Poradniki Eksperta

Rozmiar kasku rowerowego - jaki wybrać?


Kask na głowie rowerzysty to bezpieczeństwo. Zadaniem tego nakrycia głowy jest ochrona przed konsekwencjami upadku, a te niejednokrotnie mogą być bardzo poważne. Dlatego też kask powinien być nieodłącznym elementem wyposażenia każdego rowerzysty. Co prawda polskie prawo nie nakazuje jeszcze jazdy w kasku rowerowym osobom powyżej 15 roku życia i nie przewiduje za jego brak żadnych kar, jednak to zdrowy rozsądek powinien decydować o naszym podejściu do tej sprawy. Powinny go używać nie tylko osoby, które pokonują ekstremalne zjazdy w górskim terenie czy kolarze jadący z zawrotną prędkością po drogach. Kask chroni również rowerzystów poruszających się w niebezpiecznym ruchu miejskim, a przede wszystkim przed niespodziewanym zdarzeniami, których nikt nie jest w stanie wcześniej przewidzieć. O ile z otarciem ręki czy nogi możemy pokonać kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt kilometrów, o tyle urazy głowy mogą nam zupełnie uniemożliwić dalszą jazdę i to w najgorszym przypadku na cały sezon lub nawet całe życie.rozmiar kasku rowerowego


Decydując się na zakup kasku najważniejszą rzeczą podczas jego wyboru nie powinien być więc jego kolor czy efektowny wygląd, ale dopasowanie do naszej głowy. Tylko dobrze dobrany kask ochroni naszą głowę podczas wypadku przed wstrząsami, rozcięciami czy innymi poważnymi urazami. Odpowiedni rozmiar kasku rowerowego powinien być głównym parametrem, według którego wybieramy kask. O tym, jak dobrać rozmiar kasku rowerowego, aby służył naszemu bezpieczeństwu, dowiemy się z poniższego tekstu.


Rodzaje kasków


Możemy wyróżnić trzy podstawowe typy kasków rowerowych: rekreacyjne (uniwersalne), na rowery szosowe (road) oraz górskie (MTB). Wśród każdej z tych grup znajdziemy wiele odmian dostosowanych do uprawianego stylu jazdy. Kaski szosowe możemy podzielić na lekkie, doskonale wentylowane oraz aerodynamiczne. Kaski górskie z kolei obejmują te dobrze wentylowane, klasyczne, enduro – z bardziej osłoniętą tylną częścią głowy oraz full face – które posiadają osłonę na szczękę i służą do ekstremalnej jazdy. Na przestrzeni ostatnich lat firmy zajmujące się produkcją kasków opracowały ich wiele różnych odmian. Każdy kask, niezależnie czy jest to model do miasta, na szosę czy do jazdy w górach, oprócz przynależnych do danej grupy preferencji posiada różne systemy bezpieczeństwa oraz regulacje pozwalające maksymalnie dopasować je do naszej głowy, aby chroniły ją w najwyższym stopniu.Rozmiary kasków rowerowych


Producenci kasków podają ich rozmiar tak samo, jak w przypadku ubrań, za pomocą standardowych skrótów literowych. Najmniejszy rozmiar to XS, największy XXL, a odpowiadają one obwodowi głowy od 48 do 62 cm. Niestety, każdy producent ma swój zakres przypisany do rozmiaru. U jednego rozmiar XL może być odpowiednikiem zakresu obwodu głowy od 58 do 62 cm, u innego będzie to 57 do 60 cm. Dlatego, aby wybrać ten właściwy, konieczne jest przymierzenie co najmniej dwóch rozmiarów kasku. Poza tym każdy z nas ma różny kształt głowy i rozmiarówka pomoże nam wstępnie określić jaki model powinien do nas pasować, ale aby dobrać ten właściwy kask, powinniśmy przymierzyć maksymalnie dużo kasków różnych producentów i różnych modeli.


Nie powinniśmy kupować „na siłę” kasku ani za dużego, ani za małego, tylko dlatego, że nam się podoba i jest w naszym ulubionym kolorze. Podczas wypadku po prostu może nas odpowiednio nie ochronić. Jeżeli nie ma kasku, który będzie idealnie pasował do naszej głowy – szukajmy dotąd, aż znajdziemy. Za duży – podczas upadku może się zsunąć z głowy, za mały – nawet jeżeli od razu tego nie poczujemy, to po jakimś czasie zacznie uciskać nam głowę. Z czasem stanie się tak niewygodny, że prędzej czy później go zdejmiemy i pozbawimy się ochrony głowy.


Dobór kasku w pewnym stopniu można porównać do zakupu butów. Jeżeli kupimy za duże, to na pewno uda nam się w mało komfortowych warunkach przejść jakiś kawałek w klapiących butach, ale już w nich nie pobiegniemy, ponieważ je zgubimy. Z kolei za małe – będą wiązały się z odciskami i bólem stóp. Może raz czy dwa w nich gdzieś pójdziemy, ale kolejnym razem nie zdecydujemy się na ich założenie. Dlatego tak ważny jest odpowiedni rozmiar kasku rowerowego. Nie może przecież nas zniechęcić do uprawiania naszego ulubionego sportu. Przed zakupem dokonajmy pomiaru obwodu głowy, co pomoże nam w zakupach i pozwoli wstępnie ograniczyć ilość przymierzanych kasków.


Jak zmierzyć obwód głowy


Pomiar obwodu głowy to dość prosta czynność, pod warunkiem, że będziemy trzymali się kilku zasad. Najlepiej, gdyby ktoś mógł nam pomóc to wykonać. Najłatwiej obwód głowy będzie nam zmierzyć za pomocą miarki krawieckiej. Jeżeli takiej nie posiadamy, możemy użyć sznurka bądź wstążki. Obwód głowy mierzymy w najszerszym miejscu. Miarkę bądź sznurek poprowadźmy z przodu około 2 cm nad brwiami, następnie nad skroniami i uszami. Miarka powinna iść w jednej linii, równolegle do podłoża. Pomiar najlepiej wykonać kilka razy i jako ten właściwy wybrać wynik najczęściej powtarzający się. W przypadku pomiaru sznurkiem, dobrze zaznaczamy miejsce styku, a następnie po rozwinięciu przyłóżmy do linijki i odczytajmy wynik. W ten sposób wstępnie wyselekcjonujemy rozmiar kasku rowerowego, który będziemy brać pod uwagę podczas poszukiwań. Może się zdarzyć, że nasz obwód głowy u jednego producenta „wpadnie” w inną rozmiarówkę, niż u drugiego. Ale nie ma to większego znaczenia, ponieważ reszty dopasowania i tak dokonamy za pomocą dostępnych w kasku regulacji.


Dopasowanie kasku za pomocą regulacji


Kaski posiadają kilka różnych systemów regulacji – i przeważnie we wszystkich markach są one stosowane. Producenci ścigają się tylko między sobą sposobem jak najłatwiejszego i najbardziej funkcjonalnego ich obsługiwania. Regulacji podlegają przede wszystkim obwód kasku, wysokość umieszczenia pod kością potyliczną oraz regulowane paski prowadzone z boku kasku, które odpowiadają za utrzymanie kasku na głowie. W każdym kasku, w jego wnętrzu, są różnego rodzaju wyściółki z gąbki pozwalające na komfortowe noszenie ochrony głowy. Tu też producenci starają się, aby to ich produkt był jak najbardziej komfortowy. Dobrze dopasowany kask powinien opierać się tylko na wspomnianych gąbkach, a nie dotykać głowy twardą częścią. Gąbki te, oprócz amortyzacji, wchłaniają pot oraz zapewniają dobrą wentylację.


Kask dla dzieci


Wybierając kask dla dziecka największym problemem jest dobór odpowiedniego rozmiaru, gdyż dziecko cały czas rośnie. Musimy za dziecko zdecydować, czy jest dla niego odpowiednio komfortowy, a jednocześnie musi spodobać się dziecku, aby chciało w nim jeździć. Pomiaru obwodu głowy dokonujemy tak samo jak u dorosłych. Jedynie poprowadźmy trochę niżej miarkę nad brwiami – około 1 cm nad nimi. Założony na głowę dziecka kask powinien szczelnie przylegać, ale się nie opinać. Kupmy ten z większą możliwością regulacji, co zapewni dłuższe jego użytkowanie. Nieznacznie luźny kask uda nam się dobrze dopasować za pomocą bocznych pasków i pokrętła dopasowującego kask do obwodu głowy. Nie przesadzajmy jednak z kupnem zbyt dużego, w którym regulacja nie pomoże utrzymać go na głowie dziecka, gdyż nie spełni on swoich funkcji ochronnych, do jakich został stworzony. Musimy się pogodzić z tym, że dziecku (wraz z jego wzrostem) będziemy musieli kupić nowy kask co 2, 3 lata. Kask ma służyć bezpieczeństwu latorośli, a nie modzie, czy dobremu wyglądowi. Podczas poruszania głową kask nie może spadać. Bardzo ważną rolę mają do odegrania rodzice. Najlepiej byłoby, aby wyrobić w dziecku od małego nawyk zakładania kasku na rower. Za każdym razem, kiedy dziecko wychodzi na rower, nawet nieświadomie powinno chwycić za kask.


Ruszajmy więc na zakupy po swój idealnie dopasowany kask, który ochroni nas w każdej niespodziewanej sytuacji. Należy go nosić niezależnie od tego, czy będzie nam służył jedynie do okazjonalnych wycieczek, codziennych podróży, czy ekstremalnych rajdów i wyścigów.


Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert