Poradniki Eksperta

Jaka deskorolka na początek?


Deskorolka cieszy się ogromną popularnością, która nie tylko nie maleje od wielu lat, ale wręcz zyskuje aktualnie coraz większe grono fanów. Nie jest to kosztowne hobby, a dodatkowo pozwala nam na intensywne ćwiczenia fizyczne oraz cieszenie się z nowo nabytych umiejętności. Opanowanie sztuki jazdy na deskorolce zajmuje trochę czasu, ale daje dużo satysfakcji. Z biegiem czasu, będziemy mogli zauważyć, że deskorolka w wielu aspektach przewyższa rower, czy hulajnogę. Jaka deskorolka na początek będzie dla nas najlepsza?


Jaka deskorolka na początek


Dla dzieci i dorosłych


Zanim kupimy naszą pierwszą deskorolkę, musimy zapoznać się z wieloma istotnymi cechami, na które musimy zwrócić uwagę. Nieodpowiednie dobranie sprzętu, może skutkować trudnościami z nauką jazdy, co w dłuższej perspektywie może nawet nas zniechęcić do dalszej nauki. Po pierwsze, musimy założyć sobie cel, który będzie przyświecać naszej przygodzie z deskorolką. Hobbystyczne podejście nie będzie od nas wymagać zbyt wiele czasu włożonego w naukę, ale da nam umiejętności podstawowe. W zupełności wystarczą one, jeśli chcemy cieszyć się przemierzaniem ulic i placów na naszych czterech kółkach. Wiele osób wybiera deskorolkę z powodu niewyobrażalnych wręcz trików, a Internet jest ich pełen. Jednym z największych popularyzatorów tej szkoły jazdy na deskorolce jest Tony Hawk, którego wyczyny przeszły już do historii, a sama jego postać stała się żywą legendą. Wielu młodych ludzi widzi w nim swojego idola, który zainspirował ich do rozpoczęcia przygody z deskorolką. Trzeba jednak być świadomym, że nie od razu będziemy w stanie jeździć po rampie, więc jaka deskorolka na początek sprawdzi się najlepiej?


Tak naprawdę, rodzaje deskorolek dzielą się na sporą ilość grup, ale na sam początek nie powinniśmy się tym przejmować. Najważniejsze rozróżnienie, które nas interesuje w tej chwili, to deskorolka dla dzieci lub dorosłych. Z oczywistych względów jedna i druga posiada cechy, które zostały zdefiniowane przez wzrost i wagę użytkowników. Dzieci najlepiej będą czuć się na klasycznych modelach lub fiszkach, czyli deskorolkach o małych rozmiarach. Fiszki zostały stworzone z myślą o jeździe po mieście. Znajdziemy także ten typ w wersji dla dorosłych.


Deskorolki w naszej ofercie:Sklep ma znaczenie


Wbrew pozorom, miejsce zakupu naszej deskorolki ma duże znaczenie. Od razu wyrzućmy sobie z głowy pomysł kupna deskorolki ze źródła, którego nie jesteśmy w stanie zweryfikować. Portale internetowe nastawione są głównie na zysk, a nie na jakość, dlatego udanie się do profesjonalnego sklepu, zwróci nam się w przyszłości. Mamy bowiem gwarancję tego, że sprzęt, który znajdziemy w naszych sklepach, jest najwyższej jakości i pochodzi od renomowanych marek, zajmujących się produkcją deskorolek od wielu lat. Wiedza ta przekłada się zatem na profesjonalne wykonanie, ale także uwzględnienie w procesie produkcyjnym wielu istotnych czynników, które umykają masowym producentom. Nieocenioną pomocą w wyborze pierwszej deskorolki okaże się także pomoc doradcy, który dysponuje odpowiednią wiedzą i dzięki temu będzie w stanie odpowiedzieć na pytanie: jaka deskorolka na początek będzie dla nas najlepsza?


Wytrzymałość


Najważniejszą cechą każdej deskorolki, jest jej wytrzymałość. Powinniśmy zwrócić na to szczególną uwagę, ponieważ możemy być pewni, że deskorolka zaliczy wiele nieplanowanych zderzeń z przeszkodami, upadków wynikających z nieudanych trików i przede wszystkim, obciążenia przez samego użytkownika. Na sam początek zdecydowanie polecamy wybór modelu klasycznego, fiszki lub ewentualnie wersji cruiser. Każdy z tych modeli różni się kształtem, wykonaniem i wielkością, która może wywołać zawrót głowy u niedoświadczonej osoby. Jaką deskorolkę wybrać na początek? Przyjęło się, że solidna deskorolka to taka, która posiada przynajmniej 7 warstw drewna. Wygodne i proste sterowanie, będzie natomiast możliwe w modelach o szerokości od 7,5 do 8,0. Warto zwrócić tutaj uwagę na to, że rodzaj deskorolki powinien być odpowiednio dobrany do tego, w jaki sposób mamy zamiar z niej korzystać. Jeśli chcemy, aby deskorolka była naszym alternatywnym środkiem transportu lub zwykłą odskocznią od codzienności, wówczas wystarczy nam klasyczny model, fiszka lub cruiser. Nauka trików jest możliwa na tych trzech rodzajach deskorolki, ale zdecydowanie łatwiej przyjdzie nam to na fiszkach. Duży wpływ na komfort jazdy ma także wyprofilowanie deskorolki. Co prawda trudno odszukać w sklepach deskorolki niebędące wyprofilowanymi, ale musimy o tym pamiętać, aby zwrócić uwagę na ten element.Kółka


Na równie duże obciążenia będą wystawione kółka, które mają duży wpływ na komfort jazdy i to, jaka deskorolka na początek będzie dla nas idealnym rozwiązaniem. Na rynku znajdziemy wiele różnych modeli kółek, które różnią się od siebie rozmiarami, materiałem wykonania, a nawet stopniem twardości. Dla osób dopiero stawiających pierwsze kroki w świcie deskorolek, poleca się kółka o wymiarze od 53 do 55 i twardości 99A. Łożyska występują w kilku różnych wersjach, które oznacza się jako ABEC3 do ABEC7, a odnoszą się one do ich szybkości oraz wytrzymałości. ABEC3 jest łożyskiem wolnym, ale za to bardzo wytrzymałym. ABEC7 natomiast to najszybsze łożysko, które niestety nie jest już takie wytrzymałe. Widać tutaj jak na dłoni, że łożyska powinny być również dobrane do wybranej przez nas drogi nauki jazdy na deskorolce. Na sam początek jednak, nie będzie to takie istotne, dlatego na start powinniśmy wybrać deskorolkę z łożyskiem ABEC5, która jest swego rodzaju kompromisem pomiędzy wspomnianymi wyżej rozwiązaniami. Kółka w deskorolce skręcają, z czego niewiele osób zdaje sobie sprawę. Mało tego, to pod jakim kątem i z jaką łatwością skręcają, zależy od ustawień śrub, które możemy zmieniać. Fabrycznie większość deskorolek ma przykręcone śruby nieco mocniej, niż jest to potrzebne, dlatego ich poluzowanie może okazać się przydatną zmianą, która ułatwi nam jazdę. Jeśli nie wiemy jak to zrobić, możemy poprosić o pomoc jednego z naszych doradców.


Na sam koniec przypominamy o bezpieczeństwie. Jazda na deskorolce daje dużo radości, ale nauka nie obejdzie się bez wielu upadków, szczególnie na samym początku. Pamiętajcie zatem o wyposażeniu się w odpowiedni kask i ochraniacze, które znajdziecie w naszych sklepach.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756