Zdaniem eksperta
Apple jest nie tylko producentem znakomitego sprzętu elektronicznego, ale również funkcjonalnego oprogramowania. Podobnie jak Google, również legendarny producent z Cupertino posiada własne narzędzie do przechowywania i przesyłania plików „w chmurze”. Zapraszamy do lektury poradnika na temat iCloud.
iCloud jest autorskim rozwiązaniem Apple. Polega na przechowywaniu plików w chmurze, czyli wirtualnym serwerze. To doskonałe rozwiązanie, które rozwiązuje problem przechowywania danych na dysku twardym. W ten sposób, bardzo łatwo można zabezpieczyć pliki, decydując się na ich upload na zewnętrznym serwerze. Wtedy, nawet gdy dojdzie do uszkodzenia komputera lub dysku, dane będą bezpieczne i gotowe do pobrania z „chmury”. iCloud pozwala na szybkie udostępnianie plików, nawet jeśli zajmują one sporo miejsca. Wystarczy generowanie linków, które możesz przesyłać swoim współpracownikom. W ten sposób możesz wysyłać dokumenty, zdjęcia, filmy i wiele innych różnych materiałów.
Ponadto, narzędzie Apple pozwala także przechowywać wiele innych informacji, które są potrzebne na co dzień. To na przykład ważne wydarzenia zapisane w kalendarzu, dane logowania do różnych portali lub zarchiwizowane wiadomości. W pamięci iCloud możesz także zapisać backup systemu, jeśli chcesz mieć pewność, że Twój komputer lub telefon są bezpieczne na wypadek awarii. To świetne zabezpieczenie, które rozwiązuje wiele problemów. Oczywiście iCloud współpracuje z kontem AppleID, tworząc w ten sposób funkcjonalną platformę dedykowaną użytkownikom sprzętu Apple. W ramach jednego systemu, możliwe jest skorzystanie z narzędzi, które nie są dostępne na innych urządzeniach. Zsynchronizowanie urządzenia, pozwala między innymi na korzystanie ze schowka działającego na wielu sprzętach, czy też odbieranie połączeń telefonicznych z innych akcesoriów Apple. Prawda, że wygodne? Jeśli mielibyśmy odpowiedzieć na pytanie: „co to jest iCloud?”, należałoby rzec, że to nie tylko dysk sieciowy, ale także platforma pozwalająca na zarządzanie wieloma urządzeniami połączonymi ze sobą. Legenda głosi, że każdy, kto choć raz spróbuje możliwości tego narzędzia, już nigdy nie będzie chciał korzystać z innego. Warto więc sprawdzić, ile jest w tym prawdy!
No dobrze, ale dla kogo przeznaczone jest iCloud? Na pewno mogą z niego korzystać wszyscy posiadacze sprzętu Apple. Jest ono integralną częścią systemu Mac, także na urządzenia mobilne. Jeśli więc posiadasz iPhone’a, MacBooka lub iPada, wystarczy, że użyjesz konta AppleID do zalogowania. Możesz także zdefiniować, które aplikacje mają współpracować z dyskiem sieciowym. Większość systemowego oprogramowania automatycznie zakłada współpracę z narzędziem iCloud.
Oczywiście synchronizację możesz w każdej chwili wyłączyć, jeśli sobie tego nie życzysz. Co ważne, z podstawowych funkcji narzędzia, mogą skorzystać nawet posiadacze starszych urządzeń Apple. Polecane jest jednak, aby wypróbować maksimum możliwości na najnowszych sprzętach, aby poznać jego pełną funkcjonalność i wydajność.
A co z posiadaczami innego sprzętu? Mamy dobrą informację. Z dobrodziejstw iCloud mogą skorzystać wszystkie osoby, które posiadają sprzęt z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows, ale nie tylko.
Wystarczy skorzystać z mirrorowej wersji narzędzia, która dostępna jest pod adresem iCloud.com. Korzystanie z aplikacji wymaga dysponowania Windowsem 10 z zainstalowanymi aktualizacjami z 2019 roku. Powinieneś także zadbać o zaktualizowaną przeglądarkę sieciową. Co do rodzaju programu, nie ma ograniczeń. iCloud działa na najpopularniejszych przeglądarkach, w tym między innymi: Google Chrome, Safari, Firefox, Opera, czy Edge. Oczywiście pełnię możliwości narzędzia poznają użytkownicy Apple, choć podstawowe funkcje są dostępne dla wszystkich.
iCloud jest systemowo powiązany z wszystkimi aplikacjami, które producent zainstalował w pakiecie z systemem operacyjnym. Dotyczy to także zewnętrznego oprogramowania, o ile otrzyma ono uprawnienia nadane przez użytkownika. Synchronizacja pozwala na przechowywania plików, haseł i innych ważnych informacji na wszystkich urządzeniach zalogowanych do iCloud za pomocą AppleID. Warunkiem jest oczywiście podłączenie do sieci internetowej. W przeciwnym wypadku, synchronizacja będzie miała miejsce po połączeniu z Internetem. Jak to działa? Załóżmy, że dodajesz z poziomu telefonu nowe zdjęcie do „chmury”. Będzie ono widoczne także na komputerze, jeśli uruchomisz iCloud. To samo dotyczy usuwania danych lub zmiany nazwy. Zawsze dojdzie do aktualizacji, co jest wyjątkowo wygodne i bardzo usprawnia pracę.
Jeśli chcesz włączyć synchronizację na urządzeniu mobilnym, wystarczy, że wejdziesz w ustawienia, a następnie klikniesz w swoje imię i nazwisko podane podczas zakładania AppleID. Z listy aplikacji wybierz iCloud. Zobaczysz listę wszystkich aplikacji i funkcji, które mogą mieć włączoną synchronizację poprzez narzędzie. Możesz ręcznie zarządzać każdą z „appek”. Jesteś szczęśliwym posiadaczem Apple Watcha? Zegarki są mocno powiązane z telefonami tego samego producenta, a więc synchronizacja także w tym wypadku ma miejsce.
Z kolei jeśli chcesz sprawdzić to samo, ale na komputerze Apple, musisz przejść do Preferencji systemowych, a następnie wybrać opcję AppleID. Na ekranie ukaże się lista aplikacji korzystających z iCloud. Możesz w podobny sposób zarządzać synchronizacją dla każdej z nich. Co w sytuacji, gdy jesteś użytkownikiem Windows? W takim wypadku możesz dokonać synchronizacji, ale ilość dostępnych usług jest o wiele mniejsza. W przypadku komputerów z Windowsem, iCloud działa po prostu jako dysk sieciowy. Jest on jednak bardzo praktyczny i warto z niego korzystać, jeśli szukasz nowego narzędzia do pracy.
Do synchronizacji nie dochodzi, jeśli nie masz dostępu do sieci. To jednak nie jest problem, gdyż po połączeniu z Internetem, informacje na wszystkich urządzeniach zostaną zaktualizowane do bieżącego stanu. To naprawdę świetne udogodnienie.
W zasadzie każda osoba, która posiada jakiś sprzęt Apple, ma zagwarantowany dostęp do iCloud. Wystarczy założyć obowiązkowe konto AppleID, którego używa się do logowania w chmurze. To całkiem wygodne, gdyż za pomocą jednego loginu, możesz korzystać ze wszystkich innych usług producenta. Prawda, że proste? Każdy użytkownik z AppleID otrzymuje darmowy pakiet startowy, który obejmuje 5 gigabajtów wolnej przestrzeni dyskowej na chmurze. Nie jest to duża ilość, choć pewnie wielu osobom w zupełności wystarczy. Osoby o większych wymaganiach, mogą zdecydować się na zakup dodatkowego abonamentu iCloud+. To prosty sposób na zwiększenie dostępnego transferu, a także zyskanie dostępu do dodatkowych udogodnień. Mowa tu na przykład o możliwości korzystania z prywatnego połączenia, które ukrywa adres IP użytkownika. Funkcja ta działa podczas korzystania z przeglądarki Safari. Dzięki temu, użytkownik i urządzenie jest o wiele bezpieczniejsze.
Co więcej, w ramach pakietu dostępna jest także opcja ukrywania adresu mailowego. Polega to na tym, że tworzone są losowe kombinacje e-maili, które przekazują wiadomości do Twojej skrzynki odbiorczej. Nie musisz więc podawać prawdziwego adresu mailowego, jeśli zakładasz konto w jakiejś nowej domenie. Przyznaj, że jest to całkiem sprytne! W ramach iCloud+ dostępne są także inne, ciekawe funkcje. To między innymi możliwość zarządzania domowym monitoringiem lub personalizacji domeny mailowej.
Ceny pakietów premium wcale nie są wysokie. Za pierwszy próg, których oferuje 50 gigabajtów wolnej przestrzeni na dysku sieciowym, zapłacisz jedynie 3,99 zł miesięcznie. To nie jest wygórowana cena. Za 200 gigabajtów trzeba zapłacić już 11,99 złotych. To także nie jest dużo, jak na ilość oferowanego miejsca i dostępne funkcje. Jeśli to nadal za mało, możesz sięgnąć po najwyższą z udostępnionych opcji. Największy pakiet przewiduje aż 2 terabajty wolnego miejsca, czyli 2 000 gigabajtów! W tym wypadku cena to 39,99 złotych miesięcznie. Wybór tego pakietu polecamy użytkownikom, którzy korzystają z iCloud w celach zawodowych. Jeśli chcesz korzystać także z innych usług Apple, możesz zdecydować się na zakup subskrypcji Apple One. To pakiet stworzony z myślą o najbardziej oddanych użytkownikach sprzętu legendarnego producenta. W takim pakiecie możesz kupić dostęp do wielu usług w atrakcyjnej cenie.
Z jakiegoś powodu planujesz wstrzymać korzystanie z iCloud? Może chcesz przetestować inne narzędzie? W takim wypadku wystarczy wylogować się z usługi na konkretnym urządzeniu. Oczywiście w ten sposób niemożliwa będzie już synchronizacja z tym konkretnym sprzętem. Aby zakończyć korzystanie z narzędzia, konieczne jest wybranie polecenia „Wyloguj się”. Jest ono dostępne zarówno na smartfonach, jak i laptopach, czy komputerach Windows.
Możesz także usunąć iCloud na stałe. W takim wypadku konieczne jest skasowanie Twojego konta Apple ID. Pamiętaj, że wiąże się to z utratą wszystkich zapisanych w chmurze danych, a także ustawień, które zdefiniowałeś podczas używania narzędzia. Jeśli zdecydowałeś się na tak radykalny krok, odwiedź stronę internetową privacy.apple.com i zaloguj się tam korzystając z loginu Apple ID. Następnie wybierz opcję „Usuń konto”. Oczywiście możesz także założyć nowe konto, jeśli wrócisz do sprzętu Apple lub po prostu potrzebowałeś zmian, poprzez usunięcie starych, niepotrzebnych już plików. Jak widzisz, producent przewidział wiele wygód dla korzystających ze swoich usług. Nawet usunięcie konta nie jest uciążliwe!