Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jak sprawdzić szybkość ładowania telefonu?

 2022-09-28 

Ładowanie telefonu komórkowego to niezbędna czynność, o której lepiej nie zapominać. Niestety pochłania to także sporo czasu, szczególnie gdy telefon nie ładuje się w optymalny sposób. Dzisiejsze smartfony coraz częściej są w pełni kompatybilne z urządzeniami do szybkiego ładowania. Przynosi to wiele korzyści, ale najpierw trzeba mieć pewność, czy nasz smartfon na pewno taką funkcję posiada. Jak sprawdzić szybkość ładowania telefonu? Jest na to kilka prostych sposobów, które omówimy w naszym poradniku.

Sposób na więcej energii


Szybkie ładowanie to pojęcie, które odnosi się do każdego rodzaju ładowania, które zajmuje mniej czasu niż standardowe. Starsze modele smartfonów nieprzystosowane do standardu szybkiego ładowania, potrzebują niekiedy nawet kilku godzin do zapełnienia baterii w stu procentach. Najczęściej wymaga to od użytkowników podłączenia urządzenia do gniazdka sieciowego wieczorem, aby rano telefon był gotowy na cały dzień ciężkiej pracy. Tutaj pojawia się problem, ponieważ tak naprawdę baterie są najsłabszym elementem smartfonów, który w skuteczny sposób ogranicza dalszy rozwój ich technologii. Najnowsze modele smartfonów posiadają taką specyfikację, że pobór mocy jest naprawdę ogromny. Zmusza to zatem do ciągłego podładowywania telefonu, w krótszych odstępach czasu, ale częściej. Producenci byli w tej sytuacji zmuszeni do wymyślenia jakiegoś kompromisu, który zadowoliłby wszystkich. 


Z jednej strony próbuje się eksperymentować z nowymi rodzajami baterii, zwiększa się ich pojemność kosztem ergonomii, ale tak naprawdę, w tej kwestii jeszcze daleka droga przed nami. Wydaje się, że szybkie ładowanie jest złotym środkiem, ponieważ w znaczny sposób zmniejsza czas potrzebny na przywrócenie odpowiedniego poziomu mocy baterii. Jak sprawdzić szybkość ładowania telefonu, jeśli nie jesteśmy pewni, czy jest on przystosowany do tej technologii?

Smartfony w naszej ofercie:

Sprawdzamy, czy nasz telefon ma funkcję szybkiego ładowania

Szybkość ładowania jest uzależniona od kilku czynników: telefonu, ładowarki i przewodu. Zajmijmy się na samym początku telefonami. Większość producentów nie opracowało nigdy własnej technologii szybkiego ładowania, co nie znaczy, że nasz telefon nie będzie w nią wyposażony. Z pomocą przychodzi tutaj bowiem firma Qualcomm, która specjalizuje się w podzespołach dla urządzeń mobilnych. Zdecydowana większość najnowszych modeli smartfonów jest wyposażona w ich procesory Snapdragon, które mają fantastyczne możliwości. Podobnie jest w przypadku ich Quick Charge, które zapewnia ładowanie z mocą 10 wat dla pierwszej generacji i 27 wat dla generacji czwartej. W teorii, moc wyjściowa Quick Charge 4 może wynieść nawet 100 wat. Wbrew pozorom, nie jest to już taki imponujący wynik, ponieważ konkurencja nie śpi i w międzyczasie pracuje nad własnymi rozwiązaniami dla szybkiego ładowania. Przewagę zdobywają, tworząc dedykowane technologie, co widać w rezultatach. Xiaomi niedawno ogłosiło, że zakończyło testy szybkiego ładowania o mocy 210 wat. Mało tego, jeden z ich modeli smartfonów, Xiaomi 11, już teraz obsługuje szybkie ładowanie 200 wat, co w praktyce oznacza, że cały proces zajmuje niewiele ponad 8 minut.


Jak sprawdzić szybkość ładowania telefonu, jeśli nie jesteśmy pewni, czy ma taki potencjał? Najszybciej sprawdzimy to, zaglądając do specyfikacji technicznej. Może to być forma papierowa dołączona do telefonu lub elektroniczna, na stronie producenta. Innym sposobem jest sprawdzenie telefonu podczas ładowania. Większość producentów zaimplementowała w interfejsie użytkownika informację na temat prędkości ładowania. Na Androidzie znajduje się ona najczęściej w rozwijanym pasku u góry ekranu. Obok procentowego wskaźnika poziomu naładowania, zobaczymy informację o tym, jaki tryb ładowania jest aktywny: wolne ładowanie, ładowanie lub szybkie ładowanie. W sytuacji gdy korzystamy z ładowania bezprzewodowego, również pojawi się tam informacja o tym fakcie.


Urządzenia z systemem operacyjnym iOS od Apple, czyli iPhone, sygnalizują szybkie ładowanie poprzez wydanie podwójnego sygnału dźwiękowego. Jak sprawdzić szybkość ładowania telefonu, w sytuacji gdy żadna z powyższych informacji nie występuje w naszym telefonie? Jedynym wyjściem jest pobranie zewnętrznej aplikacji z zaufanej strony, jak Play Store dla Androida, która wyświetli niezbędne informacje o możliwościach ładowania telefonu.

Ładowarki do telefonów w naszej ofercie:

Ładowarka z funkcją szybkiego ładowania

Nawet jeśli uda nam się stwierdzić, że nasz telefon może korzystać z szybkiego ładowania, nie zawsze będzie to możliwe. Na przeszkodzie może stanąć ładowarka, która nie jest do tego przystosowana. Jak sprawdzić, czy spełnia ona wymagania dla szybkiego ładowania? Wszystkie informacje powinny znaleźć się na jej obudowie lub w specyfikacji technicznej. Pamiętając, że szybkie ładowanie dla Quick Charge generacji pierwszej wynosiło 10 wat, należy zastosować wzór W (wat) = V (wolt) * A (amper), gdzie W to moc ładowania, której szukamy, V to napięcie, a A – natężenie. Dla przykładu, ładowarka z napięciem 5 wolt i natężeniem 3 amperów, będzie miała moc ładowania 15 wolt, czyli spełnia wymagania szybkiego ładowania. Należy pamiętać o tym, że parametry te są różne dla różnych urządzeń, ponieważ nie ma ujednoliconego standardu ich produkcji.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756