego, głośnego, spalinowego silnika, ekologicznie, z możliwością jazdy po lesie i łąkach, bez straszenia zwierząt i zanieczyszczania przyrody.

 

Rowery elektryczne w naszej ofercie:



Budowa roweru elektrycznego


Rowery elektryczne występują dziś praktycznie w każdej wersji. Od roweru miejskiego, trekkingowego przez szosówki, po rower górski. Znajdziemy rower elektryczny na każdy rodzaj trasy. Poza tym, różnić się będą mnogością wersji zastosowanych, elektrycznych systemów. Jedne rowery będą miały silnik elektryczny umieszczony w piaście koła, inne przy korbie, ułatwiając pedałowanie. Będą różnić się też miejscem zamontowania akumulatora oraz jego pojemnością. Tańsze konstrukcje będą miały akumulator umieszczony na bagażniku nad tylnym kołem, nowsze będą miały specjalnie przygotowane pod akumulatory ramy. Będą one umieszczane przeważnie w dolnej rurze ramy, co rozpoznamy po jej znacznie większej średnicy. Również zasięg będzie różnił te rowery. Znajdą się wśród nich i takie, które będą mogły przejechać nawet 100 km. Jedną z wad tych rowerów, co może być kłopotliwe dla seniora, jest ich waga. O ile podczas jazdy nie będzie miała na nią wpływu, to problemem może okazać się przechowywanie roweru w piwnicy lub mieszkaniu, do którego trzeba wnieść go po schodach. Waga takich rowerów, przeważnie przekracza 20 kilogramów.

 

Jaki rower elektryczny dla seniora?


Nie każdy rower elektryczny, będzie się nadawał dla seniora. Dla nich najodpowiedniejsze będą rowery, o geometrii zapewniającej komfortową pozycję. Do tych rowerów, należą na pewno rowery miejskie, które pozwolą podczas jazdy na wyprostowaną, a nie mocno pochyloną sylwetkę. Nie będą obciążały kręgosłupa ani rąk, gdyż większość masy ciała spoczywać będzie na siodełku. Przydatnym dlatego okaże się siodełko z amortyzowaną sztycą oraz ergonomiczne siedzisko z żelowymi wkładkami, które przejmą drgania przenoszone z podłoża podczas jazdy. Na poprawę komfortu jazdy, wpływ na pewno będzie też miał amortyzowany przedni widelec. Znajdą się na pewno seniorzy, którzy zwrócą uwagę na sposób wsiadania na rower. Nie wszyscy bowiem będą mogli pozwolić sobie, na przerzucanie nogi wysoko nad siodełkiem. Idealnym rozwiązaniem ułatwiającym wsiadanie, na pewno będzie rower z nisko opuszczoną górną rurą ramy lub nawet ramą typu damka.


Tak jak podczas wyboru roweru dla każdej osoby, rower elektryczny dla seniora również powinien mieć idealnie dopasowaną wielkość ramy do wzrostu. Tu nie tylko chodzi o względy zdrowotne, ale też bezpieczne poruszanie się po ulicy. Rower za duży będzie ograniczał możliwość zapanowania nad nim, ale też wymuszał pochyloną, nie tylko niekomfortową, ale też niezdrową sylwetkę.


Rower ten ma dawać przyjemność z jazdy, a nie od niego odstraszać. Rowery elektryczne, chociaż to dość nowy produkt, nie są trudne do opanowania. Do obsługi mamy praktycznie tylko jedną manetkę, którą obsługujemy wielkość wspomagania. Często są też one wyposażone w ekrany, informujące o prędkości z jaką się poruszamy, zasięgu baterii czy o mocy, z jaką rower jest wspomagany. Ekrany te są dość duże i czytelne nawet dla starszych osób. Jedyne, co może odstraszać od takiego roweru, to cena, która jest zdecydowanie większa niż roweru standardowego, bez wspomagania elektrycznego. Chociaż z drugiej strony, jest to cena znacznie mniejsza, niż cena skutera, a z czasem pewnie zwrócą się również koszty dojazdów samochodem, bądź komunikacją miejską. Poza tym, jeżdżąc na rowerze, dbamy o swoje zdrowie, czego nie osiągniemy jeżdżąc samochodem, czy autobusem.


Kiedy zdrowie nie pozwala na podróżowanie tradycyjnym jednośladem, a chcemy jeszcze móc aktynie spędzić czas na świeżym powietrzu, to rower elektryczny dla seniora będzie najlepszym rozwiązaniem. Możliwość regulacji obciążenia, pozwoli na jego uregulowanie podczas jazdy, dopasowując je do naszych możliwości, a także zmęczenia, gdy będzie to dłuższa wyprawa. Wspomaganie elektryczne przez mniejszą ingerencję w poruszenie się roweru, odciąży nasz układ kostny – przede wszystkim kolana i kręgosłup. Z czasem nasza forma na pewno ulegnie wzmocnieniu i będziemy mogli w mniejszym stopniu korzystać ze wspomagania lub wybrać się na dłuższe i intensywniejsze wycieczki rowerowe.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756