Poradnik Eksperta > Telefony i Smartfony > Jak robić dobre zdjęcia smartfonem?

Jak robić dobre zdjęcia smartfonem?

Kompozycja zdjęć, ich oświetlenie oraz tło to niuanse, które wpływają na całokształt fotografii. Oprócz tego, ważne są parametry aparatu, jakim wykonuje się zdjęcie – choć wcale nie musi to być najwyższej jakości lustrzanka czy stary analog, który robi klimatyczne foty. Aby uwieczniać fantastyczne kadry, wystarczy obecnie  smartfon z dobrym aparatem  i podstawowa wiedza o kompozycji zdjęć. Jakie urządzenie wybrać i o jakich zasadach pamiętać, by fotografie – nie tylko te umieszczane w mediach społecznościowych – zawsze wyglądały perfekcyjnie?

 

Aparat smartfon

Jak robić dobre zdjęcia smartfonem? To pytanie zadaje sobie wiele osób – jedne z nich, szczególnie podczas wakacyjnych wyjazdów, nie chcą wozić ze sobą ciężkiej lustrzanki czy choćby osobnej cyfrówki, inne – skupiają się na publikacji perfekcyjnych fotografii w mediach społecznościowych, a jeszcze inne po prostu uwielbiają uwieczniać to, co dzieje się wokół nich na bieżąco. Niezależnie od motywacji do robienia zdjęć, warto zacząć od zakupu smartfona z dobrym aparatem oraz od doboru odpowiedniego tła do zdjęć, zrozumienia podstawowych zasad kompozycji i przetestowania kilku wariantów oświetlenia do zdjęć. Na początku przygody z fotografią smartfonową może się to wydawać wyzwaniem, jednak po kilku treningach przestrzeganie pewnych zasad wchodzi w nawyk, a zdjęcia stają się coraz lepsze.

 

Niezbędne narzędzie – smartfon z dobrym aparatem

 

Jaki smartfon do zdjęć wybrać, aby cieszyć się pięknymi ujęciami, nasyconymi kolorami, ostrością obrazu oraz zredukowaną liczbą szumów – nawet w trakcie wykonywania nocnych ujęć? Obecnie na rynku dostępnych jest wiele smartfonów z dobrym aparatem, choć z pewnością przodują wśród nich marki Samsung oraz Huawei. Najnowocześniejsze technologie użyte do ich produkcji, dwa lub trzy obiektywy łączące serię zdjęć w jedno perfekcyjne ujęcie oraz wysokiej jakości matryce gwarantują niezapomniane wspomnienia, utrwalone w pamięci telefonu.

 

Jaki smartfon do zdjęć wybrać? Najlepsza propozycja na rynku należy teraz do marki Huawei – ich flagowy model, P20 Pro, posiada potrójny aparat z obiektywem Leica, gwarantujący zredukowanie szumów i zakłóceń niemal do zera. Maksymalna rozdzielczość wynosi aż 40 Mpx, a pięć stref ostrości gwarantuje świetne odwzorowanie obiektów – zarówno tych znajdujących się na pierwszym, jak i na dalszych planach. Druga, nieco tańsza propozycja, to smartfon z dobrym aparatem marki Samsung – Galaxy S9. Tutaj z kolei użytkownik otrzymuje podwójny aparat z dwoma przesłonami, możliwością nagrywania w trybie Slow Motion oraz rozdzielczością 12 Mpx.

 

 

Kompozycja zdjęcia i kadru – przyciągnij uwagę i wyeliminuj niepotrzebne elementy

 

Jak robić dobre zdjęcia smartfonem? Z pewnością przydaje się wiedza dotycząca kompozycji kadru – w zdjęciach nie chodzi bowiem o to, aby fotografowany obiekt znajdował się na środku kadru, ale o to, by był widoczny w jednym z kwadratów „złotego podziału”. Wedle tej zasady należy podzielić kadr liniami w taki sposób, aby ich ułożenie tworzyło 9 symetrycznych prostokątów. Miejsca przecinania się linii to tak zwane „mocne punkty” - kompozycja zdjęcia powinna być im podporządkowana.

 

Dobry kadr nie znosi również nadmiaru – aby „złapać” prawidłowe ujęcie, warto zastanowić się, czy obiekt fotografowany nie jest otoczony przez zbędne elementy. W przypadku zdjęć z wakacji, będą to znaki drogowe lub sklepowe szyldy, w przypadku portretu – elementy zakłócające jednolitość tła... Jeśli osoba fotografująca skupi się na kompozycji zdjęcia i usunięciu z niej przypadkowych fragmentów przestrzeni, samo zdjęcie wyda się przejrzyste i minimalistyczne, a sam fotografowany obiekt jeszcze lepiej wybije się na pierwszy plan.

Zdjęcia instagram

Wybierz odpowiednie tło do zdjęć

 

W trakcie wymyślania kompozycji zdjęcia, fotograf powinien zadbać również o tło do zdjęć. Smartfon z dobrym aparatem nie wystarczy bowiem do tego, by skupić całą uwagę osoby oglądającej fotografię na głównym temacie zdjęcia, jednak może zapewnić odpowiednie rozmycie tła. Jeśli chodzi o portrety lub fotografie z wakacji czy o uwiecznianie codziennych chwil, warto zadbać o neutralne tło do zdjęć – jednokolorowe, o delikatnej barwie. Idealnymi przykładami są na przykład skały, błękitna tafla wody, trawa czy jasna ściana w pomieszczeniu. Tło do zdjęć faktycznie ma pozostać tłem i pozwolić obiektom umiejscowionym na pierwszym planie zaprezentować się w pełnej krasie – właśnie dlatego dobrym wyborem jest neutralny kolor i faktura.

 

Smartfon z dobrym aparatem pozwoli również kontrolować stopień rozmycia tła. Zdjęcia, na których to pierwszy plan jest najostrzejszy, wyglądają bardziej profesjonalnie. Rozmyte tło nadaje im głębi, a także wywołuje wrażenie tajemniczości. Co prawda, można spróbować rozmyć tło do zdjęć w programie graficznym, jednak nie daje to tak naturalnego efektu, jaki zapewnia dobry aparat w smartfonie.

 

 

Zadbaj o oświetlenie do zdjęć

 

Jak robić dobre zdjęcia smartfonem? Ponieważ wiele modeli nie posiada jeszcze tak jasnych obiektywów, jak najnowszy Huawei P20 Pro czy Samsung Galaxy 9, należy zadbać o oświetlenie do zdjęć. Profesjonalni fotografowie uwielbiają robić zdjęcia tuż po wschodzie słońca oraz przed jego zachodem. Wynika to z faktu, że wówczas naturalne oświetlenie do zdjęć jest ciepłe, zmiękcza rysy twarzy i delikatnie podkreśla faktyczne kolory. Warto skorzystać z tej rady i spróbować wykonać trzy fotografie tego samego obiektu o różnych porach: po wschodzie, w południe oraz przed zachodem słońca – taki eksperyment od razu pozwoli zauważyć różnicę w oświetleniu do zdjęć między poszczególnymi ujęciami.

Sprawdź smartfony ze świetnymi aparatami!

Najlepsze oświetlenie do zdjęć to światło dzienne, naturalne. Aby wzmocnić jego działanie w pomieszczeniu, warto zawiesić naprzeciwko fotografowanego obiektu białe płótno – prześcieradło, kartkę papieru lub koc. To sprawi, że naturalne światło słoneczne odbije się od jasnej powierzchni i jeszcze lepiej oświetli przedmiot, któremu robi się zdjęcie. Jeśli chodzi zaś o portrety robione w pomieszczeniach, zasada jest podobna. W przypadku twarzy zabieg ten złagodzi rysy, spłyci zmarszczki i naturalnie rozjaśni skórę. Po zmroku oświetlenie do zdjęć warto budować za pomocą żarówek imitujących światło dzienne. Pomocny będzie też smartfon z dobrym aparatem, który ma odpowiednią przysłonę – dzięki niej szumy w zdjęciach robionych po zmroku są zredukowane, a samo zdjęcie – jaśniejsze.