Poradniki Eksperta

Rower elektryczny składany – ranking [TOP5]

 2023-03-09 

Poszukując idealnego pojazdu do miasta, czy na weekendowe wypady zwróć uwagę na rower elektryczny składany. Ranking, który przygotowaliśmy pomoże Ci wybrać pojazd dopasowany do Twoich oczekiwań. Tego typu rowery są nie tylko komfortowe, ale również bardzo stylowe. Przyjrzyjmy się więc na jakie cechy warto zwrócić uwagę, gdy planujemy zakup swojego elektrycznego składaka.

1

MIEJSCE

10.0 / 10

2

MIEJSCE

9.5 / 10

3

MIEJSCE

9.5 / 10

4

MIEJSCE

9.0 / 10

5

MIEJSCE

9.0 / 10

Dlaczego kupić rower elektryczny składany?

Jak banalnie by to nie brzmiało, przede wszystkim dlatego, że się składa. To bardzo duża zaleta, która sprawia, że pojazd ten może stanowić alternatywę dla hulajnogi elektrycznej. Wiele osób czuje się pewniej na rowerach, ponieważ mają one duże koła i łatwiej zachowują stabilność. Jednak tradycyjne rowery są znacznie większe niż hulajnogi, a to sprawia, że ich wykorzystanie może być ograniczone. Problem ten rozwiązuje rower elektryczny składany. Ranking prezentuje te pojazdy, ponieważ zajmują niewiele miejsca, podobnie jak wspomniane hulajnogi. Składakiem możemy przyjechać np. do pracy i bez problemu znajdziemy wolny kąt, w którym nie będzie nikomu przeszkadzał. Gdy planujemy wypad poza miasto, po złożeniu zmieścimy go do bagażnika hatchbacka. Cała procedura zajmuje jedynie kilka chwil i poradzi sobie z nią praktycznie każdy.

Jak działa rower elektryczny składany?

Pojazd jest wyposażony w silnik elektryczny o mocy 250 W, który jest umieszczony najczęściej w piaście tylnego koła. Za zasilanie odpowiada akumulator. Nie ma możliwości jazdy z samym napędem elektrycznym. Zadaniem silnika jest jedynie wspomaganie Cię, tak aby jazda była mniej męcząca. Podobnie jak inne rowery elektryczne, tak i składaki, wyposażone są w przełącznik na kierownicy, który pozwala regulować intensywność wspomagania. Dzięki temu możesz dostosować jego poziom do pokonywanej trasy. Niektóre bardziej zaawansowane modele wyposażone są w również w wyświetlacz LCD. Precyzyjnie informuje on o stanie naładowania baterii oraz pozostałym zasięgu, czy uzyskanej prędkości. System wspomagania jazdy wyłącza się automatycznie, gdy przekroczysz prędkość 25 km/h. Oczywiście w razie rozładowania baterii, z roweru elektrycznego, możesz korzystać tak jak z tradycyjnego.


W najlepszych rower elektrycznych stosowane są silniki bezszczotkowe. Zalety takiego napędu to przede wszystkim trwałość oraz energooszczędność. Silnik bezszczotkowy ma bardziej kompaktową konstrukcję i dzięki temu waży mniej. Pozwala również na praktycznie natychmiastową kontrolę prędkości. Brak szczotek węglowych sprawia, że nie ma potrzeby ich wymiany, a są one typowym elementem eksploatacyjnym tradycyjnych silników komutatorowych.

Konstrukcja roweru elektrycznego

Na co zwrócić uwagę kupując rower elektryczny składany? Ranking prezentuje różne pojazdy i z pewnością zauważyłeś, że niektóre z nich mają baterię umieszczoną na bagażniku, inne w okolicach sztycy podsiodłowej, a w pozostałych konstrukcja jest zintegrowana z ramą. Czy ma to znaczenie? Oczywiście umiejscowienie baterii wpływa na komfort jazdy, ponieważ jest to relatywnie ciężki element. Przede wszystkim rower, w którym akumulator jest umieszczony w centralnym punkcie, np. okolicach sztycy podsiodłowej czy ramie, będzie lepiej wyważony, a to wpływa na stabilność. Niestety taka konstrukcja generuje też koszty, więc będzie on droższy niż rower elektryczny z baterią zintegrowaną w bagażniku.

Parametry rowerów elektrycznych składanych

Musisz zwrócić uwagę na podstawowe parametry techniczne, gdy kupujesz rower elektryczny składany. Ranking nie pomija tej kwestii, dlatego przyjrzyjmy się na co zwrócić uwagę. Moc silnika jest ograniczona do 250 W, co wynika bezpośrednio z przepisów, jakie są nałożone na rowery elektryczne. Jeśli pojazd ma silnik elektryczny o większej mocy to formalnie nie jest klasyfikowany jako rower i nie dotyczą go przepisy rowerowe, np. możliwość jazdy przez osoby niepełnoletnie mające kartę rowerową. Takim „rowerem” nie powinniśmy także poruszać się po drogach publicznych. Najlepiej korzystać z niego na terenie prywatnym, ponieważ ewentualna kontrola policji może mieć przykre konsekwencje.


Z pewnością interesować Cię będzie zasięg. Może on wynosić od ok. 30 do nawet 100 km. Wszystko zależy od zastosowanego zasilania i efektywności silnika. Im w większym stopniu będziesz korzystał ze wspomagania tym, zasięg będzie krótszy. Znaczenie ma także charakter trasy, strome podjazdy również wpłyną na zasięg roweru. Oczywiście akumulator o dużej pojemności i napięciu lepiej sprawdzi się w użytkowaniu przez osobę, która często jeździ na długich dystansach. Musisz jednak pamiętać, że większa bateria to większe rozmiary, a także często dłuższy czas ładowania.


W większości oferowanych składanych rowerów elektrycznych czas ładowania baterii to od 4 do 6 godzin. Cały proces nie zajmuje więc długo. Ogniwa wykonane są w technologii litowo-jonowej i nie wymagają specjalnego traktowania. Są wrażliwe przede wszystkim na dwa czynniki – skrajne temperatury i głębokie rozładowanie. Nie powinieneś np. ładować roweru w pełnym świetle słonecznym, w upalny dzień. Lepiej wybierz zacienione miejsce. Podobnie, gdy akumulator rozładuje się do końca nie przechowuj go w takim stanie przez długi czas. Bateria jest elementem eksploatacyjnym, dlatego zużywa się. Większość producentów szacuje jej trwałość na ok. 500 cykli ładowania.


Podobnie jak tradycyjny, tak i rower elektryczny składany, może być wyposażony w przerzutki. Zazwyczaj jest to od sześciu do siedmiu przełożeń. Pojazd ma jednorzędową korbę oraz sześcio- lub siedmiorzędowy wolnobieg lub kasetę.

Rama i koła w elektrycznym składaku

Jak wspomnieliśmy składak elektryczny jest znacznie mniejszy niż tradycyjny rower. Dlatego jego rama ma zazwyczaj rozmiar od 11 do 17 cali. Zdecydowanie warto wybrać rower elektryczny z ramą aluminiową. Jest ona sztywna, trwała, odporna na korozję oraz znacznie lżejsza. Masa zresztą wpływa na zwrotność pojazdu. Elektryczny składak z baterią o dużej pojemności może bowiem ważyć nawet niemal 30 kg.


Popularnym rozmiarem opony w składaku elektrycznym jest 20 cali. Nie jest to dużo, jednak dzięki temu pojazd jest bardzo zwrotny i świetnie sprawdzi się w ruchu miejskim. W ofercie znajdziesz zarówno modele o tradycyjnej konstrukcji jak i z grubymi oponami typu fat bike. Dobrze sprawdzają się one w terenie oraz zapewniają amortyzację i komfortową jazdę. Samo napędzenie pojazdu wymaga jednak większego wysiłku co będzie dotkliwe, zwłaszcza gdy rozładuje się bateria.


Jeśli lubisz często zapuszczać się w teren swoim rowerem elektrycznym to warto zdecydować się na model wyposażony w amortyzację. Nie jest to standardowe wyposażenie, jednak coraz powszechniejsze. Większość modeli ma przedni amortyzator, który świetnie się sprawdza, jeśli często jeździsz po nierównościach. Gdyby zależało Ci na jeszcze większym komforcie możesz kupić rower elektryczny z tylnym amortyzatorem lub amortyzowaną sztycą podsiodłową. Taka konstrukcja, w połączeniu z wygodnym siodełkiem, zapewni Ci maksimum komfortu podczas jazdy w terenie.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756