Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Kiedy powerbank jest naładowany? Jak naładować powerbank?

 2022-10-24 

Większość urządzeń, z których korzystamy na co dzień, takich jak komputer, nawigacja czy smartfon,  aby działać, potrzebuje energii. Nie ma problemu z doładowaniem, jeśli jesteśmy w zasięgu gniazdka elektrycznego, natomiast kiedy nie mamy możliwości, aby urządzenie podłączyć do prądu, z pomocą przychodzi power bank. Jednak i jego trzeba kiedyś doładować. Jak naładować powerbank i skąd wiedzieć, kiedy powerbank jest naładowany?

Co to jest power bank i jak działa?


Powerbank to mobilna ładowarka, wyposażona w baterię litowo-jonową lub litowo-polimerową. Urządzenia mają różne kształty i wielkości. Różnią się także pojemnością. Dostępne są urządzenia od 2 000 mAh do nawet 40 000 mAh. 

Żywotność power banku liczy się w liczbie cykli ładowania. Jeden cykl to jedno ciągłe ładowanie baterii — bez względu, czy trwa to 10 minut, czy kilka godzin, a także jaki będzie procent naładowania. Producenci z reguły przewidują prawidłowe działanie akumulatora na 200-500 cykli. Po tym czasie znacząco spada pojemność baterii.

Powerbank w naszej ofercie:

Jak naładować power bank?

Jeszcze zanim zdecydujemy się na zakup, warto wiedzieć, jak naładować powerbank. Aby naładować urządzenie, wystarczy ładowarka do telefonu, taka, jakiej używamy codziennie. Na rynku dostępne są również modele, które mogą ładować inne urządzenia bezprzewodowo, wtedy działają jak ładowarka indukcyjna do telefonu. Dla podróżników skonstruowano power banki, które mają możliwość ładowania za pomocą baterii słonecznych. W ostateczności można podłączyć urządzenie, za pomocą kabla USB do laptopa, jednak ładowanie będzie trwało bardzo długo.

Skąd wiedzieć, kiedy powerbank jest naładowany?

Przed pierwszym naładowniem powerbanku, należy zapoznać się z instrukcją obsługi. Następnie ładujemy urządzenie do pełna, co pozwoli na uruchomienie wszystkich ogniw. Pierwsze ładowanie powinno trwać od 3 do 8 godzin, w zależności od pojemności baterii. Większość urządzeń jest wyposażona w lampki LED lub wyświetlacze, które sygnalizują zakończenie pracy. Wiemy wtedy, kiedy powerbank jest naładowany i można z niego korzystać.

Jak ładować powerbank — porady

Wprawdzie ładowanie power banku nie powinno sprawić kłopotów, jednak gdy zastosujemy się do kilku reguł, znacznie zwiększymy jego żywotność oraz poprawimy wydajność. Mianowicie:


  • urządzenia nie lubią pełnego rozładowywania, jak i naładowania, dlatego najlepiej utrzymywać naładowania w granicach 40-90%;
  • nie warto podłączać baterii do prądu na kilka minut, ponieważ każde ładowanie to jeden cykl. Najlepiej ładować power bank rzadko a dłużej;
  • co kilka tygodni trzeba rozładować power bank całkowicie, a następnie naładować go do pełna;
  • podczas ładowania nie wolno podłączać innych urządzeń, będą zabierać urządzeniu prąd — zatem jego czas ładowania znacznie się wydłuży;
  • power bank nie powinien być za długo podłączony do prądu — należy przestrzegać czasu ładowania zalecanego przez producenta;
  • do ładowania urządzenia należy stosować kable nieuszkodzone, dobrej jakości.

Jak przechowywać power bank?

Powerbank nie lubi ekstremalnych temperatur, dlatego najlepiej przechowywać go w temperaturze pokojowej, w suchym i zacienionym miejscu. Jego naładowanie powinno sięgać ok. 50%. Natomiast gdy korzystamy z niego naprawdę sporadycznie, na przykład raz na kilka miesięcy, należy naładować go do poziomu 80-90% i mniej więcej co miesiąc sprawdzać, czy się nie rozładował.


Z zasad, jak ładować powerbank czy jak go przechowywać, można skorzystać, ładując inne baterie. W każdym przypadku niesprawna ładowarka czy uszkodzony kabel może spowodować zwarcie i awarie urządzenia. Dbać o niego należy szczególnie na wakacjach, tropikalne albo minusowe temperatury mogą spowodować, że nie będzie ładował smartfona i innych urządzeń. A taka sytuacja z pewnością zaistnieje w najmniej oczekiwanym momencie.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756