Poradniki Eksperta

Ile kosztuje ładowanie telefonu?

Zastanawiasz się, ile tak naprawdę kosztuje naładowanie telefonu? Szukasz najoszczędniejszej formy zasilania swojego sprzętu i chcesz porównać rentowność dostępnych opcji? A może po prostu chcesz sprawdzić, jakie jeszcze są możliwości ładowania telefonów? Poznaj szczegóły, zalety i wady konkretnych sposobów na podładowanie baterii - wybierz najlepszą opcję dla siebie i swojego telefonu!


Ile kosztuje ładowanie telefonu?


Co się składa na koszt tradycyjnego ładowania telefonu?


Zanim porówna się opłacalność wszystkich sposobów ładowania telefonów, warto skupić się na samej technice ładowania telefonów. Dawniej jedyną dostępną opcją uzupełniania baterii telefonu była ładowarka przewodowa, podłączana do gniazdka elektrycznego i urządzenia. Czas i koszt ładowania telefonu tą najbardziej tradycyjną metodą był różny, zależnie od specyfiki ładowarki i kosztów poboru energii elektrycznej. Ponadto, wiele zależało od tego, czy telefon został odłączony od sieci zaraz po naładowaniu baterii do 100%, czy pozostawał podłączony nawet po osiągnięciu najwyższej liczby. Istotne było także to, czy po zakończonym ładowaniu, ładowarka do telefonu została odłączona od sieci elektrycznej, czy pozostawała wpięta w kontakcie. W ten sposób nieustannie pobierała energię, mimo braku telefonu podłączonego do jej końcówki. Na szczęście obecne ładowarki są bardziej energooszczędne i nie narażają ich posiadaczy na dodatkowe wydatki. 


Na koszt ładowania wpływała także częstotliwość ładowania telefonu, zależna od pojemności baterii i oczywiście eksploatacji telefonu. Im więcej aplikacji jest uruchomionych w tle, im częściej urządzenie łączy się z siecią internetową, tym szybciej bateria się wyczerpie i konieczne będzie kolejne ładowanie. Do dziś wielu użytkowników wciąż sięga po to tradycyjne, sprawdzone rozwiązanie.


Ładowarki do telefonu w naszej ofercie:


Jakie jeszcze są możliwości ładowania telefonu?


Poza tradycyjną ładowarką z kablem istnieją także ładowarki indukcyjne. Jak działa ładowarka indukcyjna do telefonu? Ładowarka indukcyjna wygląda bardzo niepozornie. Musi być podłączona do sieci elektrycznej przy pomocy zasilacza, który może być przewodowy, ale i bezprzewodowy. Samo ładowanie indukcyjne odbywa się bezprzewodowo. Jak? Wystarczy położyć telefon na ładowarce indukcyjnej i tyle, przez styk i wyzwalane pole elektromagnetyczne bateria stopniowo będzie się ładować. Jednak nie każdy telefon może być ładowany w ten sposób. Do ładowania indukcyjnego niezbędny jest wbudowany standard QI. Jeśli telefon go nie posiada, można ten problem obejść przy pomocy adaptera QI, podłączonego do gniazdka zasilającego w telefonie, ale to kolejny gadżet do kupienia.

Jeśli chodzi o cenę ładowania indukcyjnego, niestety telefon w ten sposób ładuje się wolniej, więc koszty mogą być wyższe niż przy użyciu klasycznej ładowarki z kablem.


Sprawdź również: Ładowanie indukcyjne - jaką ładowarkę kupić?


Poza ładowarkami dostępne są także power banki, czyli specjalne urządzenia, które przechowuje określoną ilość mAh. Telefon podłącza się do power banku, podobnie jak przy klasycznym ładowaniu. Na jak długo wystarcza moc power banku? Ilość ładowań zależy od tego, jaką pojemność ma sama bateria telefonu. I to od niej zależy, ile razy będzie można skorzystać z power banku. Sam bank energii musi być regularnie ładowany w celu uzupełnienia energii. Koszty ładowania power banku są uzależnione od cen prądu i szybkości ładowania danego urządzenia. 


Co ciekawe, dostępne są także power banki indukcyjne, ułatwiające uzupełnianie energii w telefonie bez użycia rąk. 


Która z tych metod jest najbardziej opłacalna finansowo? Różnice między każdą z nich są niewielkie, w każdym przypadku uzależnione od obowiązujących cen prądu i eksploatacji smartfona. Dlatego najlepiej zdecydować się na taką, która jest najwygodniejsza dla użytkownika i jego trybu, a także rytmu życia.Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756