Zdaniem eksperta
2022-10-24
Większość urządzeń, z których korzystamy na co dzień, takich jak komputer, nawigacja czy smartfon, aby działać, potrzebuje energii. Nie ma problemu z doładowaniem, jeśli jesteśmy w zasięgu gniazdka elektrycznego, natomiast kiedy nie mamy możliwości, aby urządzenie podłączyć do prądu, z pomocą przychodzi power bank. Jednak i jego trzeba kiedyś doładować. Jak naładować powerbank i skąd wiedzieć, kiedy powerbank jest naładowany?
Powerbank to mobilna ładowarka, wyposażona w baterię litowo-jonową lub litowo-polimerową. Urządzenia mają różne kształty i wielkości. Różnią się także pojemnością. Dostępne są urządzenia od 2 000 mAh do nawet 40 000 mAh.
Żywotność power banku liczy się w liczbie cykli ładowania. Jeden cykl to jedno ciągłe ładowanie baterii — bez względu, czy trwa to 10 minut, czy kilka godzin, a także jaki będzie procent naładowania. Producenci z reguły przewidują prawidłowe działanie akumulatora na 200-500 cykli. Po tym czasie znacząco spada pojemność baterii.
Jeszcze zanim zdecydujemy się na zakup, warto wiedzieć, jak naładować powerbank. Aby naładować urządzenie, wystarczy ładowarka do telefonu, taka, jakiej używamy codziennie. Na rynku dostępne są również modele, które mogą ładować inne urządzenia bezprzewodowo, wtedy działają jak ładowarka indukcyjna do telefonu. Dla podróżników skonstruowano power banki, które mają możliwość ładowania za pomocą baterii słonecznych. W ostateczności można podłączyć urządzenie, za pomocą kabla USB do laptopa, jednak ładowanie będzie trwało bardzo długo.
Przed pierwszym naładowniem powerbanku, należy zapoznać się z instrukcją obsługi. Następnie ładujemy urządzenie do pełna, co pozwoli na uruchomienie wszystkich ogniw. Pierwsze ładowanie powinno trwać od 3 do 8 godzin, w zależności od pojemności baterii. Większość urządzeń jest wyposażona w lampki LED lub wyświetlacze, które sygnalizują zakończenie pracy. Wiemy wtedy, kiedy powerbank jest naładowany i można z niego korzystać.
Wprawdzie ładowanie power banku nie powinno sprawić kłopotów, jednak gdy zastosujemy się do kilku reguł, znacznie zwiększymy jego żywotność oraz poprawimy wydajność. Mianowicie:
Powerbank nie lubi ekstremalnych temperatur, dlatego najlepiej przechowywać go w temperaturze pokojowej, w suchym i zacienionym miejscu. Jego naładowanie powinno sięgać ok. 50%. Natomiast gdy korzystamy z niego naprawdę sporadycznie, na przykład raz na kilka miesięcy, należy naładować go do poziomu 80-90% i mniej więcej co miesiąc sprawdzać, czy się nie rozładował.
Z zasad, jak ładować powerbank czy jak go przechowywać, można skorzystać, ładując inne baterie. W każdym przypadku niesprawna ładowarka czy uszkodzony kabel może spowodować zwarcie i awarie urządzenia. Dbać o niego należy szczególnie na wakacjach, tropikalne albo minusowe temperatury mogą spowodować, że nie będzie ładował smartfona i innych urządzeń. A taka sytuacja z pewnością zaistnieje w najmniej oczekiwanym momencie.