Jakie jeszcze są możliwości ładowania telefonu?
Poza tradycyjną ładowarką z kablem istnieją także ładowarki indukcyjne. Jak działa ładowarka indukcyjna do telefonu? Ładowarka indukcyjna wygląda bardzo niepozornie. Musi być podłączona do sieci elektrycznej przy pomocy zasilacza, który może być przewodowy, ale i bezprzewodowy. Samo ładowanie indukcyjne odbywa się bezprzewodowo. Jak? Wystarczy położyć telefon na ładowarce indukcyjnej i tyle, przez styk i wyzwalane pole elektromagnetyczne bateria stopniowo będzie się ładować. Jednak nie każdy telefon może być ładowany w ten sposób. Do ładowania indukcyjnego niezbędny jest wbudowany standard QI. Jeśli telefon go nie posiada, można ten problem obejść przy pomocy adaptera QI, podłączonego do gniazdka zasilającego w telefonie, ale to kolejny gadżet do kupienia.
Jeśli chodzi o cenę ładowania indukcyjnego, niestety telefon w ten sposób ładuje się wolniej, więc koszty mogą być wyższe niż przy użyciu klasycznej ładowarki z kablem.
Sprawdź również: Ładowanie indukcyjne - jaką ładowarkę kupić?
Poza ładowarkami dostępne są także power banki, czyli specjalne urządzenia, które przechowuje określoną ilość mAh. Telefon podłącza się do power banku, podobnie jak przy klasycznym ładowaniu. Na jak długo wystarcza moc power banku? Ilość ładowań zależy od tego, jaką pojemność ma sama bateria telefonu. I to od niej zależy, ile razy będzie można skorzystać z power banku. Sam bank energii musi być regularnie ładowany w celu uzupełnienia energii. Koszty ładowania power banku są uzależnione od cen prądu i szybkości ładowania danego urządzenia.
Co ciekawe, dostępne są także power banki indukcyjne, ułatwiające uzupełnianie energii w telefonie bez użycia rąk.
Która z tych metod jest najbardziej opłacalna finansowo? Różnice między każdą z nich są niewielkie, w każdym przypadku uzależnione od obowiązujących cen prądu i eksploatacji smartfona. Dlatego najlepiej zdecydować się na taką, która jest najwygodniejsza dla użytkownika i jego trybu, a także rytmu życia.